Dzisiaj jest: 4 Lutego 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Weronika, Mariusz, Andrzej
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 38.

Poszukiwania ducha miasta

piątek, 19 czerwiec 2015 16:07
Dział: Wiadomości
Autor 

Już po raz piąty w Radomiu odbędzie się impreza pod nazwą Anima Urbis, czyli Dusza Miasta. Tym razem nocne poszukiwania ducha miasta będą prowadzone na ternie Zamłynia.

 

W Starym Ogrodzie, przy tak zwanym mostku zakochanych w sobotę, 20 czerwca o godzinie 20.00 rozpocznie się tegoroczne Anima Urbis, czyli Dusza Miasta. Resursa Obywatelska już po raz piąty zaprasza radomian do poszukiwań ducha miasta. - Staramy się autentycznie odkrywać ducha miasta, zabierać państwa do miejsc niedostępnych lub takich, o których niewiele wiemy. A skoro mowa o poszukiwaniach ducha miasta, to robimy to nocą – opowiada Renata Metzger, dyrektor Resursy Obywatelskiej. „Noc Kupały” - tak zatytułowano pierwszy punkt w programie Anima Urbis. W Starym Ogrodzie wystawiony zostanie spektakl pod tym właśnie tytułem. Sztukę w reżyserii Włodzimierza Mancewicza przygotował Teatr Poszukiwań z Resursy. Po „Nocy Kupały” odbędzie się „Mleczna Grobla brzegi rwie”, czyli program taneczno-wokalny, który zostanie wykonany na terenie firmy produkującej ceramikę łazienkową. A około godziny 21.30 spłonie stodoła w okolicach dawnej siedziby straży pożarnej przy ulicy Okulickiego. - Tam przed wojną stacjonowała ochotnicza straż pożarna. O tym, jak płonie stodoła, co się wtedy dzieje pomoże nam się przekonać straż ogniowa z Borkowic, także wszystko będzie pod kontrolą i nikomu nic się nie stanie – zapewnia Renata Metzger. Po płonącej stodole przyjdzie czas na „Upiora w garbarni”. W dawnej garbarni przy ulicy Garbarskiej odbędzie się pokaz sztuki ognia i koncert piosenek z lat 50 i 60. W Bazylice Mniejszej Św. Kazimierza z kolei odbędzie się następnie koncert scholi Sancti Ioannis, a o 24.00 na cmentarzu ewangelicko-augsburskim zaplanowano recital akordeonowy Piotra Zarzyki i happening. To oficjalne punkty programu tegorocznego Anima Urbis. Organizatorzy zdradzili, że będzie jeszcze jeden – nieuwzględniony w programie. Ale szczegóły pozostawiono owiane tajemnicą. Po zakończeniu Anima Urbis na wszystkich chętnych będą czekały bezpłatne autobusy, które odwiozą uczestników w kierunku Gołębiowa/Michałowa i osiedli Ustronie/Południe.

Etykiety
Oceń ten artykuł
(1 głos)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Wystawa na 100-lecie polskiego lotnictwa wojskowego

  „Skrzydła z szachownicą” - taki tytuł nosi wystawa, którą od najbliższej środy będzie można oglądać w radomskiej Resursie. Na wystawie zaprezentowane zostaną między innymi modele samolotów ze zbiorów Radomskiego Klubu Modelarsko-Historycznego „Sokół”.

 • 10 „Ślad” rozpoczęty

  Pokaz filmu dokumentalnego „Książę i dybuk” otworzył 10 Spotkania z Kulturą Żydowską Ślad. Obraz przypomina postać słynnego filmowca i reżysera Michała Waszyńskiego.

 • Zespół z Poniatowej najlepszy w kolędowaniu

  W Resursie Obywatelskiej odbył się XVI Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek „Staropolskie Kolędowanie”. Najwięcej braw zebrał dziecięcy zespół z Poniatowej.

 • Akcja dla bezdomnych. W grudniu charytatywne przedstawienie

  Jeszcze tylko przez tydzień będzie trwała zbiórka ubrań dla osób bezdomnych. Organizuje ją uczeń radomskiego gastronomika, Bartłomiej Maślak. Najbardziej potrzebne są buty.

   

   

  Już w ubiegłym roku Bartek Maślak pomagał bezdomnym. Zorganizował akcję zbiórki ubrań. Potem ze strażą miejska i streetworkerkami Caritas odwiedzali miejsca, w których przebywają bezdomni. Rozdawali tę odzież i ciepłe posiłki, które przygotował „Gastronomik”. Bo szkoła Bartka też zaangażowała się w tę akcję. - Zapytałem mojego katechety, czy dałoby się zrobić taką akcję w szkole. On po rozmowie z dyrektorem zgodził się. I zaczęliśmy działać – opowiada Bartłomiej Maślak.

  W tym roku Świąteczna Akcja dla Osób Bezdomnych Radom 2017 jest większa. Odzież przyjmowana jest w czterech punktach w Radomiu i w jednym punkcie w Grójcu. W Radomiu te punkty to sklep Budowlaniec, ul. Żwirki i Wigury 18, sklep Maxima-Metalplast, ul. Struga 6 (obok Resursy), serwis GSM, ul. Wyścigowa 3i, oraz Radomska Szkoła Rock'a, ul. Sienkiewicza 8.

  Odzież zbierana jest do 1 grudnia. Bartka wspiera też Ośrodek Kultury i Sztuki Resursa Obywatelska. W Resursie odbędzie się charytatywne przedstawienie „Dyzma raz jeszcze”. - Pieniądze zostaną przekazane przede wszystkim na zakup butów zimowych dla bezdomnych - mówi Bartłomiej.

  Przedstawienie odbędzie się 8 grudnia. Bilety już można kupować.

   

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej