Dzisiaj jest: 11 Maja 2021    |    Dziś imieniny obchodzą: Mira, Franciszek, Ignacy
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 38.

Konstytucje i kokardy z okazji Dnia Flagi

poniedziałek, 02 maj 2016 15:55
Dział: Wiadomości
Autor 

Członkowie radomskiej Platformy Obywatelskiej z okazji Święta Flagi rozdawali egzemplarze Konstytucji, flagi i kokardy narodowe. Dzień Flagi RP bchodzony jest od 2004 roku.

Ma kształt prostokąta o proporcji 5:8. Umieszczone są na nim dwa kolory: biały i czerwony, ułożone w dwóch poziomych równoległych pasach. Górny jest koloru białego. Barwy są odwzorowaniem kolorystyki godła państwowego, czyli orła białego na czerwonym polu. Zgodnie z zasadami heraldyki pas górny reprezentuje białego orła, a dolny czerwone pole tarczy herbowej. Od 2004 w Polsce 2 maja obchodzony jest Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Choć nie jest to święto państwowe, to przyjmowane jest przez Polaków z ogromną sympatią. - Warto pamiętać o tym. Często wychodzimy i opowiadamy o konstytucji. Ale takim też wyjątkowym symbolem jest nasza flaga. Warto przypominać o szacunku dla niej, warto uczyć młodych ludzi, że symbole narodowe to jest coś wyjątkowo świętego i dlatego tu jestem – mówi Ewa Kopacz, była premier RP, a obecnie posłanka Platformy Obywatelskiej. Na Placu Konstytucji 3 Maja i na ulicy Żeromskiego europosłowie, posłowie, samorządowcy i sympatycy Platformy Obywatelskiej rozdawali radomianom egzemplarze Konstytucji RP, flagi i kokardy narodowe. - Odkąd pamiętam Platforma Obywatelska 2 maja rozdaje flagi. W tym roku są także kokardy narodowe. Cieszyły się wielkim powodzeniem – dodaje Anna Białkowska, posłanka Platformy Obywatelskiej. Dziś flagi otrzymywali wszyscy. Policjanci, urzędnicy, dzieci i młodzież oraz osoby starsze. Dzień Flagi nie tylko zachęca do refleksji nad historią Polski. Jest także lekcją patriotyzmu i szacunku do barw narodowych. - Różnie to bywa, ale wydaje mi się, ze jest co raz lepiej. Przejeżdżając przez Radom widać biało-czerwone flagi nie tylko na budynkach użyteczności publicznej, ale także widać powiewające polskie flagi na balkonach bloków. Taki widok cieszy serce – mówi Ewa Kopacz. Przy okazji Dnia Flagi warto przypomnieć pewne zasady związane z flagą narodową i jej eksponowaniem. Flagi państwowej nie używa się do nakrywania stołów, mównic, pojazdów oraz odsłanianych tablic czy pomników. Na fladze państwowej nie należy umieszczać napisów i grafik. Flagi eksponowane przy wejściach do budynków lub na latarniach ulicznych, powinny być zawieszone pod kątem 45 stopni.

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Dariusz Osiej

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • PO pracuje nad programem „Polska seniora”

  Godne życie, zdrowe życie, aktywne życie – na tych trzech filarach Paltforma Obywatelska chce oprzeć program „Polska Seniora”. Jego założenia konsultowane są w środowiskach seniorów. W Radomiu o programie „Polska seniora opowiadały posłanki PO:Anna Białkowska, Marzena Okła-Drewnowicz, Agnieszka Kołacz-Leszczyńska i Anna Wasilewska.

 • Radosław Witkowski z poparciem PO i Nowoczesnej

  Prezydent Radomia Radosław Witkowski, otrzymał poparcie Koalicji Obywatelskiej w tegorocznych wyborach prezydenckich. Koalicję Obywatelską stworzyły Platforma Obywatelska i Nowoczesna. Kandydatką na wiceprezydenta Radomia jest Katarzyna Kalinowska, szefowa radomskich struktur Nowoczesnej.

 • PO: liczymy na rozmowy merytoryczne, nie polityczne

  Jesteśmy gotowi na kompromis i oczekujemy kompromisu – mówią radni PO przed rozmowami na temat zmian w budżecie i Wieloletniej Prognozie Finansowej. Jak dodają, są za budową rehabilitacji, ale po stworzeniu nowego kosztorysu i nie kosztem budowy trasy N-S.

 • Kolejny radny opuścił klub PO

  Dariusz Chłopicki opuścił Klub Radnych Platformy Obywatelskiej. Tym samym został też wyrzucony z partii. Teraz jest radnym niezależnym. Przedstawiciele PO sugerują, że ta decyzja została na nim wymuszona. Sam zainteresowany tego nie potwierdza.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej