Dzisiaj jest: 5 Lutego 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Adelajda, Agata, Izydor
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 38.

Kształcić lepiej, nacisk na edukację zawodową

piątek, 28 sierpień 2015 17:06
Dział: Wiadomości
Autor 

Jakość kształcenia w radomskich szkołach zdaniem miejskich władz oświatowych nie jest zadowalająca. Wydział oświaty przeanalizował ostatnie wyniki testów szóstoklasistów, egzaminów gimnazjalnych i matur. - Po pierwsze: wyniki osiągane przez szkoły radomskie są niższe niż średnia mazowiecka, w każdym z tych sprawdzianów, a po drugie największym problemem jest wiedza z matematyki – mówi Karol Semik wiceprezydent Radomia odpowiedzialny za oświatę.

Chodzi też o przyrodę, chemię czy fizykę. Dyrektorzy szkół mają przygotować, mówiąc krótko, program naprawczy. Słowem - wyniki mają być lepsze. Tyczy to także techników. Lepsze wyniki uzyskane na maturach w technikach mogą wpłynąć na to, że większa grupa młodzieży będzie chciała uczyć się właśnie w nich. Bo urząd chce położyć większy nacisk na kształcenie zawodowe. Zdaniem Karola Semika istniejący teraz potencjał radomskich zawodówek nie jest wykorzystany. W tej chwili w liceach uczy się nieco ponad 5 100 uczniów. W technikach – 4 400. A mogłoby być więcej. Nie chodzi o przeniesienie ciężaru z kształcenia licealnego, ale o zwiększenie udziału szkolnictwa zawodowego. - W czerwcu zaczęliśmy nieformalne, bez żadnych struktur, działanie w zakresie klastra edukacji zawodowej. Jest to współpraca między szkołami zawodowymi Radomia, między pracodawcami i uczelniami wyższymi – mówi Karol Semik. Chodzi o wypracowanie ewentualnej nowej struktury siatki szkół zawodowych. Celem jest stworzenie centrum kształcenia ustawicznego i zawodowego. Centrum nie tylko kształciłoby w zakresie podstaw programowych i przygotowania zawodowego młodzieży, ale także prowadziłoby szeroka gamę kwalifikacyjnych kursów zawodowych.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

  • Boccia dla wszystkich

    Boccia to dyscyplina sportu. Mało znana w Radomiu, choć uprawiana od ładnych kilku lat. Zajmuje się nią klub Antila, który pomaga osobom niepełnosprawnym.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej