Dzisiaj jest: 8 Lutego 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Piotr, Jan, Hieronim
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

Co z pacjentami po zamknięciu oddziałów? PiS chce sesji.

piątek, 06 marzec 2015 16:29
Dział: Wiadomości
Autor 

Radni Prawa i Sprawiedliwości chcą zwołania nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej w sprawie zabezpieczenia szpitalnych świadczeń medycznych dla radomian. Jest to związane z planowanym zamknięciem pediatrii i interny w szpitalu Na Józefowie. Bo kłopoty Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego to także kłopoty dla Radomskiego Szpitala Specjalistycznego.

Ponad 70 pacjentów na oddziale z 46 łóżkami. To niemal codzienność na oddziale wewnętrznym Radomskiego Szpitala Specjalistycznego. Dlatego pracujący tu lekarze nie wyobrażają sobie zamknięcia interny na Józefowie i tym samym przyjęcia jeszcze większej liczby pacjentów. - Już teraz nie mam fizycznie gdzie położyć chorych, mamy za mało personelu, który miałby się nimi zajmować. Sytuacja staje się dramatyczna – mówi Jacek Burski, ordynator oddziału wewnętrznego Radomskiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu. Dramatyczna przede wszystkim dla pacjentów. Bo już teraz powodów na narzekań chorzy na tym oddziale mają sporo. Leczenie w łóżku na korytarzu to mało przyjemna opcja. Ale innego wyboru nie ma. - Jest dużo ludzi i cóż, jak potrzeba to i tutaj musi człowiek się jakoś leczyć. Pewnie jutro będą wychodzić i dadzą mnie na salę. To taka przejściówka – mówi pacjent leżący na internie. Na Józefowie zamknięty ma być nie tylko oddział wewnętrzny I, ale też i pediatria. Gmina, która jest organem prowadzącym dla lecznicy przy Tochtermana przygotowuje się na to zamkniecie. Teraz pediatria na Tochtermana ma 28 łóżek. Władze miasta zdecydowały o zwiększeniu tej liczby. To nie jedyne, planowane zmiany. - Dzieci od szesnastego roku życia będą przechodzić już na regularne oddziały w zależności od schorzenia, czyli nie będą leżały na pediatrii. Zdajemy sobie z tego sprawę, że musimy przyjąć małych pacjentów i będziemy tak czynić - mówi Anna Białkowska, wiceprezydent Radomia. Jak informowaliśmy, dwa oddziały na Józefowie mają zostać zamknięte dlatego, że pracujący tam lekarze odchodzą z pracy. Nowe przepisy zezwalają bowiem na to, aby interniści i pediatrzy pracowali nie tylko w szpitalu, ale także w przychodniach. Ordynatorzy oddziałów internistycznych podkreślają, że zwiększenie liczby łóżek to rozwiązanie doraźne. Potrzebne są zmiany systemowe i dużo większe nakłady na leczenie. - Potrzebne są nowe oddziały, potrzebna jest zachęta dla lekarzy żeby chcieli na tych oddziałach pracować. Zresztą nie tylko dla lekarzy, ale i dla pielęgniarek, bo są to w większości chorzy obłożnie. Praca pielęgniarek przy takich chorych jest bardzo ciężka - mówi Jacek Burski. Władze Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego cały czas szukają lekarzy do pracy na oddziale wewnętrznym I i na pediatrii. Na razie – niestety – bezskutecznie. W związku z trudną sytuacją w szpitalu na Józefowie, radny Prawa i Sprawiedliwości chcą zwołania nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej w sprawie zabezpieczenia szpitalnych świadczeń medycznych dla radomian.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • PO pracuje nad programem „Polska seniora”

  Godne życie, zdrowe życie, aktywne życie – na tych trzech filarach Paltforma Obywatelska chce oprzeć program „Polska Seniora”. Jego założenia konsultowane są w środowiskach seniorów. W Radomiu o programie „Polska seniora opowiadały posłanki PO:Anna Białkowska, Marzena Okła-Drewnowicz, Agnieszka Kołacz-Leszczyńska i Anna Wasilewska.

 • Bezpłatne badania w Radomskim Centrum Onkologii

  W Radomskim Centrum Onkologii realizowany jest program profilaktyki nowotworów głowy i szyi. Finansowany jest ze środków unijnych. Od momentu rozpoczęcia programu, specjaliści z RCO przebadali już około 800 osób.

 • Nowoczesny sprzęt dla szpitala. Udana zbiórka

  Nowy sprzęt do badań EEG otrzymał Radomski Szpital Specjalistyczny. Aparat udało się kupić dzięki koncertowi charytatywnemu „Poradnia przyjazna dziecku”. To bardzo ważny zakup dla lecznicy

 • Lekarze będą pracować krócej. Władze szpitali: damy radę

  W całej Polsce, także w Radomiu lekarze wypowiadają klauzule opt-out. Zarówno w szpitalu miejskim, jak i w lecznicy na Józefowie ze strony zarządzających pada zapewnienie, że nie spowoduje to paraliżu. Choć może być mniej komfortowo.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej