Dzisiaj jest: 31 Października 2020    |    Dziś imieniny obchodzą: Łukasza, Urbana, Augusta
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

Pojazdy z II Wojny Światowej wydobyte z Pilicy

sobota, 10 październik 2015 16:38
Dział: Wiadomości
Autor 

Dwa unikatowe niemieckie pojazdy wojskowe z czasów II wojny światowej wydobyto z Pilicy, koło Białobrzegów. To transporter opancerzony i ciągnik artyleryjski.

Wydobyty z Pilicy pojazd to pozostałość po 25 Dywizji Grenadierów Pancernych SS. Dywizja od grudnia 1944 do stycznia 1945 roku stacjonowała koło Radomia. - Pojazd, który prawdopodobnie 16 lub 17 stycznia przy przekraczaniu Pilicy po prostu nie pokonał brzegu i został porzucony – mówi Stanisław Kęszycki, pasjonat militariów.

Wydobyty pojazd to Sd.Kfz 7, czyli ciągnik artyleryjski. Tego typu pojazdów hitlerowcy wyprodukowali ponad 12 tysięcy. Egzemplarz, który teraz odnaleziono jest w nie najlepszym stanie. Wpływ na to miała nie tylko woda. - Niestety są ślady wybuchu. Albo załoga nie mogła się poruszać tym pojazdem i dlatego go wysadzili. W połowie pojazdu na wysokości skrzyni ładunkowej są duże uszkodzenia wywołane wybuchem – dodaje Stanisław Kęszycki.

W ciągniku brakuje także kilku elementów. - Widać, że została wyjęta chłodnica i kilka innych elementów, które można było zezłomować – mówi Maciej Kęszycki.

Okazało się, że nie zabrano wszystkiego. Ekipa wydobywająca ciągnik znalazła także części zamienne oraz niemiecki bagnet wojskowy. Wydobycie ciągnika nie kończy eksploracji Pilicy przez pasjonatów militariów. - Będziemy badać dno rzeki. Prawdopodobnie coś może jeszcze tam być. Albo jest to część z tego pojazdu albo coś zupełnie innego – dodaje Maciej Kęszycki.

Dzień wcześniej wyciągnięto na brzeg rzeki pojazd Sd.Kfz 250 czyli lekki transporter opancerzony. Oba pojazdy są własnością Skarbu Państwu. Po gruntownej restauracji, która może potrwać nawet i 2 lata, trafią najprawdopodobniej do Muzeum Zabytków Techniki Wojskowej w Nasielsku, którego założycielami są bracia Stanisław i Maciej Kęszyccy.

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Dariusz Osiej

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

  • 73 lata teamu zakończyła II wojna światowa

    Dziś przypada 73 rocznica zakończenia II wojny światowej. W Radomiu miejskie uroczystości upamiętniające to wydarzenie, odbyły się tradycyjnie w Kościele Garnizonowym i na placu przed świątynia.

  • Rocznica wybuchu wojny

    1 września to rocznica wybuchu II wojny światowej. W kościele garnizonowym w Radomiu odbyła się uroczysta msza święta.

  • Narodowy Dzień Zwycięstwa

    Dziś 70 rocznica zakończenia II Wojny Światowej. Na uroczystościach rocznicowych żołnierzy z tamtych czasów było niewielu. Ale pamięć o wojnie i jej konsekwencjach wciąż pozostaje i powinna pozostawać żywa.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej