Dzisiaj jest: 19 Września 2020    |    Dziś imieniny obchodzą: Konstancja, January
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

Szukają bezdomnych. Żeby uniknąć tragedii

środa, 09 grudzień 2015 20:06
Dział: Wiadomości
Autor 

Zaglądają do kanałów, ale też, na prośbę wielu radomian, na klatki schodowe. Jak co roku, w okresie jesienno-zimowym strażnicy miejscy namawiają bezdomnych do korzystania z noclegowni.

 

Do jednego z kanałów na Prędocinku strażnicy miejscy i pomagający im pracownicy zakładów Radpec i Zutec zaglądają bardzo często w okresie jesienno-zimowym, czyli w okresie, w którym w takich właśnie miejscach przed zimnem mogą się skrywać osoby bezdomne. - W tym kanale często dochodziło do naruszenia włazu. W środku znajdowaliśmy leżanki, fotele. Dlatego często kontrolujemy ten komin. Chodzi o to żeby tam nikt nie przebywał – mówi Andrzej Wasik, pracownik ZUTEC. Im zimniej na dworze, tym cieplej pod ziemią. Choć to ciepło może być śmiertelnym zagrożeniem. Temperatura w kanale o tej porze roku może dochodzić do 40 stopni Celsjusza, a nawet więcej. - Było już takie zdarzenie w 2009 roku, że osoba zginęła w takim włazie. Jak jest gorąco, to w razie awarii może nastąpić wyciek gorącej wody, pary. Jest to śmiertelne zagrożenie – informuje strażnik miejski Grzegorz Nowocień. Ale przed zimnem osoby bez stałego miejsca zamieszkania chowają się nie tylko w kanałach. Znacznie częściej schronienia szukają na klatkach schodowych. Gros interwencji podejmowanych przez radomską straż miejską w czasie jesieni i zimy związanych jest właśnie z bezdomnymi przebywającymi na klatkach. - Mieliśmy ostatnio telefon od mieszkanek jednego z bloków o bezdomnym przebywającym na klatce. To się potwierdziło. Przykre jest jednak to, że bezdomność dotyka coraz młodszych ludzi. Bezdomny, o którym mówimy ma 33 lata - mówi Grzegorz Nowocień. Zamiast na klatkach czy w kanałach mogliby przebywać w noclegowni czy domu dla bezdomnych. Wielu zresztą korzysta z tej pomocy. Mimo że jest jeszcze w miarę ciepło, sporo miejsc w noclegowni dla mężczyzn w Radomiu jest już zajętych. Choć kierownik placówki zapewnia, że żaden potrzebujący nie zostanie odprawiony z kwitkiem. Pod jednym warunkiem. - Każdy otrzyma pomoc pod warunkiem, że będzie trzeźwy. Za każdym razem sprawdzamy alkomatem osobę, która do nas przychodzi. To podstawowy warunek – mówi Wojciech Dąbrowski, kierownik domu dla bezdomnych Caritas Diecezji Radomskiej. Dla niektórych jest to jednak warunek niemożliwy do spełnienia. Dlatego od kilku już lat mówi się o potrzebie utworzenia w Radomiu ogrzewalni. Rozmowy na ten temat cały czas są prowadzone, wkrótce w tej sprawie odbędzie się spotkanie z prezydentem miasta - informuje kierownik domu dla bezdomnych. Tymczasem od niedzieli synoptycy zapowiadają w Radomiu kilkustopniowe ochłodzenie.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Interwencje strażników będą rejestrowane ?

  Radomska Straż Miejska przez ostatnie dwa tygodnie testowała nowy sprzęt. Podczas kontroli czy interwencji funkcjonariusze oprócz standardowego wyposażenia, na ulice zabierali ze sobą kamerę.

 • Paweł Górak walczy w sądzie o przywrócenie go do pracy

  Paweł Górak, były komendant Straży Miejskiej w Radomiu, domaga się w Sądzie Pracy przywrócenia go do pracy w Straży Miejskiej. Taką możliwość wyklucza prezydent Radosław Witkowski, która jak mówi: całkowicie utracił zaufanie do Pawła Góraka.

 • "Kłopot, którego nikt nie chce rozwiązać"

  To słowa z listu, jaki trafił do naszej redakcji. Starsi mieszkańcy z ul. Żeromskiego skarżą sie na samochody, które... jeżdżą po chodniku. "To jest niebezpieczne zwłaszcza dla nas, seniorów" – pisze autorka listu.

 • Bo ferie mają być bezpieczne. Pokazy na Borkach

  Nad zalewem na Borkach policja, straż pożarna i strażnicy miejscy mówili między innymi o zagrożeniach z jakimi dzieci i młodzież mogą spotkać się w czasie zimowego wypoczynku.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej