Dzisiaj jest: 8 Sierpnia 2020    |    Dziś imieniny obchodzą: Iza, Cyprian, Dominik
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

Uczcili pamięć ofiar Katynia

poniedziałek, 13 kwiecień 2015 18:22
Dział: Wiadomości
Autor 

Na cmentarzu rzymskokatolickim przy ulicy Limanowskiego przy symbolicznym pomniku ofiar NKWD odbyły się uroczystości upamiętniające ofiary Zbrodni Katyńskiej.

Geraldyna Buczyńska jest córką policjanta, który został zamordowany w Ostaszkowie. 13 kwietnia 1945 roku trafiła wraz z matką na Syberię. – 13 kwietnia wywożono rodziny wszystkich jeńców z Katynia, Charkowa, których zamordowało NKWD. W jedną noc, właśnie 13 kwietnia, przyszło NKWD i nas zabrało. Na Syberii byliśmy 6 lat – opowiada łamiącym się głosem Geraldyna Buczyńska. Na cmentarzu przy ulicy Limanowskiego spoczywa naoczny świadek zbrodni NKWD. To Stanisław Kłosowicz, przed wojną jeden z najlepszych polskich kolarzy, olimpijczyk. W czasie okupacji pracował w radomskiej Fabryce Broni. W roku 1943 został wywieziony przez Niemców do Katynia jako członek komisji robotników Generalnej Guberni. W 1945 roku NKWD wywiozło go do łagru. Wrócił i zmarł w Radomiu 1955 roku. Znane i nieznane ofiary z Katynia, Miednoje, Starobielska i Ostaszkowa przypomina symboliczny pomnik na cmentarzu przy ul. Limanowskiego. To przy nim odbył się apel pamięci. Wzięli w nim udział przedstawiciele stowarzyszeń Rodzina Katyńska i Rodzina Policyjna 1939, parlamentarzyści, władze Radomia, służby mundurowe, poczty sztandarowe i młodzież szkolna. Od pięciu lat na skwerku u zbiegu ulic Wernera i Szarych Szeregów rosną także Dęby Katyńskie. 36 dębów symbolizuje 36-ciu pomordowanych przez NKWD, którzy byli bliskimi członków radomskiego stowarzyszenia Rodzina Katyńska. Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej został ustanowiony przez Sejm osiem lat temu. Obchodzony jest w rocznicę opublikowania przez Niemców w 1943 roku informacji o odkryciu w ZSRR masowych grobów ofiar zbrodni popełnionej przez NKWD.

Etykiety
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Dariusz Osiej

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • W niedzielę zagrzmią radomskie armaty

  W niedzielę 27 maja z okazji 513 rocznicy uchwalenia w Radomiu Konstytucji Nihil Novi, ponownie zagrzmią radomskie armaty, stojące przy ulicy Wałowej. Strzały z armat będą częścią pikniku historycznego, który odbędzie na skwerze Unii Polsko-Wileńskiej.

 • 73 lata teamu zakończyła II wojna światowa

  Dziś przypada 73 rocznica zakończenia II wojny światowej. W Radomiu miejskie uroczystości upamiętniające to wydarzenie, odbyły się tradycyjnie w Kościele Garnizonowym i na placu przed świątynia.

 • Dziś rocznica wybuchu powstania styczniowego

  155 lat temu wybuchło powstanie styczniowe. Dziś uczniowie z radomskich liceów i grupa rekonstrukcyjna zorganizowali przemarsz ulicami miasta. Oddajemy cześć bohaterom – mówili uczestnicy obchodów.

 • Służba z miłosierdziem

  Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia obchodzi 100 lecie obecności w Radomiu. Na przestrzeni lat zmieniał się zakres działalności zakonu, ale zawsze służył on najbardziej potrzebującym pomocy.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej