Dzisiaj jest: 18 Września 2020    |    Dziś imieniny obchodzą: Irena, Stanisław, Józef

Debaty oksfordzkie w Radomiu

piątek, 22 kwiecień 2016 17:29
Dział: Wiadomości
Autor  Julia Grzesiak

Radomscy uczniowie wzięli udział w turnieju wiedzy zorganizowanym przez Instytut Pamięci Narodowej. Nie był to zwykły turniej, a debata oksfordzka.

Był marszałek, opozycja i jury. To był pojedynek na wiedzę i argumenty. Uczniowie z trzech radomskich szkół średnich: II, III i IV liceum ogólnokształcącego, wzięli udział w zorganizowanej przez Instytut Pamięci Narodowej debacie. Debacie oksfordzkiej. - Jest to znakomite narzędzie edukacyjne, które uczy młodzież pewnego sposobu dyskutowania, a równocześnie sprzyja sprawnemu przyswajaniu wiedzy – mówi Arkadiusz Kutkowski z radomskiej delegatury IPN. W tym przypadku wiedzy z historii najnowszej, bo uczniowie dyskutowali o wprowadzeniu stanu wojennego, Czerwcu '76, czy powojennej zmianie granic. - Wiedza jaką mają uczniowie zdecydowanie wykracza poza podręczniki – dodaje Arkadiusz Kutkowski. Dla uczniów to gratka. W debacie brały udział osoby, które pasjonują się historią. - W debacie biorą udział osoby, które są zainteresowane historią. Dla fanatyków historii przygotowania to czysta przyjemność – mówi Helena Źródłowska z III LO im. płk. Dionizego Czachowskiego. Do debaty trzeba było się odpowiednio przygotować. I nie chodzi tu tylko o zgłębianie książkowej wiedzy, ale także przygotowanie całej strategii. - Ciężkie przygotowania, rozmyślania na temat argumentów przeciwników, ale także naszych, które podważą ich argumenty – mówi Mateusz Karpiński z III LO. Debaty są organizowane przez delegatury IPN w całej Polsce. Radomska odbyła się po raz pierwszy. Finał o puchar prezesa IPN odbędzie się w Warszawie.

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Artykuły powiązane

 • Radom na starych fotografiach

  Radomski fotografik Jerzy Kutkowski zaprosił radomian na pokaz starych zdjęć. Prezentacja odbyła się w Radomskim Klubie Środowisk Twórczych i Galerii Łaźnia.

 • Międzynarodowa dyskusja o nowelizacji ustawy

  „Szanse i zagrożenia” - pod takim tytułem odbył się panel dyskusyjny na temat nowelizacji ustawy o IPN. W dyskusji wzięły udział m.in. córki radomskich Żydów ocalałych z Holocaustu. Organizatorem debaty była Resursa Obywatelska.

 • Debata historyczna...W Rok Niepodległej

  W Oratorium św. Flipa Neri księży filipinów w Radomiu odbyła się debata historyczna pod tytułem „Trybunał Historyczny – spór o przyczyny upadku I Rzeczypospolitej”. Debatę zorganizowało Mazowieckie Kuratorium Oświaty i Liceum Katolickie im. św. Filipa Neri.

 • „Bezcenne” dokumenty w radomskim IPN

  To dokumenty, od których włos może się na głowie jeżyć. Tak o aktach AK, które przekazała do radomskiego IPN-u – mówi pani Maria, córka łączniczki AK w Radomiu.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej