Dzisiaj jest: 30 Listopada 2020    |    Dziś imieniny obchodzą: Justyna, Andrzej, Konstanty
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 38.

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

Proces w sprawie próby otrucia Anny Walentynowicz

sobota, 12 grudzień 2015 15:49
Dział: Wiadomości
Autor  Julia Grzesiak

Zbrodnie komunistyczne i zbrodnie przeciwko ludzkości to zarzuty dla trzech radomskich funkcjonariuszy PRL oskarżonych o próbę otrucia Anny Walentynowicz. 18 grudnia rusza proces.

 

Trzech sędziów zawodowych zajmie się sprawą dotyczącą próby otrucia działaczki związkowej Anny Walentynowicz. Akt oskarżenia został skierowany do sądu przez pion śledczy Instytutu Pamięci Narodowej. Oskarżeni to trzej funkcjonariusze państwa komunistycznego. Akta sprawy liczą około 100 tomów. - Pierwszy czyn dotyczy zdarzeń z października 1981 roku i polega na usiłowaniu podania działaczce opozycji antykomunistycznej środka farmakologicznego, celem uniemożliwienia jej spotykania się z załogami zakładów pracy – mówi Joanna Kaczmarek-Kęsik, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Radomiu. Środka farmakologicznego nie podano, gdyż Anna Walentynowicz wyjechała wówczas z Radomia. - Drugi czyn dotyczy działania w grupie mającej na celu popełnienie przestępstwa na szkodę Anny Walentynowicz. To grupa działająca w ramach ówczesnego MSW – dodaje rzeczniczka sądu. Sprawa po raz pierwszy trafiła do Sądu Okręgowego w Radomiu w 2011 roku. Sąd jednak uznał, że zarzucane oskarżonym czyny przedawniły się. Opinii tej nie podzielił Sąd Apelacyjny w Lublinie, który uchylił decyzje o umorzeniu postępowania przez radomski Sąd Okręgowy i zlecił ponowne rozpoznanie sprawy. Sąd Okręgowy przekazał sprawę prokuratorowi w celu uzupełnienia materiału dowodowego, i w lutym 2015 roku akt oskarżenia ponownie wpłynął do Sądu Okręgowego w Radomiu. Anna Walentynowicz, działaczka Wolnych Związków Zawodowych, opozycjonistka w PRL i współzałożycielka NSZZ Solidarność, zginęła 10 kwietnia 2010 roku w Katastrofie Smoleńskiej.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Artykuły powiązane

 • Sędziowie przeciw zmianom

  Zgromadzenie Ogólne Sędziów Okręgu Radomskiego wyraża sprzeciw wobec odwołania przez Ministra Sprawiedliwości w trakcie kadencji prezesów i wiceprezesów Sądu Okręgowego i Rejonowego w Radomiu bez podania uzasadnienia.

 • Biegli o Sławomirze T.: seksualny sadysta

  Przed Sądem Okręgowym w Radomiu trwa proces Sławomira T., oskarżonego o morderstwo dwóch mieszkanek Radomia. Dziś sąd wysłuchał opinii biegłych. Mężczyźnie grozi dożywocie.

   

   

  Była to trzecia rozprawa w procesie Sławomira T. Obrona wnioskowała o wyłączenie jej jawności. Ale sąd odrzucił wniosek. Dziś sędziowie wysłuchali opinii biegłych z zakresu psychiatrii i seksuologii. Opinia biegłych psychiatrów jest jednoznaczna. - Rozumiał znaczenie czynów i był w stanie pokierować swoim postępowaniem – mówił w sądzie biegły psychiatra.
  Opinia biegłego seksuologa co do osobowości Sławomira T. także nie pozostawia wątpliwości. Biegli stwierdzili, że oskarżony to seksualny sadysta. - Zabójstwa, o które w chwili badania był podejrzany Sławomir T., miały charakter zabójstw na tle seksualnym – mówił biegły seksuolog.
  Biegli określili także motywację Sławomira T. do zabójstw, o które jest oskarżany. - Widzimy głównie w jego popędzie płciowym, zaburzonych preferencjach seksualnych pod postacią sadyzmu oraz w zaburzonej osobowości o typie dyssocjalnej, a w poprzedniej nomenklaturze nazywanej osobowością psychopatyczną – dodaje biegły seksuolog.
  Sławomir T. jest oskarżony o dwa zabójstwa kobiet poprzez uduszenie, a także o kradzież telefonów komórkowych swoich ofiar. Do zabójstw doszło w ubiegłym roku. Jedną z ofiar, 18-letnią Sylwię znaleziono w lesie pod Sołtykowem, a drugą, 25-letnią Magdę znaleziono na terenie ogródków działkowych w Radomiu. Ciało Magdy znaleziono po trzech miesiącach i to dopiero po wskazaniu miejsca przez oskarżonego Sławomira T. W toku śledztwa mężczyzna przyznał się do popełnienia obu morderstw. Sławomir T. odpowiada w warunkach recydywy. W ubiegłym roku opuścił areszt po ośmiu latach odbywania kary za usiłowanie zabójstwa na tle seksualnym młodej kobiety. Do tamtego zdarzenia doszło w 2006 roku. Teraz grozi mu dożywocie.

   

 • Zabił dwie kobiety, teraz stanie przed sądem. Rusza proces Sławomira T.

  W poniedziałek w Sądzie Okręgowym w Radomiu rozpocznie się proces Sławomira T., oskarżonego o zamordowanie w ubiegłym roku dwóch kobiet. Mężczyźnie grozi dożywocie.

 • „To czarny dzień w polskiej demokracji”. Demonstracja w Radomiu

  W całej Polsce, także w Radomiu wczoraj wieczorem odbywały się demonstracje przeciwko zmianom planowanym przez rząd w sądownictwie. Pod radomskim Sądem Okręgowym zorganizowano „Łańcuch światła”.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej