Dzisiaj jest: 21 Października 2020    |    Dziś imieniny obchodzą: Urszuli, Celiny, Hilarego
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

Wojewoda sfinansuje działalność, ale za samo przejście nie odda

wtorek, 18 październik 2016 16:25
Dział: Wiadomości
Autor 

Wojewoda mazowiecki będzie finansował funkcjonowanie przejścia granicznego na radomskim lotnisku. Umowę w tej sprawie już podpisano. Dla portu ta umowa to – jak mówi rzecznik - połowiczna satysfakcja. Władze lotniska chciały, żeby wojewoda zwrócił wszystkie koszty związane z utworzeniem przejścia granicznego.

 

 Funkcjonowanie przejścia granicznego na radomskim lotnisku będzie finansował wojewoda mazowiecki. Umowę w tej sprawie podpisały władze województwa i władze lotniska. Zgodnie z jej zapisami, wojewoda będzie ponosił koszty pracy strażników. Zapłaci też za korzystanie przez służby z pomieszczeń i z aparatury. - Nie jest to sytuacja w pełni satysfakcjonująca – komentuje Kajetan Orzeł, rzecznik portu lotniczego w Radomiu.

- Ubiegaliśmy się o zwrot wszystkich pieniędzy związanych z utworzeniem przejścia – przypomina.

Czyli o zwrot ponad 3 milionów 700 tysięcy złotych. Tymczasem, zgodnie z zapisami zawartej już umowy, wojewoda przekaże lotnisku prawie 130 tysięcy złotych i to w ciągu trzech lat. Spór o finansowanie przejścia granicznego toczył się od dawna. Władze portu skierowały nawet sprawę do prokuratury i do sądu, ale te instytucje uznały, że nie ma przesłanek do wszczynania postępowań.

- Przejście jest własnością lotniska. Wojewoda nie ma prawnej możliwości zwrotu pieniędzy za tę inwestycję – mówi wicewojewoda mazowiecki Artur Standowicz.

Umowa zawarta pomiędzy portem, a władzami Mazowsza na finansowanie działalności przejścia granicznego jest otwarta. Stawki ulegną zmianie, jeśli zmieni się liczba lotów realizowanych z Radomia poza strefę Schengen.

- Jeśli port lotniczy zwiększy liczbę połączeń, to finansowanie będzie wyższe – zapowiada Artur Standowicz.

Na razie port lotniczy z Radomia realizuje jedno połączenie z Radomia poza strefę Schengen. Chodzi o loty do Lwowa.

- Wiemy że Londyn też jest poza Schengen. Pracujemy nad tym kierunkiem. Mamy nadzieję, że takie połączenie pojawi się w naszej siatce w przyszłym roku – mówi Kajetan Orzeł.

Loty do Lwowa z Radomia odbywają się dwa razy w tygodniu. Jak informuje rzecznik portu, te połączenia cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. .

 

 

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Zwolnienia w Porcie Lotniczym Radom

  „W spółce Port Lotniczy Radom nastąpi redukcja zatrudnienia” - mówi Dorota Rajkowska, prezes spółki Port Lotniczy Radom. Dorota Rajkowska była gościem porannego studia TV Dami.

 • Adam Bielan: mamy opóźnienie i w przejęciu lotniska przez PPL

  Wicemarszałek Senatu RP Adam Bielan, zaniepokojony jest – jego zdaniem – opieszałością zarządu spółki Port Lotniczy Radom w kwestii współpracy z Przedsiębiorstwem Państwowe Porty Lotnicze. Ta opieszałość – zdaniem marszałka Bielana – może spowodować problemy z przejęciem przez PPL lotniska na Sadkowie i zakłócić harmonogram jego przebudowy.

 • Modlin komentuje rekomendację Radomia

  „To kampania samorządowa lub żart primaaprilisowy” - tak audyt firmy ARUP według którego lotnisko w Radomiu a nie w Modlinie jest korzystniejszym wyborem dla PPL jako lotnisko uzupełniające dla portu Chopina w Warszawie, komentuje Marek Miesztalski, przewodniczący rady nadzorczej spółki Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa-Modlin.

 • PPL wybuduje radomskie lotnisko od nowa?

  Ponad 900 milionów złotych w dwóch etapach, planuje zainwestować w rozbudowę lotniska na Sadkowie w Radomiu, Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze. Plany mają związek z audytem jaki przeprowadziła – na zlecenie PPL - brytyjska firma ARUP. Z audytu wynika, że to lotnisko w Radomiu jest zdecydowanie lepszym wyborem jako lotnisko uzupełniające dla portu Chopina w Warszawie niż Modlin. Ale radomskie lotnisko trzeba wybudować praktycznie od nowa.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej