Dzisiaj jest: 8 Lutego 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Piotr, Jan, Hieronim
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

Akcje ratownicze w Domaniowie

piątek, 19 czerwiec 2015 16:24
Dział: Wiadomości
Autor 

To były tylko pokazy, ale ku przestrodze. Bo wakacje za pasem, a już poprzedni weekend pokazuje, że edukować trzeba i to nie tylko dzieci. Bo w ostatni weekend w Polsce utonęło 10 osób. Na zalewem w Domaniowie odbyła się akcja „Bezpieczne wakacje”.

 

Policyjny pościg na motorówkach za przestępcą. Oczywiście sprawcę udało się ująć. To był pierwszy pokaz zorganizowany w ramach tegorocznej akcji „Bezpieczne wakacje” przez Komendę Wojewódzką Policji z siedzibą w Radomiu. Pokazom przyglądało się mnóstwo dzieciaków. Bo to przede wszystkim z myślą o nich zorganizowano piątkową akcję nad zalewem w Domaniowie. - Niestety, na mapie Polski nie jesteśmy turystycznym regionem, ale w ubiegłym roku zginęło na naszych wodach 47 osób. To jest asumpt do tego, żeby podjąć działania - mówi insp. Marek Świszcz, I zastępca Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego Policji. W te działania zaangażowały się także władze województwa, straż graniczna, straż pożarna i ratownicy, którzy pokazali style pływackie i kilka akcji ratowniczych. Również z użyciem skutera wodnego. Dzięki temu zebrani na brzegu dowiedzieli się co robić, gdy widzimy tonącą osobę. Przede wszystkim należy zadzwonić po pomoc. Ale można też pomóc samemu, nawet jeśli się nie posiada specjalistycznych bojek i innego sprzętu do holowania. - Można wykorzystać piłkę plażową, materac, kij, nawet napompować torbę plastikową – mówi Michał Bęc ze Środowiskowo-Lekarskiego WOPR w Radomiu. Takie akcje mają przede wszystkim zwrócić uwagę na to, że najważniejsze w wypoczynku nad wodą jest własne bezpieczeństwo. Tymczasem od lat służby narzekają na te same bolączki. Jedną z nich jest alkohol. Kąpiel „pod wpływem” to wciąż jedno z częstszych przewinień, które może skończyć się tragicznie. Drugie przewinienie to brawura. - Ludzie się popisują, przeceniają swoje umiejętności. Już mieliśmy w tym roku tragiczne wypadki. W zeszły weekend utonęło 10 osób – informuje Michał Bęc. - To są młodzi ludzie, którzy zazwyczaj umieją pływać, ale przeceniają swoje umiejętności. Wchodzą do wody po przerwie zimowej, bez treningu. A w zimnej wodzie szybko tracą siły i toną – dodaje. Każde dziecko uczestniczące w pokazie otrzymało kolorowe instrukcje mówiące o tym gdzie się kąpać i jak bezpiecznie wypoczywać nad wodą. Także ABC pierwszej pomocy. Bo to, czy zbliżające się wakacje będą wakacjami bezpiecznymi i szczęśliwymi w bardo dużej mierze zależy od wyobraźni i działań samych wypoczywających.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Mateusz D. skazany

  Na 5 lat więzienia sąd skazał w środę 28-letniego Mateusza D., oskarżonego o spowodowanie w lipcu ubiegłego roku na ulicy Mieszka I w Radomiu wypadku, w którym zginęło starsze małżeństwo. Dodatkowo Mateusz D. dostał 10-letni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

 • Policja rozpoczęła akcję „majowy weekend”

  Na ulicach Radomia, drogach powiatu radomskiego i drogach Mazowsza, rozpoczęła się w piątek policyjna akcja „majowy weekend”. W związku ze zwiększona ilością majowych wyjazdów, pojawi się zdecydowanie więcej patroli policyjnej „drogówki”.

 • Mieli szczęście. Pomogli policjanci

  O prawdziwym szczęściu mogą mówić trzy młode osoby, które w minioną sobotę podróżowały peugeotem drogą numer 728. W miejscowości Stara Wieś auto zapaliło się podczas jazdy, ale kierowca i pasażerowie nie dostrzegli ognia. W porę całe zdarzenie zauważyli policjanci wracający z zabezpieczenia wizyty premiera Morawieckiego w Grójcu i Nowym Mieście.

 • W Radomiu pojawiły się nowe znaki...dla pieszych

  Uwaga piesi. W Radomiu pojawiły się nowe znaki „Stop wypadkom-zachowaj ostrożność”. Znaki ustawiono przy przejściach dla pieszych z inicjatywy radomskiej policji. Inicjatywa ważna i potrzebna bo tylko w miniony poniedziałek, piesi w Radomiu popełnili aż 70 wykroczeń.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej