Dzisiaj jest: 8 Lutego 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Piotr, Jan, Hieronim
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 38.

Będą badania na rynku

czwartek, 12 marzec 2015 17:05
Dział: Wiadomości
Autor 

Archeolodzy wracają na radomski rynek. Przechodniów czekają zatem utrudnienia. Przeprowadzenie badań jest konieczne, bo w planach jest rewitalizacja całej płyty rynku.

Najstarszy plac w ścisłym centrum Radomia. Od kilku już lat władze miasta starają się ożywić rynek Miasta Kazimierzowskiego. W planach jest odnowa całej płyty. Zanim jednak do tego dojdzie, rynek zostanie rozkopany przez archeologów. Jeśli tylko pogoda na to pozwoli, badania rozpoczną się 1 kwietnia i będą prowadzone na dość dużą skalę. - Musimy rozkopać około 500 m2, także to spore przedsięwzięcie – mówi Mariusz Mróz, prezes spółki Rewitalizacja. - Będziemy chcieli zrealizować te badania w ciągu trzech miesięcy, a to głównie po to żeby przygotować się do projektu unijnego na płytę rynku i Ratusz – wyjaśnia Mariusz Mróz.

Archeolodzy przebadali już część rynku w zeszłym roku. Udało im się odkryć pozostałości pierwszego radomskiego Ratusza, wzniesionego w XIV wieku, a zburzonego kilkaset lat później. Ciekawym odkryciem był też kamień, który, jak oceniają badacze, był częścią podświetlonej fontanny. Konkurs na unijne dofinansowanie na rewitalizację zabytków zostanie ogłoszony w tym roku. - Myślę że wnioski będzie można składać w III lub w IV kwartale tego roku. To Urząd Marszałkowski o tym decyduje. My mamy przygotować wniosek – mówi Mariusz Mróz.

Wniosek ma dotyczyć rewitalizacji całej płyty radomskiego rynku. W planach jest także częściowe odtworzenie odnalezionych przez archeologów historycznych pozostałości, czyli między innymi dawnego Ratusza i fontanny z kamieniem.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Kolejny park w Radomiu zostanie przebudowany

  Radomski magistrat ogłosił przetarg na rewitalizację parku na Obozisku. Po przebudowie w parku pojawią się między innymi skatepark, nowe alejki, oświetlenie i plac zabaw dla dzieci.

 • Mieszkańcy – mieszkańcom

  Na rynku Miasta Kazimierzowskiego odbył się festyn Mieszkańcy Mieszkańcom. Organizatorzy chcieli pokazać osiągnięcia organizacji pozarządowych działających przy Centrach Aktywności Lokalnej.

 • Na Michałowie powstanie park

  Magistrat ogłosił przetarg na rewitalizację parku na osiedlu Michałów. Przy ulicy Królowej Jadwigi powstaną m.in. ścieżki rowerowe, ciągi dla pieszych, siłownia zewnętrzna i oczko wodne.

 • Duże prace na Mieście Kazimierzowskim. Efekty do 2022 roku

  Kamienica Deskurów, budynki przy Szewskiej i Wałowej, Ratusz, plany związane z zamkiem. Na najbliższe lata szykują się duże prace na Mieście Kazimierzowskim. Jest szansa, żeby ta część miasta odzyskała swój blask.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej