Dzisiaj jest: 25 Listopada 2020    |    Dziś imieniny obchodzą: Katarzyna, Erazm, Klemens
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

Upadłość szpitala? Radni zdecydowali

wtorek, 08 wrzesień 2015 17:34
Dział: Wiadomości
Autor 

Radni w starostwie Grójcu nie zgodzili się na ustanowienie hipoteki na majątku tamtejszego centrum medycznego. Tym samym mocno zadłużona placówka nie może wziąć kredytu. Prawdopodobnie oznacza to jej upadłość.

 

Nastroje wśród personelu centrum medycznego w Grójcu jeszcze przed rozpoczęciem sesji dotyczącej właśnie tej lecznicy były bardzo nerwowe. Dla wielu z nich od decyzji radnych zależało ich 'być' albo 'nie być'. - 39 lat pracuję tutaj i niewiele mi brakuje do emerytury. Nie wiem co dalej będzie – mówi pielęgniarka Krystyna Król. Szpital w Grójcu to spółka prawa handlowego z ogromnymi problemami finansowymi. Pierwszym kołem ratunkowym dla szpitala miało być 10 milionów złotych pochodzących z obligacji i z kredytu bankowego. - Biegły rewident o tym wyraźnie powiedział, że bez 10 milionów nie wyda pozytywnej opinii przy badaniu sprawozdań finansowych za rok 2014 – mówi Zbigniew Kończak, prezes PCM w Grójcu. Żeby jednak szpital mógł otrzymać 10 milionów złotych, zgodę na poręczenie kredytu oraz ustanowienie hipoteki musieli wyrazić radni. Na poprzedniej sesji radni takiej zgody nie dali. Zdaniem wielu pracowników walka o szpital jest walką polityczną. Większość radnych jest w opozycji do zarządu powiatu. Dlatego we wtorek, przed kolejną sesją w sprawie poręczeń i hipoteki pracownicy apelowali do głosujących. - Emocje sięgają zenitu, ale apelujemy do głosujących o to, żeby podejmowali decyzje nie według partyjnego klucza, ale według własnego sumienia – mówi Kinga Ponceleusz, wiceprzewodnicząca Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych. - Myślę że rozsądek zwycięży – twierdzi lekarz Walid Tennou. - Jeśli nie to gros osób zostanie bez opieki medycznej, bo szpital w Nowym Mieście nie będzie wystarczającym zabezpieczeniem, a Radom i Warszawa są położone zbyt daleko od Grójca i okolicznych miejscowości – dodaje. Głosowanie nad pierwszą uchwałą napełniło pracowników optymizmem. Radni zgodzili się na ustanowienie poręczeń kredytu. Ale wszystko zmieniło kolejne głosowanie – nad projektem uchwały dotyczącej ustanowienia hipoteki. Stosunek głosów: 10 do 10, a to znaczy, że uchwała nie przeszła. Tym samym szpital nie ma szans na otrzymanie kredytu bankowego. - Głosowałem na 'nie' bo uważam, że jest za słaby nadzór nad placówką. Pieniądze poszłyby na przejedzenie, a nie na poprawę bytu jednostki – argumentuje radny bezpartyjny Dariusz Piątkowski. Jeśli nic już się nie zmieni to prezes centrum medycznego w Grójcu w ciągu dwóch tygodni będzie musiał złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości spółki. Ale pracownicy zapowiadają walkę do końca. Możliwe, że w sprawie szpitala zostanie zwołana jeszcze jedna sesja.

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej