Dzisiaj jest: 12 Sierpnia 2020    |    Dziś imieniny obchodzą: Klara, Lech, Julian

Odpowiedzą za nieprawidłowości

wtorek, 31 marzec 2015 17:51
Dział: Wiadomości
Autor 

Tomasz Litwin został odwołany ze stanowiska dyrektora MZL, a Andrzej Kielski, były dyrektor ZUK odpowie prawdopodobnie finansowo za nadużycia w ZUK.

Takie informacje przekazał wiceprezydent Konrad Frysztak po zakończeniu kontroli przeprowadzonej przez magistrat w Miejskim Zarządzie Lokalami i Zakładzie Usług Komunalnych. Kontrola w ZUK trwała miesiąc. Wykazała dwie nieprawidłowości. – Brak spójnej strategii gospodarowania drewnem pozyskanym z wycinki drzew w mieście. Nie było prowadzone stałe i codzienne ewidencjonowanie wycinki drzew i tego co z niej pozyskiwano, tak jak jest to w innych miastach – mówi Konrad Frysztak, wiceprezydent Radomia.

Tym samym nie można dziś określić wartości pozyskanego drewna i strat, jakie z tego tytułu poniósł budżet Radomia.

Druga nieprawidłowość związana jest z przetargiem na tzw. zawieszki na kwiaty, w tym metalowe stojaki w kształcie choinek, które stoją na radomskich rondach. – Głównym zastrzeżeniem jest zamówienie i zakup w 2011 roku zawieszek na kwiaty i donic. Zamówiono 700 sztuk - mówi wiceprezydent Frysztak.

Kontrolerzy podważyli zasadność zamówienia takiej ilości zawieszek.

Za 700 sztuk ZUK zapłacił ponad 50 tysięcy złotych. Kontrola wykazała, że 500 nigdy nie wykorzystanych zawieszek leży w magazynie. Ich koszt to około 38 tysięcy złotych. Kontrolerzy zalecają sprzedanie zalegających zawieszek i obciążenie ewentualną różnicą byłego dyrektora zakładu Andrzeja Kielskiego. Kontrolerzy zalecają także codzienne ewidencjonowanie drewna pozyskanego z wycinki. Równolegle prowadzona była kontrola w Miejskim Zarządzie Lokalami I tu także kontrolerzy wskazali nieprawidłowości. – Brak prowadzenia systematycznej windykacji należności. W 2010 roku należności wobec gminy z tytułu najmu lokali socjalnych i komunalnych to była kwota 12 milionów złotych. W 2014 roku to kwota 24 miliony złotych – informuje wiceprezydent Konrad Frysztak.

Zdaniem kontrolerów, MZL źle oszacował także wartość zamówienia publicznego związanego z systemem informatycznym. Sprawował też niewłaściwy nadzór nad zleceniami dotyczącymi dostosowywania lokali dla potrzeb nowych mieszkańców. Dlatego, jak informuje wiceprezydent Konrad Frysztak, dyrektor MZL-u Tomasz Litwin otrzymał już wypowiedzenie z pracy. Pełniącym obowiązki dyrektora będzie dotychczasowy zastępca Maciej Kosowski. W środę – jak zapowiada wiceprezydent Frysztak – zostaną ogłoszone w obu instytucjach konkursy na dyrektorów.

Etykiety
Oceń ten artykuł
(1 głos)
Dariusz Osiej

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Co raz więcej osób odpracowuje swój dług

  Ponad jeden milion 300 tysięcy złotych odpracowali radomianie, którzy mieszkają w lokalach komunalnych przekazanych im przez Miejski Zarząd Lokalami. Przez dwa lata funkcjonowania programu pomocy zadłużonym mieszkańcom, swój dług odpracowało już około 60 osób.

 • Prokuratura postawiła zarzuty. Śledztwo przedłużone

  Dwie osoby usłyszały zarzut niegospodarności w związku z niedopełnieniem obowiązków i przekroczenia uprawnień przez Zakład Usług Komunalnych przy wycince drzew w parkach. Wycinka miała miejsce w latach 2011-2014. Prokuratura przedłużyła śledztwo w tej sprawie do końca czerwca.

 • Radomianie chcą odpracowywać swoje długi

  Coraz więcej radomian odpracowuje swój dług mieszkaniowy. Najwięcej wniosków o odpracowanie zaległości wpływa do Miejskiego Zarządu Lokalami jesienią i zimą.

 • Trwa wykwaterowywanie pod budowę trasy N-S

  MZL zaproponował lokale zastępcze lokatorom z kamienicy przy ul. Czachowskiego 2. Przetarg na budowę trasy N-S ma zostać ogłoszony na przełomie października i listopada. Budowa będzie trwała do końca przyszłego roku.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej