Dzisiaj jest: 24 Stycznia 2021    |    Dziś imieniny obchodzą: Felicja, Rafał, Tymoteusz
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 38.

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

Poseł Anna Białkowska pod lupą prokuratury

poniedziałek, 16 listopad 2015 17:45
Dział: Wiadomości
Autor 

Prokuratura Rejonowa Radom-Wschód prowadzi postępowanie sprawdzające wobec poseł Anny Białkowskiej. Śledczy sprawdzają czy posłanka Białkowska nie nadużyła władzy podczas kampanii wyborczej i czy ta kampania nie była finansowana z budżetu gminy. Zawiadomienie do prokuratury w tej sprawie złożył radny PiS sejmiku Mazowsza, Radosław Fogiel.

 

Ulotka promująca Radomska Pomoclinię przez ówczesną już wiceprezydent Radomia Anną Białkowską stała się przedmiotem zawiadomienia do prokuratury. Prawo i Sprawiedliwość sugerowało, że ulotka promowała kandydatkę Annę Białkowską. Tym samym padły sugestie, że Anna Białkowska prowadzi kampanię za publiczne pieniądze.

Pod koniec września doniesienie do prokuratury między innymi w tej sprawie złożył ówczesny kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Sejmu i jednocześnie radny sejmiku województwa mazowieckiego Radosław Fogiel. Radny miał także zastrzeżenia do reklam magistratu zamieszczonych w Echu Dnia. W publikacjach znalazły się nie tylko zdjęcia Anny Białkowskiej, ale też jej notka biograficzna. - Złożyłem doniesienie ponieważ przeczytawszy w jednej z gazet o ogłoszeniach publikowanych przez Urząd Miejski, w których występowała ówczesna wiceprezydent Anna Białkowska. Działo się to już w okresie kampanii wyborczej. Miałem wrażenie, że mogło dojść do złamania prawa i chciałem żeby sprawdził to niezależny organ jakim jest prokuratura – mówi Radosław Fogiel, radny Prawa i Sprawiedliwości w sejmiku województwa mazowieckiego.

Postępowanie sprawdzające wobec poseł Anny Białkowskiej prowadzi Prokuratura Rejonowa Radom-Wschód. - Prokurator jeszcze nie podjął decyzji czy będzie wszczynał postępowanie przygotowawcze. Aktualnie oczekujemy na odpowiedź z Urzędu Miejskiego i samej redakcji gazety na pytanie o finansowanie ogłoszeń, które ukazały się w lokalnej prasie. Po otrzymaniu informacji zostanie podjęta decyzja czy będzie prowadzone postępowanie karne czy tez nie – mówi Małgorzata Chrabąszcz, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Radomiu.

Jak mówi Małgorzata Chrabąszcz sprawdzanie idzie w dwóch kierunkach. - Zostały zarejestrowane dwa artykuły. Pierwszy to artykuł 231 paragraf 1 Kodeksu Karnego, który mówi o przekroczeniu bądź niedopełnieniu obowiązków służbowych przez funkcjonariusza publicznego i przez to działając na szkodę interesu publicznego, a także art. 506 paragraf 7 Kodeksu Wyborczego, który wskazuje źródła, finansowania kampani wyborczej – wyjaśnia Małgorzata Chrabąszcz.

Prokuratura sprawdza także z jakich funduszy finansowana była kampania wyborcza Anny Białkowskiej. Choć sama zainteresowana twierdzi, że prawa nie złamała. - Ja działałam w granicach prawa. W tych artykułach nie było kampanii wyborczej. Nic na temat tego, że kandyduję. Nie wiem dlaczego radny Radosław Fogiel tak się tym interesuje. Być może jest to gra polityczna. Nie ma pojęcia – mówi Anna Białkowska, poseł Platformy Obywatelskiej.

Anna Białkowska twierdzi także, że druk ulotek sfinansowała z własnej kieszeni i wydała na ten cel 500 złotych.

Etykiety
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Dariusz Osiej

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Konstytucje i kokardy z okazji Dnia Flagi

  Członkowie radomskiej Platformy Obywatelskiej z okazji Święta Flagi rozdawali egzemplarze Konstytucji, flagi i kokardy narodowe. Dzień Flagi RP bchodzony jest od 2004 roku.

 • 1 maja - pochód i Oda do radości

  1 Maja SLD wraz z OPZZ zorganizowały pochód z okazji Święta Pracy. Władze Miasta zaś zaprosiły na obchody rocznicy wejścia Polski do Unii Europejskiej.

 • PO ocenia rząd Beaty Szydło

  Radomska Platforma Obywatelska podsumowuje 100 dni rządów PiS i wystawia premier Beacie Szydło Słabą ocenę. O niespełnionych obietnicach PiS mówiła dziś posłanka PO, Anna Białkowska. .

 • Kto zastąpi Annę Białkowską ?

  Prawdopodobnie jeszcze w tym roku poznamy osobę, która zastąpi Annę Białkowską na stanowisku wiceprezydenta miasta. Zmiana jest konieczna bo Anna Białkowska otrzymała mandat do Sejmu.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej