Dzisiaj jest: 27 Października 2020    |    Dziś imieniny obchodzą: Iwony, Sabiny, Wincentego

Izraelczycy chcą kupić? „Zaawansowane rozmowy”

sobota, 10 grudzień 2016 16:08
Dział: Wiadomości
Autor 

„Prowadzimy zaawansowane rozmowy ze spółką iHLS” - mówi Port Lotniczy Radom. Zdaniem Portu, powiązania izraelskiej spółki iHLS z sektorem zbrojeniowym nie stanowią zagrożeni dla bezpieczeństwa państwa.

 

Jak informowaliśmy w miniony wtorek, według nieoficjalnych informacji, które uzyskaliśmy z kół zbliżonych do rządowych, nie wykluczone jest, że izraelska spółka iHLS jest powiązana ze służbami specjalnymi tego kraju. Izraelczycy chcą kupić 49% akcji spółki Port Lotniczy Radom, która zarządza terenem lotniska na Sadkowie, a które z kolei jest współużytkowane przez 42 Bazę Lotnictwa Szkolnego i jako takie pozostaje w systemie i strukturze lotnisk NATO. I właśnie powiązania spółki iHLS oraz fakt, że radomskie lotnisko jest także w części wojskowe, miałyby według informacji płynących z Warszawy, utrudnić wykup przez Izraelczyków akcji radomskiej spółki. Zaprzecza temu spółka Port Lotniczy Radom. - Jest to nie prawda. Właścicielem części gruntów jest gmina Miasta Radomia. Na tych gruntach spółka Port Lotniczy prowadzi działalność gospodarczą. Jako podmiot gospodarczy mamy pełną swobodę w wykonywaniu swoich obowiązków i czynności – mówi Kajetan Orzeł, rzecznik spółki Port Lotniczy Radom. Wiadomo natomiast, że izraelska spółka iHLS działa w branży systemów zabezpieczeń wewnętrznych, powiązanych także z sektorem zbrojeniowym. Port Lotniczy Radom wystąpił między innymi do Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego z prośbą o sprawdzenie, czy ewentualne sprzedanie Izraelczykom akcji radomskiego portu nie będzie stanowiło zagrożenia dla bezpieczeństwa państwa. Jak poinformuje prezes radomskiej spółki Dorota Sidorko, ABW uznało, że nie ma takiego zagrożenia. Radomska spółka zapewnia, że cały czas prowadzi rozmowy ze spółka iHLS na temat sprzedażny Izraelczykom akcji. - Te rozmowy są zaawansowane. Jesteśmy na etapie wymiany niezbędnych dokumentów, która pozwoli umówić spotkanie i podczas niego rozmawiać o konkretach. - dodaje Kajetan Orzeł. Spółka iHLS zainteresowanie spółką Port Lotniczy Radom wyraziła już w sierpniu. W październiku Port Lotniczy podpisał z przedstawicielami izraelskiej firmy list intencyjny, który gwarantował Izraelczykom prawo pierwszeństwa zakupu 49% akcji radomskiej spółki. Na zrealizowanie transakcji Izraelczycy mają równo 12 miesięcy.

 

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Dariusz Osiej

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Zwolnienia w Porcie Lotniczym Radom

  „W spółce Port Lotniczy Radom nastąpi redukcja zatrudnienia” - mówi Dorota Rajkowska, prezes spółki Port Lotniczy Radom. Dorota Rajkowska była gościem porannego studia TV Dami.

 • Adam Bielan: mamy opóźnienie i w przejęciu lotniska przez PPL

  Wicemarszałek Senatu RP Adam Bielan, zaniepokojony jest – jego zdaniem – opieszałością zarządu spółki Port Lotniczy Radom w kwestii współpracy z Przedsiębiorstwem Państwowe Porty Lotnicze. Ta opieszałość – zdaniem marszałka Bielana – może spowodować problemy z przejęciem przez PPL lotniska na Sadkowie i zakłócić harmonogram jego przebudowy.

 • Modlin komentuje rekomendację Radomia

  „To kampania samorządowa lub żart primaaprilisowy” - tak audyt firmy ARUP według którego lotnisko w Radomiu a nie w Modlinie jest korzystniejszym wyborem dla PPL jako lotnisko uzupełniające dla portu Chopina w Warszawie, komentuje Marek Miesztalski, przewodniczący rady nadzorczej spółki Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa-Modlin.

 • PPL wybuduje radomskie lotnisko od nowa?

  Ponad 900 milionów złotych w dwóch etapach, planuje zainwestować w rozbudowę lotniska na Sadkowie w Radomiu, Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze. Plany mają związek z audytem jaki przeprowadziła – na zlecenie PPL - brytyjska firma ARUP. Z audytu wynika, że to lotnisko w Radomiu jest zdecydowanie lepszym wyborem jako lotnisko uzupełniające dla portu Chopina w Warszawie niż Modlin. Ale radomskie lotnisko trzeba wybudować praktycznie od nowa.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej