Dzisiaj jest: 3 Lutego 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Błażej, Hipolit, Oskar
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 38.

Miasto wyemituje obligacje na 29 mln. zł

poniedziałek, 31 sierpień 2015 18:23
Dział: Wiadomości
Autor 

Miasto wyemituje obligacje na 29 milionów złotych. Uchwałę wyrażającą zgodę na taka emisje przyjęła dziś Rada Miejska. Za uchwałą głosowało 14 radnych, 11 było przeciwko.

W budżecie na ten rok zapisany był kredyt, który miasto zamierzało przeznaczyć na spłatę wcześniejszych zobowiązań. Prezydent Radomia zaproponował inne rozwiązanie, czyli właśnie emisję obligacji. - Tak, podjęliśmy taką decyzję z panem skarbnikiem, doszliśmy do wniosku, że to będzie lepsza i tańsza forma pozyskania pieniędzy, które są nam potrzebne na spłatę wcześniejszych zobowiązań – mówi Radosław Witkowski, prezydent Radomia. Emisja obligacji na 29 milionów złotych zostanie przeznaczona na pokrycie deficytu budżetowego, ale przede wszystkim – na spłatę wcześniejszych zobowiązań miasta, zaciąganych jeszcze przez poprzedniego prezydenta, Andrzeja Kosztowniaka. Przy tej okazji za te zobowiązania były prezydent był krytykowany. Sam Andrzej Kosztowniak przypomina, że za jego obu kadencji dług miasta wzrósł co prawda o 360 milionów złotych, ale te pieniądze były potrzebne na inwestycje. - Taka jest rzeczywiście logika, że jak się zaciąga zobowiązania, to trzeba je spłacić. Tak samo wyglądało to w przypadku mojej osoby, bo były spłacane zobowiązania poprzednie, ale też chciałbym jasno zaznaczyć, że pożyczyliśmy prawie 400 milionów złotych, dokładnie 360 milionów, a wydaliśmy prawie 1 miliard 300 milionów na inwestycje – mówi Andrzej Kosztowniak, były prezydent Radomia. Andrzej Kosztowniak dodaje także, że w tym samym czasie rosły obciążenie dla miasta. - W ciągu tych ośmiu lat co roku samorządy polskie dostawały nowe zlecenia, nowe zadania, które nie były w żaden sposób finansowane. Więc musimy tu dołożyć kolejne kilkaset milinów złotych, które Radom po prostu musiał znaleźć – tłumaczy A. Kosztowniak. Za przyjęciem uchwały o emisji obligacji głosowali radni koalicji, czyli PO oraz m.in. Radomian Razem. - Są to pieniądze przeznaczone na spłatę długów z lat poprzednich. One nie mają wpływu praktycznie rzecz biorąc na zadłużenie natomiast musimy dokonać spłaty tych zobowiązań i stąd właśnie uchwała – tłumaczy Wiesław Wędzonka, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej (PO). - Te obligacje posłużą nam do tego, żeby spłacić kredyty zaciągane od 2009 roku do 2014 roku, czyli z kadencji pana prezydenta Andrzeja Kosztowniaka – mówi Kazimierz Woźniak, radny Radomian Razem. Przeciwko zagłosował klub PiS. Ta decyzja dziwi koalicję. - To tak trochę, jakby ktoś kupił rower na raty, a potem uchylał się od obowiązku spłacania tych rat i decydował, żeby płacił kto inny. No tak nie może być – mówi Radosław Witkowski. Obligacje mają zostać wyemitowane jeszcze w tym roku. Wykupienie ostatniej serii obligacji ma nastąpić w roku 2025 jednocześnie na inwestycje w tym czasie miasto wydało prawie 1 miliard 300 milinów.

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Będą ulgi dla niepełnosprawnych

  Jak informowaliśmy w poniedziałkowym Teledzienniku, rodziny, w których wychowuje się dziecko niepełnosprawne będą mogły korzystać z szeregu ulg. Radomscy radni jednomyślnie przyjęli wniosek prezydenta w sprawie wprowadzenia w mieście programu „Karta Rodziny z Dzieckiem Niepełnosprawnym”.

 • Są oszczędności. Prezydent chce przesunięć w budżecie

  Ponad 11 milionów złotych, zaoszczędzonych dzięki subwencji drogowej na budowę trasy N-S, prezydent Radomia chce wykorzystać na realizację kilku inwestycji w mieście, między innymi na budowę układu komunikacyjnego wokół Radomskiego Centrum Sportu czy budowę placu zabaw dla Publicznego Przedszkola nr 3. Zgodę na przesunięcie tych pieniędzy w budżecie, muszą wyrazić radni.

 • W szpitalu miejskim powstanie nowy oddział rehabilitacji

  Radomski magistrat ogłosił przetarg na budowę oddziału rehabilitacji w szpitalu miejskim przy ulicy Tochtermana. Inwestycja ma być gotowa w 2020 roku i jak zapowiada prezydent Radosław Witkowski, nowy oddział rehabilitacji ma spełniać standardy europejskie.

 • Wojewoda mazowiecki nie odpuszcza

  Wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera zaskarżył do Naczelnego Sądu Administracyjnego wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, dotyczący uchylania decyzji wojewody o wygaszeniu mandatu prezydenta Radomia Radosławowi Witkowskiemu.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej