Dzisiaj jest: 11 Maja 2021    |    Dziś imieniny obchodzą: Mira, Franciszek, Ignacy
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 38.

1 maja - pochód i Oda do radości

poniedziałek, 02 maj 2016 15:46
Dział: Wiadomości
Autor 

1 Maja SLD wraz z OPZZ zorganizowały pochód z okazji Święta Pracy. Władze Miasta zaś zaprosiły na obchody rocznicy wejścia Polski do Unii Europejskiej.

Marsz z okazji Święta Pracy zorganizowały radomskie SLD oraz OPZZ. Jak co roku uczestnicy zebrali się na Placu Jagiellońskim. - Pogoda nam dopisała, natomiast Sojusz Lewicy Demokratycznej odradza swoje szeregi i odmładza. Mamy już plan na przyszły rok, będzie to troszkę inaczej wyglądało o ile oczywiście sponsorzy dopiszą – mówi Marcin Dąbrowski, przewodniczący radomskiego SLD. Po okolicznościowych przemówieniach pochód wyruszył w kierunku ulicy Żeromskiego, a nią – przeszedł pod budynek Urzędu Miejskiego. Pochód szedł pod hasłem „Marsz milczenia krzykiem przeciwko niesprawiedliwości”. - Bo nie chcemy takiego jazgotu jaki jest w parlamencie, zwłaszcza po prawej stronie. Tym marszem chcieliśmy pokazać, że prawa pracownicze nikt nie da nam w prezencie. Je trzeba po prostu wywalczyć i o tym powinno przypominać Święto 1 Maja – mówi Marcin Dąbrowski. Po przemarszu przy akompaniamencie gitary uczestniczy zaśpiewali "Międzynarodówkę". Podczas pochodu na fontannach pojawili się przeciwnicy Unii Europejskiej. Ich obecność nie zakłóciła jednak ani przebiegu pochodu, ani odbywających się nieco później, przygotowanych przez Urząd Miejski uroczystości związanych z rocznicą wejścia Polski do Unii Europejskiej. - Pamiętam jeszcze 1 Maja z pochodów pierwszomajowych. To było święto pracy. A 1 maja 2004 roku weszliśmy do Unii Europejskiej. Warto pamiętać o tym święcie, celebrujmy je, radujmy się – mówi Anna M. Białkowska, posłanka PO. Te obchody odbyły się właśnie przy fontannach. Na początek krótki pokaz dała Młodzieżowa Orkiestra Dęta Grandioso. Potem połączone radomskie chóry, przedstawiciele władz miasta, parlamentarzyści i mieszkańcy wspólnie zaśpiewali Odę do Radości, czyli unijny hymn. - W chórze śpiewa się łatwiej, każdy jest odważniejszy – mówi Jerzy Zawodnik, wiceprezydent Radomia. W tym roku mija 12 lat od momentu wejścia Polski do Unii.

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • PO pracuje nad programem „Polska seniora”

  Godne życie, zdrowe życie, aktywne życie – na tych trzech filarach Paltforma Obywatelska chce oprzeć program „Polska Seniora”. Jego założenia konsultowane są w środowiskach seniorów. W Radomiu o programie „Polska seniora opowiadały posłanki PO:Anna Białkowska, Marzena Okła-Drewnowicz, Agnieszka Kołacz-Leszczyńska i Anna Wasilewska.

 • Radomianie uczcili wstąpienie do Unii Europejskiej

  W Radomiu, podobnie jak w całej Polsce świętowano 1 maja 14 rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Radomianie z tej okazji tradycyjnie spotkali się na fontannach żeby między innymi wspólnie odśpiewać hymn Unii – Odę do Radości.

 • Radomskie SLD świętowało wejście do Unii Europejskiej

  O kolejnej rocznicy wejścia Polski do Unii Europejskiej przypominali radomianom 1 maja na Palcu Corraziego także członkowie radomskiego Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

 • Radom uczci wstąpienia Polski do UE

  Rozdawanie biało-czerwonych flag, konkursy i wspólne odśpiewanie „Ody do radości” - tak w Radomiu we wtorek 1 maja zostanie uczczone nie Święto Pracy, a 14 rocznica wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej