Dzisiaj jest: 5 Lutego 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Adelajda, Agata, Izydor
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 38.

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

Bank materiałów na wypadek klęsk żywiołowych

sobota, 25 lipiec 2015 13:26
Dział: Wiadomości
Autor 

Starostwo Powiatowe namawia gminy ze swojego terenu do stworzenia banku materiałów budowlanych na wypadek klęsk żywiołowych. Na razie większość gmin pomysł chwali.

Stworzenie wspólnego dla powiatu banku materiałów budowlanych to pomysł nienowy. Pojawił się już dwa lata temu, po nawałnicach, które wówczas uszkodziły wiele budynków. - W przypadku bardzo wielu budynków mieszkalnych trzeba błyskawicznie zabezpieczyć dach. Zerwane dachy powodują, że budynki zaczynają być zalewane i straty są wtedy bardzo poważne. Mieszkańcy liczą na błyskawiczne przykrycie takiego budynku plandeką bądź folią – mówi Mirosław Ślifirczyk, starosta radomski. Gminy najczęściej mają przygotowane na taką okoliczność materiały. Ale mają kilka bądź kilkanaście sztuk. Dlatego w przypadku kataklizmu, który dotyka jednocześnie kilkadziesiąt czy kilkaset budynków gminy w pojedynkę nie są w stanie sobie poradzić. - Stąd pomysł aby stworzyć wspólny powiatowy bank takich niezbędnych materiałów, w dużo większej ilości i wtedy można byłoby skutecznie reagować w tych pierwszych godzinach, pierwszych minutach poprzez zabezpieczanie dachów. Jest tutaj powszechna akceptacja wójtów, burmistrzów dla tego pomysłu – mówi Mirosław Ślifirczyk. Ogólne, na razie wstępne zasady byłyby takie, że każda gmina z terenu powiatu przeznacza 5 tysięcy złotych na zakup materiałów budowlanych. Swoją część dokłada też starostwo. Łącznie byłaby to kwota ok. 80 tys. złotych. Za te pieniądze kupione zostałyby materiały budowlane potrzebne do szybkiego zabezpieczenia budynków, które ucierpią w wyniku np. wichur. Potrzebne są wtedy najczęściej folie, deski, blachy. Te materiały byłyby składowane w kilku punktach na terenie powiatu - jednym centralnym magazynie oraz w wybranych lokalizacjach w gminach. Bank uzupełniany byłby po wykorzystaniu zgromadzonych wcześniej materiałów. Ostatnie wichury i nawałnice uszkodziły na terenie powiatu radomskiego blisko 70 budynków mieszkalnych, ok. 150 budynków gospodarczych i kilkaset tuneli paprykowych.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • "Niedziela z Powiatem" czyli rodzinny festyn starostwa

  Starostwo Powiatowe w Radomiu rozpoczyna w niedzielę 27 maja cykl spotkań pod nazwą „Niedziela z Powiatem”. Spotkania z mieszkańcami powiatu radomskiego będą miały charakter rodzinnych festynów. O szczegółach mówi Mirosław Ślifirczyk, starosta radomski.

 • Mistrzowie sportu z powiatu

  Władze powiatu nagrodziły najlepszych sportowców i trenerów w 2017 roku. Wyróżnienia otrzymali też zasłużeni działacze i szkoły, biorące udział w igrzyskach Szkolnego Związku Sportowego.

 • Jest projekt budżetu powiatu na rok 2018

  Jest projekt budżetu powiatu na rok 2018. Przychody mają wynieść 134 miliony złotych, wydatki prawie 149 milionów. Ponad 20% wydatków powiat przeznaczy na inwestycje.

 • PSL chce przywrócenia niższego wieku emerytalnego rolników

  Obniżając wiek emerytalny dla wszystkich Polaków, rząd podwyższył jednocześnie wiek emerytalny rolnikom, którzy wcześniej mogli przejść na emeryturę mając 55 lat – to w przypadku kobiet i lat 60 – to granica dla mężczyzn. PSL chce przywrócenia niższego wieku emerytalnego dla rolników

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej