Dzisiaj jest: 29 Maja 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Magdalena, Teodozja, Maria
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 38.

Konkurs dla dzieci: Architektura Radomia

sobota, 14 marzec 2015 16:24
Dział: Wiadomości
Autor 

„Architektura to nie bzdura” - mówią organizatorzy konkursu dla dzieci ze szkół podstawowych. I dlatego traktują rywalizację bardzo poważnie. Podobnie, jak sami uczestnicy.

O tym, że konkurs szybko zdobył uznanie wśród uczennic i uczniów najlepiej świadczy poziom prac i rosnące nim zainteresowanie. Zresztą, już pierwsza taka impreza, przed rokiem, spotkała się licznym odzewem ze szkół podstawowych. Tym razem, w drugiej edycji konkursu, prac było jeszcze więcej. I to sprawiło organizatorom, czyli nauczycielom Publicznego Gimnazjum nr 13, wiele satysfakcji. – Jesteśmy zachwycone i poziomem prac, i podejściem dzieci. Sądziliśmy, że konkurs jest trudny. Tymczasem zainteresowanie przeszło nasze oczekiwania – mówi Katarzyna Dańska, współorganizatorka konkursu. W komisji oceniającej zasiedli przedstawiciele pracowni architektonicznej, Urzędu Miejskiego, Kuratorium Oświaty i Wydziału Sztuki Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego. Wyróżnień jury przyznało wiele, ale nagroda główna za pierwsze miejsce była tylko jedna, choć podwójna. Bo najlepszą pracę przygotował duet z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 34 Aleksandra Mazurek i Igor Mularski. Tematem ich pracy była Resursa Obywatelska.

- To nasz wspólny pomysł. Po prostu ten budynek dobrze znami. Przygotowanie pracy zajęło nam dwa tygodnie – mówi Aleksandra Mazurek. Wykonanie pracy było, jak przyznają autorzy, trudnym zadaniem.

- Najtrudniejszy okazał się dach. Bryły, z których się składał miały różne kształty i mieliś,y problemy z ich połączeniem – tłumaczy Igor Mularski. W każdym razie konkurs ma zachęcić dzieci do zainteresowania architekturą.

- Chciałbym zostać architektem, bo dobrze idzie mi budowanie. Póki co buduję jednak tylko z klocków – uśmiecha się Igor Mularski. Tematem tegorocznego konkursu był „Stary Radom”. Wśród przygotowanych przez dzieci prac są m.in. wiatraki z Muzeum Wsi Radomskiej, dworzec kolejowy, Dom Gąski i Esterki, czy po prostu zabytkowe kamienice. Jak się tak na to wszystko patrzy, to nasuwa się od wniosek: na co dzień często nie zauważamy piękna budowli w swoim mieście.

– Gdy te same obiekty stały w miastach uznanych za atrakcyjne turystycznie, znaczne więcej osób zwróciłoby na nie uwagę – podkreśla Katarzyna Dańska. Nauczyciele PG nr 13 obiecują: za rok następny konkurs. Choćby dlatego, że dzięki taki imprezom możemy lepiej poznać i pokochać nasze miasto, czyli Radom.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Paweł Sochalski

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Pieśni patriotyczne w PSP nr 15

  Konkurs Pieśni Patriotycznej w PSP 15 odbył się dopiero po raz trzeci. Ale w przyszłości impreza ma stać się radomską tradycją. Bo to dobra okazja do szerzenia patriotyzmu i szansa dla muzycznych talentów.

 • Konkurs rozstrzygnięty

  W XIII LO im. Polskich Noblistów w Radomiu rozstrzygnięto konkurs przyrodniczy „Parki Narodowe Polski Północnej”. W finale konkursie startowały reprezentacje pięciu szkół z ternu Radomia i powiatu radomskiego.

 • "Mój Radom" z kartonu

  W XIII Liceum Ogólnokształcącym im. Polskich Noblistów w Radomiu, rozstrzygnięto konkurs na małą formę przestrzenną „Mój Radom”. W konkursie mogli wziąć udział uczniowie szkół podstawowych. Ich zadaniem było wykonanie makiet znanych budynków w Radomiu.

 • Radom na 8. miejscu, wygrał Zamość

  Radom zajął 8 miejsce w konkursie Świeć się z Energą. Zwyciężył Zamość, który zdobył prawie 75 tys. głosów. Do Radomia, jako jednego z finalistów konkursu, trafi sprzęt AGD o wartości 10 000 zł

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej