Dzisiaj jest: 24 Listopada 2020    |    Dziś imieniny obchodzą: Flora, Jan, Roman
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 38.

Inwestycje w regionie. Marszałek przedstawia

środa, 03 luty 2016 15:36
Dział: Wiadomości
Autor 

80 milionów złotych przeznaczono w tegorocznym budżecie Mazowsza na inwestycje w subregionie radomskim. Dziś Adam Struzik, marszałek Mazowsza informował o planach inwestycyjnych.

 

W tegorocznym budżecie Mazowsza na inwestycje w całym województwie przeznaczono 600 milionów złotych. - W roku 2016 subregion radomski otrzyma największe wsparcie. To 80 milionów złotych – informuje Adam Struzik, marszałek Mazowsza. Za te pieniądze przeprowadzone zostaną budowy i remonty kilku dróg. Władze województwa zwracają przede wszystkim uwagę na planowaną budowę i rozbudowę drogi wojewódzkiej numer 747 od Lipska do drogi wojewódzkiej numer 754. - W tym tygodniu wszcząłem procedurę przetargową na wyłonienie wykonawcy na budowę tej drogi nowym śladem jako obwodnicy Lipska – informuje Zbigniew Ostrowski, dyrektor Mazowieckiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Warszawie. Na ten cel w 2016 r. przeznaczono 37,5 miliona złotych. Jak informują władze, w tym roku uda się przygotować także dokumentację na dalszą przebudowę odcinka drogi nr 747 aż do Iłży. W roku następnym planowany jest remont tego odcinka. W tym roku natomiast z pieniędzy z budżetu województwa przebudowane zostaną także między innymi drogi wojewódzkie w powiecie przysuskim, w Przytyku, Warce i w miejscowości Krępa Kościelna. W budżecie województwa na rok 2016 ponad 3 miliony złotych zarezerwowano na inwestycje w służbie zdrowia i w kulturze w subregionie radomskim. Wsparcie otrzyma szpital w Krychnowicach. Ponad 2 miliony złotych z wojewódzkiego budżetu starczy na wybudowanie tu kolektorów słonecznych. 700 tysięcy złotych trafi z kolei do muzeum im. Jacka Malczewskiego. Te pieniądze zostaną przeznaczone na dokumentację potrzebną do przeprowadzenia remontu kamienic Gąski i Esterki. 230 tysięcy złotych otrzyma Muzeum Wsi Radomskiej. Środki także zostaną przeznaczone na przygotowanie projektów potrzebnych do unijnego wniosku. Wniosek – jak informuje dyrektorka muzeum - zostanie złożony prawdopodobnie w II połowie roku. Skansen liczy na unijne pieniądze, które pozwolą sfinansować remonty zabytkowych obiektów i wejścia do muzeum. - Mimo że wejście jest dość nowe, to chcemy żeby zainstalowano tam biletomaty – mówi Ilona Jaroszek, dyrektor Muzeum Wsi Radomskiej. - Przy niektórych wydarzeniach, kiedy odwiedza nas 10 tysięcy osób, stanie w kolejkach jest uciążliwe. Biletomaty rozwiązałyby ten problem – dodaje. Marszałek Mazowsza przypomina także o rozpoczętej właśnie nowej perspektywie finansowej w ramach środków unijnych na lata 2014 – 2020. Mazowsze będzie mogło otrzymać prawie 2 miliardy 900 milionów złotych wsparcia unijnego. - Zachęcam samorządy, organizacje do składania wniosków we właściwych terminach. Wszystkie informacje są dostępne na portalu funduszedlamazowsza.eu – informuje Adam Struzik. Pierwszych 12 konkursów zostanie ogłoszonych w pierwszym kwartale tego roku.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • ARP zainwestuje w Radomiu 25 milionów

  ARP wybuduje na radomskich Wośnikach halę o powierzchni ponad 11 tysięcy metrów kwadratowych. Koszt inwestycji wraz z parkingiem na 250 miejsc to 25 milionów złotych.

 • Będą inwestycje nad stawem w Pionkach

  Teren nad Stawem Górnym w Pionkach zostanie zagospodarowany. Pojawią się m.in. atrakcje dla dzieci, które – jak mówi burmistrz Pionek – przyciągną całe rodziny. Inwestycja zdobyła dofinansowanie unijne.

 • Strażak-bohater z Kazanowa
  Strażak z Kazanowa Michał Kupidura otrzymał od Marszałka Województwa Mazowieckiego tytuł Strażaka Miesiąca. To kolejne wyróżnienie dla wspomnianej jednostki ochotniczej straży pożarnej.
 • Powiaty dostaną pieniądze na systemy alarmowania

  Ponad 0,5 miliona złotych unijnego dofinansowania dostaną powiaty przysuski i zwoleński na systemy ostrzegania i alarmowania o zagrożeniach. To m.in. te powiaty ucierpiały w trakcie ostatnich zdarzeń pogodowych.

   

   

  Ponad 0,5 miliona złotych unijnego dofinansowania dostaną powiaty przysuski i zwoleński na systemy ostrzegania i alarmowania o zagrożeniach. To m.in. te powiaty ucierpiały w trakcie ostatnich zdarzeń pogodowych.

  Trąby powietrzne, silne wichury, ulewy i występujące po nich powodzie już niemal każdego roku nawiedzają także region radomski. Z takimi problemami borykają się m.in. powiaty przysuski czy zwoleński. Teraz przy wsparciu unijnych środków powstaną u nich systemy ostrzegania i alarmowania o zagrożeniach katastrofalnych. - Informacje będą płynęły z powiatu zwoleńskiego na poszczególne gminy. Mam też nadzieję, że ten system będzie współpracował z systemem wojewody i te komunikaty które przesyła biuro wojewody będą przekazywane bezpośrednio do gmin. Są to syreny alarmowe, ale będzie można też podawać komunikaty o zagrożeniach - mówi Waldemar Urbański, starosta powiatu zwoleńskiego.

  Wartość inwestycji w Zwoleniu to 260 tysięcy złotych. W tym 200 tysięcy to wsparcie unijne. W Przysusze system będzie kosztował 370 tysięcy. 250 tysięcy da Unia. To szerszej skali niewielkie pieniądze, ale dla tych powiatów bardzo ważne. - Informacja o nadchodzącym niebezpieczeństwie to jest coś bezcennego w sytuacji kiedy rzeczywiście idzie jakaś olbrzymia zawierucha – mówi Rafał Rajkowski, członek zarządu woj. mazowieckiego.

  Pierwsze działania zmierzające do zakupu systemu i jego zainstalowania zaczną się jeszcze w tym roku, ale sam system zacznie pracę za kilka miesięcy. Trzeba go między innymi spiąć z systemem ostrzegania wojewody, a także przygotować pracowników wydziałów zarządzania kryzysowego do jego obsługi. W gminach informacje o zbliżających się zagrożeniach otrzymywać będą za pośrednictwem systemu m.in. ochotnicze straże pożarne i one będą te informacje przekazywały dalej.

   

   

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej