Dzisiaj jest: 4 Lutego 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Weronika, Mariusz, Andrzej
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 38.

Rusza budowa obwodnicy zachodniej Radomia

środa, 29 lipiec 2015 16:57
Dział: Wiadomości
Autor 

Zachodnia obwodnica Radomia będzie gotowa w połowie 2018 roku. Dziś przedstawiciele Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad podpisali w Radomiu umowę z wykonawcą.

 

To planowany przebieg obwodnicy Zachodniej Radomia. Ten odcinek będzie miał blisko 25 kilometrów długości. - To ważna dla Radomia droga, droga, która pozwoli wyprowadzić ciężki ruch tranzytowy z naszego miasta, ale też droga, która, myślę, będzie dużym impulsem dla wzrostu gospodarczego i tworzenia nowych miejsc pracy – mówi Radosław Witkowski, prezydent Radomia. Na ten pro-inwestycyjny aspekt zwraca też uwagę Maria Wasiak, minister infrastruktury i rozwoju. - Wszędzie w znanych mi przypadkach w Polsce wybudowanie takiego logicznego ciągu drogi podnosiło szanse gospodarcze regionu, przez który przebiegała - mówi Maria Wasiak, minister infrastruktury i rozwoju. To m.in. dlatego właśnie umowa na budowę obwodnicy podpisana została w Radomiu. Dokument podpisali przedstawiciele wykonawcy, czyli hiszpańskiej firmy Dragados oraz Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Budowę nadzorować będzie - i prowadzić – kielecki oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Obwodnica powstaje w systemie zaprojektuj i wybuduj. - W ciągu najbliższego miesiąca wykonawca opracuje harmonogram robót, który my będziemy analizować i akceptować. Dlatego w ciągu miesiąca będzie wiadomo jak i kiedy potoczą się prace na poszczególnych fragmentach tej budowy – mówi Małgorzata Pawelec, rzecznik kieleckiego oddziału GDDKiA. Prace nie będą uciążliwe dla kierowców, bo cała obwodnica idzie nowym śladem. Droga będzie spełniała parametry trasy ekspresowej i przewiduje budowę dwóch jezdni po dwa pasy ruchu w każdym kierunku wraz z pasem awaryjnym. - Te prace będą toczyć się na odcinku o długości ok. 25 kilometrów. W ramach inwestycji powstaną cztery ogromne węzły komunikacyjne: Radom Północ, Radom Południe, Radom Zachód i Wolanów. Powstanie też ok. 30 obiektów inżynierskich, mówię tu o 20 wiaduktach, mostach, kładkach dla pieszych. Powstaną również miejsca obsługi podróżnych – wylicza Małgorzata Pawelec. Wykonawca ma 30 miesięcy na zrealizowanie zadania, nie licząc miesięcy zimowych. Cała droga ma być gotowa w połowie 2018 roku. - Przejścia dla zwierząt, ścieżki rowerowe, zjazdy, to rzeczywiście daje nowy standard. To nie jest zwykła droga porównywana z tą starą quasi obwodnicą. To nie jest szosa w starym stylu – mówi minister Maria Wasiak. Przetarg na budowę obwodnicy zachodniej Radomia rozstrzygnięty został w maju. Wygrała go hiszpańska firma Dragados. Dragados zadeklarował, że zbuduje obwodnicę za niespełna 730 milionów złotych. To była najtańsza oferta. Dragados udzielił też 10 lat gwarancji.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Są oszczędności. Prezydent chce przesunięć w budżecie

  Ponad 11 milionów złotych, zaoszczędzonych dzięki subwencji drogowej na budowę trasy N-S, prezydent Radomia chce wykorzystać na realizację kilku inwestycji w mieście, między innymi na budowę układu komunikacyjnego wokół Radomskiego Centrum Sportu czy budowę placu zabaw dla Publicznego Przedszkola nr 3. Zgodę na przesunięcie tych pieniędzy w budżecie, muszą wyrazić radni.

 • W szpitalu miejskim powstanie nowy oddział rehabilitacji

  Radomski magistrat ogłosił przetarg na budowę oddziału rehabilitacji w szpitalu miejskim przy ulicy Tochtermana. Inwestycja ma być gotowa w 2020 roku i jak zapowiada prezydent Radosław Witkowski, nowy oddział rehabilitacji ma spełniać standardy europejskie.

 • Wojewoda mazowiecki nie odpuszcza

  Wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera zaskarżył do Naczelnego Sądu Administracyjnego wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, dotyczący uchylania decyzji wojewody o wygaszeniu mandatu prezydenta Radomia Radosławowi Witkowskiemu.

 • Wojewoda mazowiecki złożył skargę do NSA.

  Wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera złożył skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego w sprawie wygaszania mandatu prezydenta Radomia Radosława Witkowskiego. Wojewoda składając skargę nie zgadza się z orzeczeniem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który uchylił jego wcześniejszą decyzję o wygaszeniu mandatu prezydenta Radomia.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej