Dzisiaj jest: 5 Lutego 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Adelajda, Agata, Izydor
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

Budżet obywatelski. Mało głosów

wtorek, 04 sierpień 2015 16:08
Dział: Wiadomości
Autor 

Około 7 tysięcy mieszkańców oddało do tej pory swój głos na projekty zgłoszone do budżetu obywatelskiego. W roku ubiegłym głosów było ponad 15 tysięcy.

Pracownicy Centrum Komunikacji Społecznej w radomskim magistracie tym razem w roli ankieterów i zachęcających do oddania głosu na projekty zgłoszone do budżetu obywatelskiego. Od wtorku do – jak zapowiadają - końca głosowania, codziennie będą spotykać się z radomianami na przystankach i w autobusach. Pytają o to, czy mieszkańcy wiedzą czym budżet jest, czy głosowali w zeszłym i w obecnym roku. - Nie głosowałam rok temu, w tym roku też nie – odpowiada jednak z zapytanych kobiet. - Jakoś się tak złożyło – dodaje. - Zachęcam – mówi Emil Jaskulski z Centrum Komunikacji Społecznej w radomskim magistracie. - Głosować można do 10 sierpnia – dodaje. Dokładnie do 10 sierpnia do godziny 24.00. Jak mówią pracownicy Centrum Komunikacji Społecznej, wielu radomian, z którymi dziś rozmawiali wie co to budżet, wielu także oddało swój głos. Choć w porównaniu z rokiem ubiegłym suma oddanych do tej pory głosów jest mniejsza niż w 2014. Bo do tej pory na projekty zgłoszone do przyszłorocznego budżetu obywatelskiego zagłosowało około 7 tysięcy osób. W roku ubiegłym – 15 tysięcy. - Była dużo większa liczba, ale też sporo było projektów szkolnych. W tym roku mamy projekty mieszkańców, odchodzimy od projektów instytucjonalnych – tłumaczy Emil Jaskulski. Choć ci, którzy projekty zgłaszają, starają się dbać potem o to, aby otrzymać jak największą liczbę głosów. Organizują na przykład festyny, podczas których można oddać głos. Centrum Komunikacji Społecznej liczy, że radomianie na ostatniej prostej oddadzą wiele głosów. W tym roku do budżetu zgłoszono 91 projektów. Każdy z nich można ocenić w skali od 0 do 5 punktów. - Warto oceniać najwyższą notą tylko ulubione projekty. Wówczas ich szansa na realizację będzie większa – mówi Emil Jaskulski. Głosować można przez internet, w mobilnych punktach głosowania, a także w punktach stałych, które znajdują się w Centrum Komunikacji Społecznej przy ulicy Żeromskiego, w Centrum Organizacji Pozarządowych przy ulicy Struga, w Biurze Obsługi Mieszkańca przy ulicy Kilińskiego a także w Biurze Rady Miejskiej przy ulicy Moniuszki. W tym roku na budżet obywatelski przeznaczono 4 miliony 800 tysięcy złotych.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Ruszyło głosowanie w Budżecie Obywatelskim 2019

  Na karcie do głosowania znajduje się rekordowa liczba 205 projektów zgłoszonych przez samych radomian. W obszarze ogólnomiejskim do podziału jest 1,2 mln złotych, natomiast w każdym z pięciu obszarów lokalnych oraz w obszarze instytucjonalnym, który jest w tym roku nowością zarezerwowano po 600 tys. złotych. Uprawnieni do głosowania są radomianie, którzy ukończyli 16 rok życia. Głosujący mogą ocenić dowolną liczbę projektów ze wszystkich obszarów, przyznając punkty od 1 do 3.

 • Tysiąc opinii. Czas na selekcję projektów

  Zakończyło się opiniowanie ponad 400 wniosków zgłoszonych do Budżetu Obywatelskiego na 2019 rok. Ocena wniosków zajmowały się poszczególne wydziały i jednostki Urzędu Miejskiego. Takich opinii zebrano ponad tysiąc.

 • Budżet Obywatelski 2019. Jest rekord

  Ponad 400 projektów zgłosili mieszkańcy do Budżetu Obywatelskiego na 2019 rok. To rekordowa ilość. Pomysłów jest wiele. Mieszkańcy chcą m.in. nowych chodników i ścieżek rowerowych. Są też projekty zakładające walkę ze smogiem.

 • Ostatni dzwonek na zgłoszenie wniosku do BO

  Tylko do jutra można składać projekty do Budżetu Obywatelskiego na 2019 rok. Na razie jest ok. 200 wniosków, ale praktyka pokazuje, że to właśnie w końcowej fazie wniosków wpływa najwięcej.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej