Dzisiaj jest: 5 Lutego 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Adelajda, Agata, Izydor
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 38.

Bezrobocie w dół. Ale wciąż wysokie

piątek, 06 maj 2016 17:53
Dział: Wiadomości
Autor  Julia Grzesiak

Spada bezrobocie. Jak zapewniają władze radomskiego pośredniaka, to nie chwilowy trend. Spadek zauważalny jest od kilku miesięcy. Mimo to nadal w regionie odsetek osób bez pracy jest bardzo duży. Dodatkowo jeden z zakładów zapowiedział zamiar zwolnień grupowych.

Z danych na koniec kwietnia wynika, że w Radomiu bez pracy jest blisko 16 600 osób. To mniej niż w ubiegłym miesiącu, ale - co ważne – to też o 1500 osób mniej niż w kwietniu 2015. - Liczba bezrobotnych ogółem, czyli zarówno dla miasta, jak i dla powiatu radomskiego to 29 854 osoby. W samym Radomiu to 16 679 tysięcy, w powiecie 13 175 – informuje Mirosław Ślifirczyk starosta radomski. Jak podkreśla dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy, obecny wskaźnik bezrobocia w Radomiu jest rekordowo niski. - W lutym 2003 roku bez pracy było 49 200 osób. Teraz jest rekord, czyli poniżej 30 tysięcy - mówi Józef Bakuła, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Radomiu. Jak zauważają krytycy, na spadek bezrobocia może mieć wpływ duża - w przypadku Radomia - emigracja. Ale z drugiej strony – to zdanie szefa PUP-u - spadające bezrobocie to wynik poprawiającej się sytuacji gospodarczej. - Nic na rynku nie dzieje się z dnia na dzień. To wszystko jest zasługą rozwijającej się gospodarki i przede wszystkim właściwej polityki gospodarczej. Oczywiście, my z roku na rok wspieramy te gospodarkę, po to żeby bezrobocie spadało – twierdzi Józef Bakuła. Szef PUP przekonuje, że na rynek pracy pozytywnie działają także formy wsparcia oferowane przez urząd pracy. Największym zainteresowaniem pracodawców cieszy się refundacja kosztów zatrudnienia pracownika przez okres 1 roku. Pracodawca może zyskać na tym do 26 tysięcy złotych. Warunek – potem musi daną osobę zatrudnić także na 12 miesięcy. Tym samym, ta forma wsparcia daje osobie bezrobotnej szansę na zatrudnienie przez minimum dwa lata. Ta forma działa od stycznia tego roku i dotyczy osób bezrobotnych do 30. roku życia. Łącznie w Radomiu i regionie radomskim obecnie bez pracy jest prawie 30 tysięcy osób. To jeden z najwyższych wskaźników w kraju. Dodatkowo jeden z zakładów – garbarnia - zapowiedział zamiar zwolnień grupowych. Chce zwolnić 30 osób.

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Artykuły powiązane

 • "Niedziela z Powiatem" czyli rodzinny festyn starostwa

  Starostwo Powiatowe w Radomiu rozpoczyna w niedzielę 27 maja cykl spotkań pod nazwą „Niedziela z Powiatem”. Spotkania z mieszkańcami powiatu radomskiego będą miały charakter rodzinnych festynów. O szczegółach mówi Mirosław Ślifirczyk, starosta radomski.

 • PSL: jesteśmy zbulwersowani postawą radnych

  Jesteśmy zbulwersowani postawą radnych, którzy nie korzystają z przywileju zgłaszania poprawek, a głosują przeciw budżetowi – mówi Józef Bakuła, szef radomskiego PSL.

 • Ważny powód? PSL wyjaśnia: ASF blisko

  Nie poparliśmy budżetu państwa, bo jest zbyt rozbuchany i nie uwzględniono w nim naszych postulatów – mówią przedstawiciele PSL. Jednym z postulatów było zarezerwowanie dodatkowych pieniędzy na walkę z Afrykańskim Pomorem Świń. Choroba dotarła już na teren byłego województwa radomskiego.

 • Jest projekt budżetu powiatu na rok 2018

  Jest projekt budżetu powiatu na rok 2018. Przychody mają wynieść 134 miliony złotych, wydatki prawie 149 milionów. Ponad 20% wydatków powiat przeznaczy na inwestycje.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej