Dzisiaj jest: 24 Listopada 2020    |    Dziś imieniny obchodzą: Flora, Jan, Roman
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 38.

Linia kolejowa 8 jednak później. W 2022 roku

piątek, 22 lipiec 2016 16:12
Dział: Wiadomości
Autor 

Szybka kolej z Radomia do Warszawy znowu z opóźnieniem. PKP PLK ponownie przesuwają termin zakończenia modernizacji odcinka na linii kolejowej numer 8. Tym razem na 2022 rok.

 

O przyśpieszeniu pociągów na linii Radom – Warszawa mówi się już od 2007 roku. Wówczas pojawiły się zapowiedzi skrócenia czasu podróży z Radomia do stolicy do nieco ponad godziny. Wszystko miało być gotowe przed Euro 2012. Tymczasem skończyło się Euro 2016, a podróż z Radomia do Warszawy jest coraz dłuższa. To wszystko zmienić się miało do 2020 roku. Właśnie ta data była ostatnio podawana przez PKP PLK jako rok zakończenia modernizacji całego odcinaka linii kolejowej numer 8 pomiędzy Radomiem a Warszawą. Niestety, to już nieaktualne. Spółka ponownie przesuwa termin. - Roboty na dwutorowym odcinku linii między Czachówkiem a Radomiem, gdzie zakres prac będzie mniejszy, zamierzamy skończyć w 2020 roku. Prace na drugim odcinku, czyli pomiędzy Warką a Radomiem, gdzie musi być wybudowana zupełnie nowa nitka torów, ze względu na wprowadzenie dodatkowych procedur, zakończą się na początku 2022 roku – mówi Karol Jakubowski z zespołu prasowego PKP PLK S.A. Jak dodaje rzecznik spółki, powodem opóźnienia są dodatkowe procedury dotyczące bezpieczeństwa i funkcjonalności systemów, które obsługują tę linię. Ale głównym problemem jest brak decyzji środowiskowej. - Pozyskujemy w tym momencie decyzję środowiskową, która jest potrzebna do przeprowadzenia prac. Będziemy ją posiadać jeszcze przed podpisaniem umowy z przyszłym wykonawcą robót. Planujemy pozyskanie jej w grudniu tego roku, najdalej w pierwszym kwartale nowego roku – mówi Karol Jakubowski. Kolejne mają być decyzje lokalizacyjne, których PKP PLK także nie mają. Tymczasem prace na pierwszym przebudowywanym odcinku, czyli Warszawa – Czachówek, mają zakończyć się połowie 2017 roku. Za kilka tygodni PKP ogłoszą przetarg na modernizację kolejnego odcinka. - Na modernizację między Czachówkiem a Warką, oraz Warką a Radomiem. Prace przy przetargu odbywają się zgodnie z założonym przez nas harmonogramem. W pierwszym kwartale przyszłego roku zamierzamy podpisać umowę z wykonawcą – dodaje rzecznik. Po zakończeniu inwestycji, czyli dopiero po 2022 roku, pociągi z Radomia do Warszawy przyspieszą do maksymalnie 160 km na godzinę.
Oceń ten artykuł
(1 głos)
Dariusz Osiej

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • 825 milionów na remont linii kolejowej Radom - Warka

  Ponad 825 milionów złotych będzie kosztował remont linii kolejowej numer 8 na odcinku Radom – Warka. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. otrzymają na tę inwestycję dofinansowanie unijne w wysokości prawie 476 milionów złotych. Umowa na dofinansowanie remontu została podpisana w piątek w budynku radomskiego dworca PKP.

 • Wjechał na zamknięty przejazd kolejowy w Bartodziejach

  Staranował rogatkę i wjechał na przejazd. Kierowca auta miał bardzo dużo szczęścia na przejeździe kolejowym w Bartodziejach. Ale 99 % wypadków spowodowanych na przejazdach wynika z nierozważnej jazdy kierowców.

 • Warszawa wyłączona. Szansa dla biedniejszych regionów

  Od 1 stycznia Warszawa z 9-cioma przyległymi powiatami wyłączona została z województwa mazowieckiego. To tylko podział statystyczny, ale ma ułatwić pozyskiwanie środków unijnych dla biedniejszych regionów.

 • Będzie kolejny etap remontu linii Radzice – Radom

  29 milionów złotych przeznaczą w 2018 roku Polskie Linie Kolejowe na remont ostatniego odcinka trasy Radzice – Radom. To ciąg dalszy prac. W minionym roku na tej trasie PLK wyremontowała ponad 20 przejazdów.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej