Dzisiaj jest: 26 Lipca 2021    |    Dziś imieniny obchodzą: Anna, Grażyna, Mirosława

Chcieli otruć? Kolejna odsłona procesu

piątek, 04 marzec 2016 17:24
Dział: Wiadomości
Autor 

Przed radomskim Sądem Okręgowym trwa proces trzech były oficerów SB oskarżonych o próbę otrucia Anny Walentynowicz. Dziś jeden ze świadków zeznał, że SB chciała zabić działaczkę „Solidarności”.

Na ławie oskarżonych zasiada dwóch były funkcjonariuszy Wydziału III Departamentu IIIA Ministerstwa Spraw Wewnętrznych oraz jeden były oficer Wydziału IIIA Komendy Wojewódzkiej Milicji w Radomiu. Dowody w sprawie pochodzą z obszernego śledztwa Instytutu Pamięci Narodowej. Funkcjonariusze oskarżeni są o próbę otrucia znanej działaczki opozycji Anny Walentynowicz podczas jej pobytu w Radomiu, w październiku 1981 roku. Dziś sąd przesłuchiwał świadków w tej sprawie. Jednym z nich jest Andrzej Jaworski. - Przypadkowo spotkałem się z funkcjonariuszem, który miał w ręku fiolkę, z której miała być otruta Anna Walentynowicz. To nie było furosemidum, jak popularnie się mówi, tylko roztwór cyjankali. Na tyle rozcieńczony, żeby śmierć nastąpiła poza Radomiem. Tam dodana była jeszcze sól „talu” – mówi Andrzej Jaworski. To nie pierwsza próba osądzenia byłych funkcjonariuszy MSW i radomskiej milicji w tej sprawie. W 2010 roku Sąd Okręgowy w Radomiu umorzył postępowanie. Wówczas sąd orzekł, że oskarżeni popełnili czyny stanowiące zbrodnię komunistyczną, która uległa przedawnieniu. We wrześniu 2011 r. Sąd Apelacyjny w Lublinie uchylił to postanowienie i nakazał ponowne rozpoznanie sprawy przez sąd w Radomiu, który zwrócił Instytutowi Pamięci Narodowej akta do uzupełnienia. IPN po trzech latach pracy przekazał akta ponownie do Sądu Okręgowego w Radomiu. Obecny proces toczy się od grudnia ubiegłego roku. Kolejna rozprawa odbędzie się 18 marca.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
TV Dami

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Biegli o Sławomirze T.: seksualny sadysta

  Przed Sądem Okręgowym w Radomiu trwa proces Sławomira T., oskarżonego o morderstwo dwóch mieszkanek Radomia. Dziś sąd wysłuchał opinii biegłych. Mężczyźnie grozi dożywocie.

   

   

  Była to trzecia rozprawa w procesie Sławomira T. Obrona wnioskowała o wyłączenie jej jawności. Ale sąd odrzucił wniosek. Dziś sędziowie wysłuchali opinii biegłych z zakresu psychiatrii i seksuologii. Opinia biegłych psychiatrów jest jednoznaczna. - Rozumiał znaczenie czynów i był w stanie pokierować swoim postępowaniem – mówił w sądzie biegły psychiatra.
  Opinia biegłego seksuologa co do osobowości Sławomira T. także nie pozostawia wątpliwości. Biegli stwierdzili, że oskarżony to seksualny sadysta. - Zabójstwa, o które w chwili badania był podejrzany Sławomir T., miały charakter zabójstw na tle seksualnym – mówił biegły seksuolog.
  Biegli określili także motywację Sławomira T. do zabójstw, o które jest oskarżany. - Widzimy głównie w jego popędzie płciowym, zaburzonych preferencjach seksualnych pod postacią sadyzmu oraz w zaburzonej osobowości o typie dyssocjalnej, a w poprzedniej nomenklaturze nazywanej osobowością psychopatyczną – dodaje biegły seksuolog.
  Sławomir T. jest oskarżony o dwa zabójstwa kobiet poprzez uduszenie, a także o kradzież telefonów komórkowych swoich ofiar. Do zabójstw doszło w ubiegłym roku. Jedną z ofiar, 18-letnią Sylwię znaleziono w lesie pod Sołtykowem, a drugą, 25-letnią Magdę znaleziono na terenie ogródków działkowych w Radomiu. Ciało Magdy znaleziono po trzech miesiącach i to dopiero po wskazaniu miejsca przez oskarżonego Sławomira T. W toku śledztwa mężczyzna przyznał się do popełnienia obu morderstw. Sławomir T. odpowiada w warunkach recydywy. W ubiegłym roku opuścił areszt po ośmiu latach odbywania kary za usiłowanie zabójstwa na tle seksualnym młodej kobiety. Do tamtego zdarzenia doszło w 2006 roku. Teraz grozi mu dożywocie.

   

 • Zabił dwie kobiety, teraz stanie przed sądem. Rusza proces Sławomira T.

  W poniedziałek w Sądzie Okręgowym w Radomiu rozpocznie się proces Sławomira T., oskarżonego o zamordowanie w ubiegłym roku dwóch kobiet. Mężczyźnie grozi dożywocie.

 • Patroni obwodnicy południowej Radomia

  Anna Walentynowicz, Jacek Kuroń i Jan Józef Lipski zostali patronami obwodnicy południowej Radomia. Decyzję w tej sprawie podjęli radomscy radni.

 • Ruszył proces w sprawie wypadku w Elektrowni Kozienice

  Przed Sądem Rejonowym w Kozienicach ruszył proces w sprawie tragicznego wypadku w Elektrowni Kozienice, do którego doszło dwa lata temu. Podczas rozbiórki 300-metrowego komina zginęło 4 pracowników.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej