Dzisiaj jest: 8 Sierpnia 2020    |    Dziś imieniny obchodzą: Iza, Cyprian, Dominik

Obywatele bohaterowi Powstania Styczniowego.

wtorek, 03 marzec 2015 19:20
Dział: Wiadomości
Autor 

Plac przy ul. Malczewskiego, na którym stoi Mauzoleum płk. Dionizego Czachowskiego zostanie odnowiony. Urząd Miejski ogłosił przetarg na opracowanie dokumentacji.

Zmiany na placu i odpowiednie wyeksponowanie Mauzoleum płka Dionizego Czachowskiego to jeden z projektów budżetu obywatelskiego. Głosowało na niego blisko 1200 osób. - Dokumentacja ma obejmować program prac konserwatorskich mauzoleum oraz inwentaryzacje istniejącej tam zieleni. Ponadto dokumentacja ma zawierać opracowanie koncepcji przebudowy szaty roślinnej i przebudowy placu – mówi Katarzyna Piechota-Kaim z Biura Prasowego Urzędu Miejskiego w Radomiu. Firma, która zostanie wybrana w przetargu będzie musiała uwzględnić wytyczne Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i uzyskać jego pozytywną opinię w kwestii planów zawartych w opracowaniu zmian otoczenia mauzoleum. Termin wykonania całego zamówienia został podzielony na dwa etapy. - Pierwszy etap to projekt koncepcyjny przebudowy placu wraz z inwentaryzacją i rewitalizacją zieleni oraz programem prac konserwatorskich. Na realizację tego etapu wykonawca będzie miał maksymalnie 300 dni od dnia zawarcia umowy – dodaje Katarzyna Piechota. Drugi etap to opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej. Termin opracowania jest identyczny jak w etapie pierwszym. Mauzoleum płk. Dionizego Czachowskiego pierwotnie stało przed kościołem oo. Bernardynów. Zostało usunięte i zniszczone przez hitlerowców. Pomnik odbudowano w 1963 roku i ustawiono na placu 72. Pułku Piechoty. Stanął tam w setną rocznicę śmierci pułkownika Dionizego Czachowskiego. Prochy pułkownika spoczywają w sarkofagu w kościele oo. Bernardynów.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Dariusz Osiej

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej