Dzisiaj jest: 3 Lutego 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Błażej, Hipolit, Oskar
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 38.

„LIFE”. Bo są zmiany klimatu

środa, 05 sierpień 2015 16:19
Dział: Wiadomości
Autor 

Ponad 24 miliny złotych będzie kosztowała realizacja programu LIFE w Radomiu. Chodzi o przystosowanie miasta do zmieniającego się klimatu.

"Adaptacja do zmian klimatu poprzez zrównoważoną gospodarkę wodą w przestrzeni miejskiej Radomia", czyli unijny program LIFE został wpisany do Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Miasta Radomia na lata 2015 - 2029. Taką decyzję podjęli radni na ostatniej sesji Rady Miejskiej. LIFE to program nowatorski, a jego realizacja jest bardzo kosztowna. Wartość całkowita planowanych inwestycji i działań w mieście to ponad 24 miliony złotych. - Są to środki przeznaczone na przygotowanie Radomia do zmian klimatycznych jakie obserwujemy – informuje Leszek Trzeciak, przez Wodociągów Miejskich. - Między innymi poprzez budowę zbiorników retencyjnych, a także zwiększenie retencji na zalewie na Borkach – dodaje prezes. Ale zmiany zajdą nie tylko w okolicy zalewu na Borkach. W planach jest też przywrócenie pierwotnego biegu rzeki Mlecznej, czy stworzenie przy ul. Maratońskiej specjalnego obszaru, który wchłaniałby nadmiar wody. - W tym roku chcemy skoncentrować się na opracowaniu dokumentacji. W przyszłym roku chcemy przystąpić do realizacji zadań – mówi Leszek Trzeciak. Program, a zatem wszystkie planowane inwestycje mają być zrealizowane do 2020 roku. Radom otrzyma dofinansowanie na działania, mające dostosować miasto do zmian klimatycznych. Komisja Europejska pokryje około 80 % kosztów kwalifikowanych, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekaże na ten cel 7 milionów złotych. Wodociągi będą musiały wyłożyć 1 milion 600 tysięcy złotych, a z kasy miasta potrzebne będą 2 miliony 600 tysięcy złotych.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • 90 lat Wodociągów Miejskich

  Wodociągi Miejskie świętują 90 – lecie istnienia. Jubileuszowe uroczystości odbyły się w piątkowy wieczór w centrum konferencyjnym w Skaryszewie.

   

   

  To nie lada jubileusz. Rzadko która firma czy przedsiębiorstwo może poszczycić się takim wynikiem. 90 lat działalności. Z tej okazji najbardziej zasłużeni pracownicy firmy uhonorowani zostali medalami prezydenta miasta Radomia. Wśród nich pan Mieczysław Godziszewski. To jednocześnie pracownik z najdłuższym stażem. Zatrudniony jest w wodociągach od 46 lat. Medale prezydenta otrzymało 10 osób. A na ręce prezesa wodociągów prezydent złożył podziękowania dla całej załogi przedsiębiorstwa. - za ta lista sukcesów idą ludzie. Ludzie, którzy przez 90 lat pracowali na rzecz Wodociągów, Radomian i na rzecz miasta – mówił Radosław Witkowski.

  Nagrodzeni zostali także pracownicy z najdłuższym stażem pracy. 9 osób ma ten staż ponad 40 letni, kilkanaście kolejnych osób pracuje w wodociągach od ponad 30 lat.

  Rekordzistą jest też prezes wodociągów. Leszek Trzeciak pełni tę funkcje od 25 lat. Z powodzeniem i z sukcesami. Ostatnio Wodociągi podpisały umowę na finansowanie III etapu sieci systemu wodociągowo-kanalizacyjnego w Radomiu. Wartość projektu to 304 mln zł netto, kwota dofinansowania unijnego - 192 mln zł. Leszek Trzeciak dziękował wszystkim zarządom miasta – tak obecnym władzom, jak i ekipom poprzednich kadencji. Jak podkreślał, bez wsparcia władz miasta same wodociągi niewiele mogłyby zrobić.

  Historia radomskich wodociągów zaczęła się w 1927 roku. Wówczas Rada Miasta powołała Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji. W tym samym roku oddana została oddana do użytku pierwsza w mieście sieć wodociągowa. Z tego czasu zachowały się budynki Stacji Pomp Wodociągu Miejskiego oraz wieży ciśnień.

   

 • Będzie nowy park i plac zabaw na osiedlu XV-lecie

  Na placu u zbiegu ulic Bema i Sowińskiego powstanie błękitno-zielona infrastruktura i nowe miejsca parkingowe. O park zabiegali mieszkańcy. Pieniądze na realizację inwestycji pochodzić będą między innymi z Programu Life.

 • Ruszył program LIFE

  Zapowiadany przez magistrat program LIFE już ruszył. Chodzi o adaptację miasta do zmian klimatu, przeciwdziałanie podtopieniom i suszom.

 • Wodociągi przekonują: dobra woda z kranu

  Jaką jakość ma źródlana woda butelkowana, tego do końca nie możemy być pewni. Ale zdaniem wodociągów miejskich pewni możemy być jakości wody w sieci, bo ta nadaje się do picia prosto z kranu.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej