Dzisiaj jest: 5 Lutego 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Adelajda, Agata, Izydor
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 35.

Błękitne hełmy w „Hubalu”

piątek, 06 marzec 2015 16:24
Dział: Wiadomości
Autor 

Błękitny hełm jest jednym z ich symboli. Stowarzyszenie Kombatantów Misji Pokojowych ONZ chce zapoznawać młodych radomian z najnowszą historią. Bo wielu tej historii nie zna. Dziś Zespół Szkół Zawodowych imienia majora Henryka Dobrzańskiego Hubala podpisał porozumienie o współpracy ze Stowarzyszeniem.

Błękitne hełmy to potoczne określenie żołnierzy służących na misjach pokojowych Organizacji Narodów Zjednoczonych. O błękitnych hełmach śpiewano podczas uroczystości podpisania porozumienia o współpracy pomiędzy Zespołem Szkół Zawodowych imienia majora Henryka Dobrzańskiego ze Stowarzyszeniem Kombatantów Misji Pokojowych ONZ. Podpisy pod porozumieniem – jak mówi prezes stowarzyszenia – mają otworzyć przed młodymi karty najnowszej historii. Niestety, wielu uczniów szkół nie kojarzy tych błękitnych hełmów, nie wie także po co żołnierze wyruszają na misje pokojowe ONZ. - Jakby pani przyszła do szkoły i pokazała taki hełm, to wielu uczniów nie potrafiłoby powiedzieć o co chodzi. Wiedza z tego zakresu jest znikoma – mówi Edward Kowalewski ze Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ. Podczas uroczystości podpisania porozumienia przypomniano historię misji pokojowych ONZ. Uczniowie czytali także wspomnienia żołnierzy, którzy w tych misjach brali udział. Wielu z tych, którzy wyruszyli na misje nie wróciło do kraju. Zdaniem kombatantów i dyrekcji szkoły młodzi powinni znać tę historię. Przede wszystkim dziś, kiedy wyraz „pokój” nabiera szczególnego znaczenia. - Dziś widzimy jak ulotny jest pokój. Jednego dnia żyjemy w wolnym kraju, ale co będzie dalej, tego nie wiemy. Sytuacja polityczna jest taka jaka jest - mówi Beata Jasek, dyrektorka ZSZ im. mjr Henryka Dobrzańskiego Hubala. Porozumienie zakłada cykl spotkań kombatantów z uczniami. Byli członkowie misji pokojowych ONZ będą brali także udział w szkolnych uroczystościach. Po podpisaniu porozumienia uczniowie i kombatanci złożyli kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym patrona szkoły, majora Henryka Dobrzańskiego Hubala.

Etykiety
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Uczcili pamięć rozstrzelanych na Firleju

  Na cmentarzu na Firleju odbyły się uroczyste obchody 76. rocznicy pierwszych masowych egzekucji przeprowadzonych przez hitlerowców w czasie II wojny światowej. Od 1940 do 1945 roku życie na Firleju straciło około 15 tysięcy ludzi.

 • Paczki dla bohaterów. Udana akcja w Radomiu

  Ponad tonę żywności w ciągu zaledwie kilkunastu dni uzbierano w Radomiu w ramach akcji Wielkanocna Paczka dla Bohatera. Paczki przekazano kombatantom Armii Krajowej.

 • Rzeźba na włosach. Szkolne konkursy

  Pająk, irokez i rzeźba. To fryzury, jakie znalazły się na głowach modelek podczas konkursów, które odbyły się w radomskich szkołach. To bez wątpienia inspiracje dla odważnych i lubiących się wyróżniać.

 • Fryzury z głową

  „Hubal” udowadnia, że fryzjer – to brzmi dumnie. I pięknie. Młodzi fryzjerzy pokazali, że na głowach potrafią wyczarować niemal wszystko.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej