Dzisiaj jest: 19 Września 2020    |    Dziś imieniny obchodzą: Konstancja, January

Radomska Straż Miejska ma 25 lat

piątek, 28 sierpień 2015 16:52
Dział: Wiadomości
Autor 

Straż Miejska obchodzi dziś swoje święto. Dla radomskiej straży to dzień szczególny, bo jednocześnie świętuje 25-lecie istnienia.

Ćwierć wieku, to dużo czasu. W Radomiu Straż Miejska funkcjonuje od 1990 roku, czyli praktycznie od zmian ustrojowych i gospodarczych w Polsce. Przez ten czas Straż Miejska także doświadczyła wielu zmian. - Mnóstwo zmian przez te 25 lat. Społeczeństwo lokalne wymaga od nas nowych inicjatyw. Myślę, że udało się nam przez te 25 lat do tego dostosować – mówi Paweł Górak, komendant Straży Miejskie w Radomiu. Ale Straż Miejska w Polsce nie ma łatwo. To jedyna służba mundurowa, której sens istnienia jest dość często podważany. W Radomiu Straż Miejska broni się sama. To jedna z najlepszych tego typu formacji w Polsce. - Jest wiele stereotypów. Niektóre nie powinny krążyć. Ale to jest problem innych straży, a nie naszej. Radomska Straż Miejska to 19 tysięcy interwencji od mieszkańców rocznie. To ponad 3 tysiące interwencji z monitoringu miejskiego. To stanowi 80% wszystkich zdarzeń, które wydarzyły się w obszarze monitoringu – podkreśla Rafał Czajkowski, sekretarz miasta. W Radomiu jest ponad 70 strażników miejskich. Pełnią służbę 24 godziny na dobę. Pytanie o to czy w Radomiu jest zbyt dużo funkcjonariuszy Straży Miejskiej czy za mało, jest pytaniem retorycznym. - To zależy czego od Straży Miejskiej oczekujemy. Na te zadania, które w tej chwili są , to jest to grupa wystarczająca. Natomiast, gdybyśmy chcieli zwiększyć liczbę patroli na osiedlach, to zdecydowanie za mało – dodaje Rafał Czajkowski. Z okazji jubileuszu 25-lecia Straży Miejskiej w Radomiu, marszałek województwa mazowieckiego uhonorował radomską formację medalem „Pro Masovia”. Wręczył go wicemarszałek Mazowsza Leszek Ruszczyk. Dwunastu funkcjonariuszy odebrało dyplomy pochwalne, a ośmiu otrzymało awanse na wyższe stopnie służbowe. Kilkunastu strażników miejskich otrzymało również okolicznościowe medale za zaangażowanie w służbę na rzecz mieszkańców Radomia. Radomska Straż Miejska od lat współpracuje także z Caritas Diecezji Radomskiej.

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Dariusz Osiej

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Interwencje strażników będą rejestrowane ?

  Radomska Straż Miejska przez ostatnie dwa tygodnie testowała nowy sprzęt. Podczas kontroli czy interwencji funkcjonariusze oprócz standardowego wyposażenia, na ulice zabierali ze sobą kamerę.

 • Paweł Górak walczy w sądzie o przywrócenie go do pracy

  Paweł Górak, były komendant Straży Miejskiej w Radomiu, domaga się w Sądzie Pracy przywrócenia go do pracy w Straży Miejskiej. Taką możliwość wyklucza prezydent Radosław Witkowski, która jak mówi: całkowicie utracił zaufanie do Pawła Góraka.

 • "Kłopot, którego nikt nie chce rozwiązać"

  To słowa z listu, jaki trafił do naszej redakcji. Starsi mieszkańcy z ul. Żeromskiego skarżą sie na samochody, które... jeżdżą po chodniku. "To jest niebezpieczne zwłaszcza dla nas, seniorów" – pisze autorka listu.

 • Bo ferie mają być bezpieczne. Pokazy na Borkach

  Nad zalewem na Borkach policja, straż pożarna i strażnicy miejscy mówili między innymi o zagrożeniach z jakimi dzieci i młodzież mogą spotkać się w czasie zimowego wypoczynku.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej