Dzisiaj jest: 27 Stycznia 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Angela, Jan, Przybysław
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 38.

1050. rocznica Chrztu Polski w Radomiu

poniedziałek, 04 kwiecień 2016 17:03
Dział: Wiadomości
Autor  Julia Grzesiak

Z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski Resursa Obywatelska przygotowała program historczyno - kulturalny. Znajdą się w nim: koncert muzyki dawnej, wystawa historyczna, wykłady naukowe, a także gra miejska.

Rocznica chrztu Polski obchodzona jest w tym roku w całym kraju. Radomskie obchody organizuje Resursa Obywatelska. Rozpoczną się 5 kwietnia o godzinie 17.00. Profesor Andrzej Buko z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN wygłosi wykład „1050 lat chrześcijaństwa w Polsce. Poganie i chrześcijanie”. Potem nastąpi otwarcie wystawy historycznej „Kronikarze piszą...Chrzest Polski”. - Podczas otwarcia wystawy będziemy mogli posłuchać koncertu radomskiej Schola Sancti Ioannis, która przedstawi nam kilka utworów muzyki średniowiecznej – mówi Renata Metzger, dyrektor Resursy Obwatelskiej w Radomiu. W środę z kolei Resursa Obywatelska zaprasza radomian do wspólnej gry. - Zapraszamy na grę miejską, przygotowaną przez Resursę. W trakcie gry każdy będzie mógł sprawdzić znajomość swoją wiedzę z zakresu historii Radomia i historii Polski – dodaje dyrektor. Tego samego dnia Dariusz Wróbel z UMCS w Lublinie wygłosi wykład „Chrzest Polski i początki Państwa Polskiego”. Profesor Dariusz Kupisz z Radomia zachęca do wzięcia udziału. - Będziemy mieli ogląd na to, jak początki państwa polskiego widzą archeolodzy, a jak historycy. Obydwa wykłady będą wzbogacone prezentacjami multimedialnymi. Wszystkich gorąco zachęcam do udziału w tych wykładach – mówi prof. Dariusz Kupisz z Radomskiego Towarzystwa Naukowego. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Artykuły powiązane

 • Wystawa na 100-lecie polskiego lotnictwa wojskowego

  „Skrzydła z szachownicą” - taki tytuł nosi wystawa, którą od najbliższej środy będzie można oglądać w radomskiej Resursie. Na wystawie zaprezentowane zostaną między innymi modele samolotów ze zbiorów Radomskiego Klubu Modelarsko-Historycznego „Sokół”.

 • 10 „Ślad” rozpoczęty

  Pokaz filmu dokumentalnego „Książę i dybuk” otworzył 10 Spotkania z Kulturą Żydowską Ślad. Obraz przypomina postać słynnego filmowca i reżysera Michała Waszyńskiego.

 • Zespół z Poniatowej najlepszy w kolędowaniu

  W Resursie Obywatelskiej odbył się XVI Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek „Staropolskie Kolędowanie”. Najwięcej braw zebrał dziecięcy zespół z Poniatowej.

 • Akcja dla bezdomnych. W grudniu charytatywne przedstawienie

  Jeszcze tylko przez tydzień będzie trwała zbiórka ubrań dla osób bezdomnych. Organizuje ją uczeń radomskiego gastronomika, Bartłomiej Maślak. Najbardziej potrzebne są buty.

   

   

  Już w ubiegłym roku Bartek Maślak pomagał bezdomnym. Zorganizował akcję zbiórki ubrań. Potem ze strażą miejska i streetworkerkami Caritas odwiedzali miejsca, w których przebywają bezdomni. Rozdawali tę odzież i ciepłe posiłki, które przygotował „Gastronomik”. Bo szkoła Bartka też zaangażowała się w tę akcję. - Zapytałem mojego katechety, czy dałoby się zrobić taką akcję w szkole. On po rozmowie z dyrektorem zgodził się. I zaczęliśmy działać – opowiada Bartłomiej Maślak.

  W tym roku Świąteczna Akcja dla Osób Bezdomnych Radom 2017 jest większa. Odzież przyjmowana jest w czterech punktach w Radomiu i w jednym punkcie w Grójcu. W Radomiu te punkty to sklep Budowlaniec, ul. Żwirki i Wigury 18, sklep Maxima-Metalplast, ul. Struga 6 (obok Resursy), serwis GSM, ul. Wyścigowa 3i, oraz Radomska Szkoła Rock'a, ul. Sienkiewicza 8.

  Odzież zbierana jest do 1 grudnia. Bartka wspiera też Ośrodek Kultury i Sztuki Resursa Obywatelska. W Resursie odbędzie się charytatywne przedstawienie „Dyzma raz jeszcze”. - Pieniądze zostaną przekazane przede wszystkim na zakup butów zimowych dla bezdomnych - mówi Bartłomiej.

  Przedstawienie odbędzie się 8 grudnia. Bilety już można kupować.

   

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej