Dzisiaj jest: 8 Lutego 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Piotr, Jan, Hieronim
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 40.

Brandt w Orońsku. W rocznicę śmierci

czwartek, 18 czerwiec 2015 16:33
Dział: Wiadomości
Autor 

Mimo, że to centrum rzeźby, to tym razem otwiera wielką wystawą malarstwa. I to samego Józefa Brandta, niegdyś mieszkańca dzisiejszej siedziby w Orońsku.

 

Do Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku sukcesywnie przywożone są dzieła Józefa Brandta. Pracownicy przygotowują wystawę w setną rocznicę śmierci artysty, który żył i tworzył w Orońsku. Otwarcie wystawy nastąpi 20 czerwca o godzinie 13.30. - Będzie to dla nas wydarzenie szczególne - mówi Monika Bartoszek z CRP w Orońsku. - Józefa Brandta traktujemy jako patrona instytucji, która na co dzień zajmuje się rzeźbą. Ale nie zapominamy o naszym dziedzictwie. Bez tego nie istniałoby Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku – dodaje. Towarzyszyliśmy z kamerą przy rozpakowywaniu między innymi „Powitania stepu”. Ten obraz Centrum wypożyczyło od prywatnego kolekcjonera. Na wystawie zostanie zaprezentowanych kilkadziesiąt dzieł malarza, pochodzących z kolekcji prywatnych i z muzeów w kraju, ale i z zagranicy, wypożyczonych między innymi z Berlina czy Lwowa. Organizatorzy nie ograniczyli się tylko do malarstwa. Wystawa poświęcona Józefowi Brandtowi ma być zupełnie inną niż dotychczasowe ekspozycje. Uzupełnią ją nowoczesne multimedia. - Będziemy pokazywać pamiątki i listy, dokumenty, zdjęcia i fragmenty kolekcji Brandta. W pracowni monachijskiej malarz słynął z tego, że gromadził kolekcję, tak zwaną wschodnią, militariów, rzemiosła artystycznego. Tę kolekcję zwrócono potem narodowi polskiemu – opowiada Monika Bartoszek. Na wystawi będzie można zobaczyć także rekonstrukcję letniej pracowni malarza – tak zwany ul. Ekspozycji będą towarzyszyć wystawy dodatkowe. Ich otwarcie także zaplanowano na sobotę. To „Dziedzictwo. Patrząc na Brandta” i „Kłus, stęp, cwał” - ekspozycja poświęcona koniom. - Konie w twórczości Brandta zajmowały poczesną rolę. Charakterystyczny jest w jego malarstwie jeździec na koniu. Koń to jego ulubione zwierzę, nie tylko w malarstwie. Brandt hodował konie, kiedy mieszkał w Orońsku – informuje Jan Gagacki, dyrektor Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Dziś malarstwo Brandta jest w cenie. Niektóre z jego dzieł na aukcjach osiągają milionowe kwoty. Ale organizatorzy zwracają uwagę nie tylko na materialną wartość ekspozycji. Jak mówią, chcą przypomnieć artystę ważnego dla historii sztuki w Polsce, który z powodzeniem tworzył ku pokrzepieniu serc.

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Rozpoczął się festiwal Radom – Orońsko

  Recital chopinowski otworzył XXX Jubileuszowy Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej Radom-Orońsko. W sumie odbędzie się osiem koncertów.

 • Tamburyn zaprasza do parku w Orońsku

  Na terenie parku w Orońsku stanął kilkumetrowy, barwny tamburyn. To nowy eksponat w kolekcji Centrum Rzeźby Polskiej. Autorem jest niemiecki artysta Thorsten Goldberg.

 • W Orońsku przywitali jesień

  W niedzielę w Orońsku odbył się Augustfest, czyli festiwal poświęcony niemieckiej kulturze. Centrum Rzeźby Polskiej zaprosiło na trzynaste już spotkanie w ramach cyklu „Niespodziewany początek jesieni”.

 • Tony Cragg w Orońsku

  Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku prezentuje kolejną wielką wystawę. Tym razem to ekspozycja dzieł światowej sławy rzeźbiarza z Wielkiej Brytanii Tony'ego Cragga.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej