Dzisiaj jest: 18 Września 2020    |    Dziś imieniny obchodzą: Irena, Stanisław, Józef
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 38.

Najstarszy cmentarz ma nową kancelarię

środa, 30 wrzesień 2015 17:14
Dział: Wiadomości
Autor 

Blisko półtora roku trwała budowa nowej siedziby administracji cmentarza przy ulicy Limanowskiego. Dziś budynek został otwarty. Budowa kosztowała około 3 milionów złotych.

 

Od dziś wszelkie sprawy administracyjne cmentarza przy ulicy Limanowskiego załatwiane są w nowym budynku, od strony ulicy Dębowej. Mieści się w nim nowa kancelaria najstarszej nekropolii Radomia. - Taka była potrzeba i oczekiwania tych, którzy ten cmentarz odwiedzają. Trzeba pamiętać o tym, że cmentarz jest miejscem spoczynku osób zmarłych, ale jest także miejscem spotkań i nawiedzania przez żyjących – mówi ksiądz Piotr Zamaria, dyrektor cmentarza przy ulicy Limanowskiego. Budowa trwała blisko półtora roku. Pochłonęła około 3 milionów złotych. Pieniądze pochodzą z kredytów bankowych zaciągniętych przez parafię św. Wacława, opiekującą się cmentarzem. - W tej chwili mamy w tym budynku przede wszystkim administrację cmentarza, czyli kancelarie i pracowników biurowych. Część budynku jest częścią usługowo-handlową z pawilonami, w których można kupić kwiaty i znicze – dodaje ksiądz Piotr Zamaria. Budynek posiada także węzeł sanitarny dla osób odwiedzających cmentarza oraz salę do organizacji przyjęć popogrzebowych. - Pomysł tego zaplecza administracyjno - usługowego był taki, żeby zebrać wszystkie sprawy związane z obsługą ceremonii pogrzebowych w jednym miejscu – wyjaśnia ksiądz Piotr Zamaria. W przyszłym roku planowana jest budowa nowej kaplicy pogrzebowej. Dotychczasowy budynek kancelarii, który ma ponad 100 lat, zostanie odnowiony. Swoją siedzibę będzie miał w nim między innymi Społeczny Komitet Ratowania Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego. Sam cmentarz ma ponad 200 lat. 1500 nagrobków z ponad 28 tysięcy grobów, wpisanych jest do rejestru zabytków. Na cmentarzu przy ulicy Limanowskiego spoczywa ponad 200 tysięcy osób.

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Dariusz Osiej

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej