Dzisiaj jest: 12 Sierpnia 2020    |    Dziś imieniny obchodzą: Klara, Lech, Julian

3,5 mln euro dla Radomia z Unii

wtorek, 31 marzec 2015 17:43
Dział: Wiadomości
Autor 

Ponad 3,5 miliona euro otrzyma Radom z Unii Europejskiej na prace związane m.in. z zalewem na Borkach, rzeką Mleczną oraz stworzeniem w dolinie rzeki Mlecznej nowej przestrzeni sportowo-rekreacyjnej. Pieniądze pochodzą z programu Life Plus.

 

Radomski projekt pod nazwą: „Adaptacja do zmian klimatu poprzez zrównoważoną gospodarkę wodą w przestrzeni miejskiej Radomia” został opracowany jeszcze w poprzednim rozdaniu samorządowym, czyli za prezydentury Andrzeja Kosztowniaka. - Projekt uzyskał 69 punktów. To bardzo dobra ocena. Projekt daje możliwość pokazania Radomia jako miasta dbającego w wyjątkowy sposób o klimat, o zagospodarowanie przestrzeni przyrodniczej i rekreacyjnej – mówi Andrzej Kosztowniak, radny Prawa i Sprawiedliwości, były prezydent.

Radom otrzyma na realizację projektu ponad 3,5 miliona euro unijnego dofinansowania z programu Life Plus. Ponadto miasto ma otrzymać na ten cel pieniądze z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. - Całość tego projektu to ponad 25 milionów złotych. Projekt będzie realizowany w ciągu najbliższych pięciu lat. Pieniądze zewnętrzne to 90% całości projektu – dodaje Andrzej Kosztowniak.

10% kwoty będzie pochodziło z budżetu miasta. Projekt obejmuje blisko 60 hektarów terenów w dolinie rzeki Mlecznej i wokół zalewu na Borkach. W ramach prac zostaną m.in. zmienione koryto i przebieg rzeki Mlecznej, zalew na Borkach zwiększy swoją przepustowość wody. Trwająca budowa bulwarów nad Mleczną ma uzupełnić całą inwestycję i – jak zapowiadają działacze PiS - stworzyć dla mieszkańców „nową przestrzeń sportowo-rekreacyjną w dolinie rzeki Mlecznej. - W ciągu 5 dni władze Radomia będą musiały się określić, czy będą realizować ten projekt. Czas będzie bardzo napięty i mam nadzieję, że prezydent Radosław Witkowski będzie kontynuował ten projekt, który powstał za prezydentury Andrzeja Kosztowniaka – informuje Wojciech Skurkiewicz, senator Prawa i Sprawiedliwości.

Miasto będzie miało także 10 dni na przesłanie do Brukseli dokumentów uzupełniających, a po tym terminie rozpoczną się prace.

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Dariusz Osiej

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej