Dzisiaj jest: 27 Stycznia 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Angela, Jan, Przybysław
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 38.

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

Duże zainteresowanie bezpłatnymi badaniami nerek

środa, 23 wrzesień 2015 16:25
Dział: Wiadomości
Autor 

Ponad 450 osób skorzystało z akcji bezpłatnego badania nerek zorganizowanej przez Centrum Dializ przy ulicy Piastowskiej. Jak szacują nefrolodzy, w Polsce kłopoty z nerkami ma ok. 4 milionów osób. Większość nie zdaje sobie z tego sprawy.

 

Można zażartować, że nerki każdy ma, ale nie każdy zdaje sobie z tego sprawę. Jak mówi dyrektor Centrum Dializ, nerki nie bolą, dlatego nie zawsze wiemy, że coś z nimi nie tak. Dlatego tak ważne są profilaktyczne badania. Samo badanie dla pacjenta jest proste. Stan nerek określany jest na podstawie badania krwi. – Badamy poziom kreatyny, na podstawie którego szacujemy poziom filtracji kłębkowej. To nam pokaże, czy ktoś ma niewydolność nerek i w związku z tym powinien podlegać częstszej kontroli lekarskiej, czy też nie – tłumaczy Piotr Grzyb, dyrektor Centrum Dializ w Radomiu. Zapotrzebowanie na takie badania, zwłaszcza - jak te – robione bezpłatnie - też jest duże. – Zapisało się 440 osób, choć planowaliśmy wstępnie na 300 osób. Ale przychodzą też osoby niezapisane. Będziemy się starali przebadać wszystkich - mówi Piotr Grzyb Osoby, u których badania krwi wskaże problem z nerkami, będą o tym informowane. I na tej podstawie będzie mogło być wdrażane leczenie.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Bezpłatne badania w Radomskim Centrum Onkologii

  W Radomskim Centrum Onkologii realizowany jest program profilaktyki nowotworów głowy i szyi. Finansowany jest ze środków unijnych. Od momentu rozpoczęcia programu, specjaliści z RCO przebadali już około 800 osób.

 • Archeolodzy w kamienicy Deskurów. Badania przed inwestycją

  Na terenie kamienicy Deskurów prowadzone są badania archeologiczne. Potrzebne do planowanej tam inwestycji. Za kilka miesięcy miasto powinno mieć pozwolenie na budowę. Ale remont kamienicy ruszy jeśli władze miasta pozyskają pieniądze na ten cel. Potrzebna jest bardzo duża kwota.

 • Nefrolodzy odchodzą. Co z pacjentami i oddziałem?

  Jedyny w mieście i okolicy oddział nefrologii zagrożony? Ordynator tego oddziału twierdzi, że tak. Dyrekcja szpitala uspokaja mówiąc, że sytuacja jest bezpieczna. Jest? 4 nefrologów chce odejść z pracy. Bez tych lekarzy na oddziale pozostanie 3 medyków.

 • Wolanów stawia na profilaktykę. Badają bezpłatnie

  Prowadzili już profilaktyczne badania kardiologiczne, ortopedyczne, nowotworowe, badali wady postawy, stan uzębienia i wydolność płuc. Ze względu na zbliżający się rok szkolny teraz znów za darmo prowadzą badania w kierunku wykrywania wad postawy u dzieci. Ośrodek Zdrowia w Wolanowie chce przebadać setkę dzieci. Za darmo.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej