Dzisiaj jest: 8 Sierpnia 2020    |    Dziś imieniny obchodzą: Iza, Cyprian, Dominik

Rozpoczął się Wielki Post

środa, 10 luty 2016 16:52
Dział: Wiadomości
Autor 

Dziś Środa Popielcowa. W kościele katolickim “popielec” rozpoczyna czterdziestodniowy okres Wielkiego Postu. To czas osobistej odnowy i nawrócenia przed Wielkanocą.

 

Najważniejszym obrzędem w liturgii Środy Popielcowej jest posypywanie przez kapłanów głów wiernych popiołem. W kościele katolickim zwyczaj ten obowiązuje od XI wieku. Popiół pochodzi z palm poświęconych w Niedzielę Palmową w ubiegłym roku. Tradycyjnemu obrzędowi posypania głów popiołem towarzyszą słowa: "Pamiętaj, że jesteś prochem i w proch się obrócisz" lub "Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię". - Posypanie głowy popiołem to tylko znak i symbol. Ten znak może być równie pusty i bez znaczenia jak i życie wielu ludzi. Zanim dojdziemy do radości wielkanocnego poranka, trzeba żebyśmy się nawrócili i uwierzyli Jezusowi Chrystusowi – mówi ksiądz Krzysztof Ćwiek, proboszcz radomskiej Katedry. Środa Popielcowa jest pierwszym dniem Wielkiego Postu, który będzie obowiązywał przez czterdzieści dni. Wielki Post to czas pokuty i nawrócenia. Po nim następuje Wielkanoc – najważniejsze święto w liturgii kościoła katolickiego.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Dariusz Osiej

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

  • Dziś Środa Popielcowa. Co oznacza popiół?

    W kościele katolickim Popielec rozpoczyna czterdziestodniowy okres Wielkiego Postu. To czas, który ma pobudzić katolików do osobistej odnowy i nawrócenia przed Wielkanocą.

  • Środa Popielcowa

    Dziś Środa Popielcowa. W kościele katolickim "popielec" rozpoczyna czterdziestodniowy okres Wielkiego Postu. Uroczystość ma pobudzić katolików do podjęcia drogi osobistej odnowy i nawrócenia przed Wielkanocą.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej