Dzisiaj jest: 18 Września 2020    |    Dziś imieniny obchodzą: Irena, Stanisław, Józef

Straż Miejska bez fotoradarów

sobota, 29 sierpień 2015 16:12
Dział: Wiadomości
Autor 

Od stycznia przyszłego roku Straże Miejskie i gminne nie będą mogły używać fotoradarów. Senat nie zgodził się ani na okres przejściowy, żeby samorządy mogły sprzedać fotoradary, ani na obsługę przez strażników fotoradarów stacjonarnych. Ustawę musi podpisać jeszcze prezydent.

Radomska Straż Miejska posiada na swoim wyposażeniu laserowy TruCam. To urządzenie wielofunkcyjne, służące do pomiaru prędkości oraz odległości w ruchu drogowym. W tym roku do 31lipca TruCam wykonał 3 tysiące zdjęć samochodów i kierowców, którzy przekroczyli w Radomiu prędkość. - Fotoradar na prośbę rodziców wystawiany był przy szkołach, przy przejściach dla pieszych. Tam łapane były osoby, które jechały z prędkością 120 czy 130 kilometrów na godzinę. Tym osobom należały się mandaty – mówi Rafał Czajkowski, sekretarz miasta.

Ale od stycznia przyszłego roku TruCam zmieni właściciela. Stanie się nim albo Policja, albo Inspekcja Transportu Drogowego. To wynik decyzji polskiego parlamentu, według której straże miejskie i gminne od 1 stycznia 2016 roku nie będą mogły używać fotoradarów. - My jesteśmy przygotowani. Nie jest to najważniejsze zadanie Straży Miejskiej. W Radomiu najważniejszym zadaniem tej formacji jest obsługa monitoringu miejskiego. Strażnicy obsługują 80% zaistniałych zdarzeń. Do tego mamy kilka podprogramów razem ze szkołami, Caritasem, MOPS-em czy MPK – dodaje Rafał Czajkowski.

Strażnicy miejscy z fotoradarem wzbudzali w całym kraju negatywne emocje. W Radomiu także. Ale Najwyższa Izba Kontroli nie miała zastrzeżeń do pracy radomskich strażników. - Nasze działania były komentowane pozytywnie. NIK wskazywał, że na nie których ulicach miasta powinniśmy przeprowadzać kontrole prędkości jeszcze częściej. Teraz w miejscach, które wyznaczaliśmy razem z mieszkańcami, tego fotoradaru zabraknie. My oczywiście przekażemy te miejsca policji i Inspekcji Transportu Drogowego. - Nasze działania były komentowane pozytywnie. NIK wskazywał, że na nie których ulicach miasta powinniśmy przeprowadzać kontrole prędkości jeszcze częściej. Teraz w miejscach, które wyznaczaliśmy razem z mieszkańcami, tego fotoradaru zabraknie. My oczywiście przekażemy te miejsca policji i Inspekcji Transportu Drogowego – mówi Piotr Stępień – rzeczni Straży Miejskiej w Radomiu.

Żeby ustawa zaczęła obowiązywać, musi ją jeszcze podpisać prezydent Andrzej Duda.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Dariusz Osiej

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Interwencje strażników będą rejestrowane ?

  Radomska Straż Miejska przez ostatnie dwa tygodnie testowała nowy sprzęt. Podczas kontroli czy interwencji funkcjonariusze oprócz standardowego wyposażenia, na ulice zabierali ze sobą kamerę.

 • Paweł Górak walczy w sądzie o przywrócenie go do pracy

  Paweł Górak, były komendant Straży Miejskiej w Radomiu, domaga się w Sądzie Pracy przywrócenia go do pracy w Straży Miejskiej. Taką możliwość wyklucza prezydent Radosław Witkowski, która jak mówi: całkowicie utracił zaufanie do Pawła Góraka.

 • "Kłopot, którego nikt nie chce rozwiązać"

  To słowa z listu, jaki trafił do naszej redakcji. Starsi mieszkańcy z ul. Żeromskiego skarżą sie na samochody, które... jeżdżą po chodniku. "To jest niebezpieczne zwłaszcza dla nas, seniorów" – pisze autorka listu.

 • Bo ferie mają być bezpieczne. Pokazy na Borkach

  Nad zalewem na Borkach policja, straż pożarna i strażnicy miejscy mówili między innymi o zagrożeniach z jakimi dzieci i młodzież mogą spotkać się w czasie zimowego wypoczynku.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej