Dzisiaj jest: 5 Lutego 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Adelajda, Agata, Izydor
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 38.

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 40.

Koncerty, lasery i... papryka. Targi w Przytyku

piątek, 14 sierpień 2015 19:07
Dział: Wiadomości
Autor 

Już w najbliższą niedzielę w Przytyku – jak co roku – odbędą się Ogólnopolskie Targi Papryki. To okazja i do zabawy, i do spróbowania paprykowych potraw. I do ich kupna z pierwszej ręki. Jak przekonują organizatorzy – warto kupować, bo z powodu długotrwałych upałów zbiory mogą być w tym roku mniejsze od spodziewanych.

Tereny byłego województwa radomskiego to polskie paprykowe zagłębie. Produkuje się tu 60 tysięcy ton papryki. To 80% całej polskiej produkcji. Paprykowym sercem regionu jest Przytyk. - W samej gminie Przytyk tą uprawą zajmuje się 600 gospodarstw, na powierzchni ok. 400 hektarów. Roczna produkcja to 18 tys. ton – tłumaczy Mirosław Ślifirczyk, starosta radomski. I to właśnie w Przytyku co roku organizowane są Ogólnopolskie Targi Papryki. W tym roku to już ich 16 edycja. - Targi papryki powstały głównie z myślą o kojarzeniu dwóch grup: producentów i konsumentów. Są przeznaczone przede wszystkim do promowania tego świetnego warzywa, ale również do zachęcania do kontaktów gospodarczych między tymi, którzy handlują papryką i tymi, którzy te paprykę mogą przetwarzać - mówi Mirosław Ślifirczyk. W tym roku jest mała zmiana - bo przy okazji otwarte zostanie nowe Centrum Dystrybucji i Przetwórstwa Rolnego, utworzone ze wsparciem unijnych funduszy. Będzie konkurs na najładniejsze stoisko, będzie też część oficjalna. - Będą wręczane medale Zasłużony dla Powiatu Radomskiego, będą wyróżnienia i odznaczenia ministra rolnictwa. Staramy się Aby te targi były także okazją do promowania tych najlepszych – mówi starosta. Targi to okazja do spróbowania potraw z papryki - gotować będzie m.in. aktor Piotr Pręgowski, ale to też okazja do kupna tego warzywa i do zabawy. Program tegorocznych targów jest b. bogaty. Dla dzieci – Pan Tik Tak, ludowy zespół Wrzosowianki, zagrają Playboys, Simply The Best, Szymon Wydra i Carpe Diem oraz Mezo. Będzie też kabaret i pokaz laserowy.

Etykiety
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Chińczycy zainteresowani papryką z Przytyka

  Chińscy przedsiębiorcy zainteresowali się papryką hodowaną w Przytyku koło Radomia. W Centrum Dystrybucji i Przetwórstwa Rolnego w Słowikowie podpisano list intencyjny dotyczący współpracy gminy Przytyk z chińską spółką Chinpol Trade.

 • Po targach papryki. Zbiory dobre, ale cena za niska

  W strugach deszczu, ale jednak w Centrum Dystrybucji i Przetwórstwa rolnego w Słowikowie odbyły się Ogólnopolskie Targi Papryki. Mimo wiosennych przymrozków, tegoroczne zbiory są dobre – mówili obecni na targach hodowcy. Problemem jest jednak cena.

 • Targi papryki w Słowikowie

  Już po raz XVII odbyły się Ogólnopolskie Targi Papryki. Imprezę zorganizowano na terenie Centrum Dystrybucji i Przetwórstwa Rolnego w Słowikowie koło Przytyka.

 • Święto papryki w Przytyku

  Kabaret Cezarego Pazury, koncerty, pokaz sztucznych ogni. To w bardzo dużym skrócie program XVII Ogólnopolskich Targów Papryki, które odbędą się w niedzielę w Słowikowie, koło Przytyka. Jak zawsze na początek Msza Święta w kościele w Przytyku, potem część oficjalna na terenie nowego Centrum Doradztwa i Przetwórstwa Papryki. Na targi zaprasza rzecznik Starostwa Powiatowego.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej