Dzisiaj jest: 24 Listopada 2020    |    Dziś imieniny obchodzą: Flora, Jan, Roman

Z Donbasu do Radomia?

sobota, 05 grudzień 2015 16:34
Dział: Wiadomości
Autor 

Czy Radom przyjmie rodzinę uchodźców z Donbasu i Mariupola? Zdaniem Radosława Witkowskiego do tego tematu można będzie wrócić w przyszłym roku. Wszystko zależy od budżetu.

Radom już przyjął rodzinę uchodźców z Donbasu. W tym roku Rada Miejska wyraziła zgodę na przeznaczenie z budżetu miasta pieniędzy na przygotowanie mieszkania dla uchodźców. Ojciec rodziny dostał także pracę w Wodociągach Miejskich. Teraz o przyjęcie kolejnej rodzin uchodźców z Donbasu i Mariupola, którzy ostatnio przybyli do Polski, zaapelował do prezydenta Radomia Jakub Kowalski, radny Prawa i Sprawiedliwości. - Wydaje mi się, że byłoby to ze wszech miar oczekiwane działanie w sytuacji kiedy inne polskie samorządy przygotowują takie mieszkania i zapraszają te rodziny do siebie. Trzeba pamiętać, że są to rodziny Polaków, którzy mają polskie korzenie i często polskie dokumenty. Dziś wrócili do swojej ojczyzny – tłumaczy Jakub Kowalski.

Prezydent Radosław Witkowski nie mówi „nie”, ale do tematu chce wrócić dopiero w przyszłym roku. - Pokazaliśmy, że jesteśmy miastem otwartym, miastem gościnnym, które chce nieść pomoc ludziom zagrożonym działaniami wojennymi. Niewykluczone, że w roku 2016 kiedy zaczniemy realizować budżet i pojawią się takie możliwości, to wtedy pozytywnie odpowiemy na ten apel – mówi Radosław Witkowski, prezydent Radomia.

Radny Jakub Kowalski wierzy, że w przyszłorocznym budżecie uda się znaleźć pieniądze na przyjęcie jednej z rodzin. - W budżecie Radomia jesteśmy w stanie wygospodarować kolejne środki, nawet korzystając z pomocy spółek, choćby takiej jak RTBS Administrator – przekonuje Jakub Kowalski.

O gotowość Radomia na przyjęcie uchodźców, ale z Syrii pytał prezydenta Radosława Witkowskiego w październiku wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski. Prezydent Witkowski odpowiedział wtedy, że Radom nie ma możliwości ani finansowych ani lokalowych. W Radomiu w tej chwili na mieszkanie oczekuje około tysiąca radomskich rodzin.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Dariusz Osiej

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Radni zapytają prezydenta o inwestycje drogowe

  W poniedziałek odbędzie się kolejna sesja nadzwyczajna Rady Miejskiej. Radni tym razem przygotowali szereg pytań do prezydenta Radosława Witkowskiego i wiceprezydenta Konrada Frysztaka, a dotyczących inwestycji drogowych wmieście: budowy trasy N-S, przebudowy alei Wojska Polskiego i budowy układu komunikacyjnego wokół Radomskiego Centrum Sportu.

 • Prezydent Radomia z absolutorium

   

  Rada Miejska udzieliła absolutorium prezydentowi Radomia Radosławowi Witkowskiemu za wykonanie budżetu za rok 2016. Przeciwko udzieleniu absolutorium byli radni Prawa i Sprawiedliwości.

 • Jakub Kowalski: "R. Witkowski uruchamia złe emocje"

   

  „Prezydent Radosław Witkowski uruchamia złe emocje dla miasta i radomskiego samorządu” - tak Jakub Kowalski, szef kancelarii Senatu RP komentuje niezadowolenie prezydenta Witkowskiego z decyzji o zwołaniu sesji Rady Miejskiej 10 lutego, podczas której radni będą głosować wygaszenie mandatu prezydenta Radomia. Minister Jakub Kowalski był gościem programu „Kelles-Krauza 13” TV Dami.
 • Radomianin Jakub Kowalski szefem Kancelarii Senatu

  Jakub Kowalski, radny PiS i dyrektor Gabinetu Marszałka Senatu zostanie szefem Kancelarii Senatu w randze ministra. Będzie odpowiadał m.in. za organizację pracy senatu oraz za funkcjonowanie biur senatorskich.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej