Dzisiaj jest: 19 Sierpnia 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Konstancja, Emilia, Julian
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 38.

Wielka Sobota

sobota, 26 marzec 2016 15:33
Dział: Wiadomości
Autor 

Dziś Wielka Sobota. Dla wiernych Kościoła Katolickiego to dzień wyciszenia i oczekiwania na Zmartwychwstanie Pańskie. I dzień święcenia pokarmów.

 

Zwyczaj święcenia pokarmów sięga swoimi korzeniami VIII wieku, ale w Polsce pojawił się prawdopodobnie dopiero w XIV stuleciu. Początkowo święcono wszystkie pokarmy, które potem miały znaleźć się na świątecznym stole. Dziś trudno sobie już to wyobrazić. Teraz do koszyczków wkładamy m.in. chleb, baranka z cukru lub ciasta, jajka, kawałek kiełbasy, wędlinę, sól i pieprz. Baranek to znak Chrystusa Zmartwychwstałego, odwołuje się do zwycięstwa życia nad śmiercią oraz odkupienia grzeszników. Chleb w wielu kulturach jest symbolem przetrwania. W wielkanocnych koszyczkach jest najważniejszym elementem. To znak przemiany jaka dokonała się w Wielki Czwartek, symbolizuje ciało Jezusa. Jajka – to znak odradzającego się życia. Chrzan – symbol ludzkiej siły. Sól – symbol prostego życia. A wędlina ma zapewnić zdrowie i dostatek. Wielka Sobota to także czas adoracji Chrystusa złożonego do grobu. To dzień wyciszenia i oczekiwania na Zmartwychwstanie Pańskie. W Wielką Sobotę nie odprawia się mszy, nie ma także sakramentu Eucharystii. Wielka Sobota kończy się po zmroku. Wówczas odprawiana jest msza Wigilii Paschalnej.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej