Dzisiaj jest: 24 Listopada 2020    |    Dziś imieniny obchodzą: Flora, Jan, Roman
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 38.

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

Ponad 5 tysięcy listów w obronie praw człowieka

poniedziałek, 12 grudzień 2016 16:36
Dział: Wiadomości
Autor 

Ponad 5 tysięcy listów napisali uczestnicy Maratonu Pisania Listów Amnesty International. Maraton pisania listów w obronie praw człowieka odbył się w Wyższej Szkole Handlowej po raz drugi.

 

Cała tegoroczna akcja pisania listów w obronie osób, których prawa zostały złamane trwa od 25 listopada. Koordynator akcji, czyli radomska WSH odwiedziła m.in. kilka szkół średnich w Radomiu, Przysusze i Iłży. - Maraton pisania listów organizujemy po raz drugi. Ma to związek z międzynarodowym Dniem Praw Człowieka, który jest obchodzony 9 grudnia – mówi doc. dr Elżbieta Kielska, rektor Wyższej Szkoły Handlowej w Radomiu. Obchodom patronuje Amnesty International i to pod auspicjami tej organizacji odbywa się także maraton pisania listów. Sam pomysł zrodził się 15 lat temu w warszawskim oddziale Amnesty International i bardzo szybko przyjął się. Teraz listy pisane są na całym świcie. I kierowane do rządów krajów, w których prawa człowieka są łamane. - Amnesty wyznacza co rok odrębną listę bohaterów, w obronie których piszemy. W ubiegłym roku było to dziesięć osób, w tym roku jedenaście – mówi Elżbieta Kielska. Ta list co roku zmienia się m.in. dlatego, że listy są skuteczne. Ubiegłoroczna akcja także przyniosła efekty. - Dwie osoby zostały uwolnione. Oprócz tego rząd Burkina Faso, w którym dziewczęta są zmuszane do wczesnego wychodzenia za mąż, obiecał, że zajmie się tą sprawą. Te listy są skuteczne. Myślę, że po tegorocznym maratonie pisania listów również będę dostawała dobre wiadomości – mówi Małgorzata Kuśmierczyk-Balcerek, koordynatorka maratonu pisania listów. W tym roku listy można było pisać m.in. w sprawie Edwarda Snowdena który ujawnił, że amerykański wywiad bezprawnie gromadził dane milionów prywatnych osób, egipskiego fotografa, dwóch studentów z Azerbejdżanu, skazanych na więzienie i torturowanych za namalowanie napisów na pomniku byłego prezydenta, czy opozycjonistki z Iranu aresztowanej za polityczne zaangażowanie. Ale najwięcej listów napisano do prezydenta Malawii w sprawie osób dotkniętych albinizmem. - Są porywani, zabijani, ich ciało jest ćwiartowane i sprzedawane ludziom, którzy wierzą że zjedzenie kawałka ciała albinosa zapewni szczęśliwe, dostanie i długie życie – mówi doc. dr Elżbieta Kielska, rektor WSH. W ubiegłym roku w trakcie akcji napisano ponad 2300 listów. W tym roku ponad 5 tysięcy. Finałem był całonocny, trwający z soboty na niedzielę, maraton pisania listów. - Jak przyszłam tutaj w sobotę w południe o godzinie 12.00 to było tych listów tak ponad 2 tys. To oznacza że przez ten cały czas tak około dwóch i pół tysiąca listów przybyło – mówiła TV Dami w niedzielę w południe Małgorzata Kuśmierczyk-Balcerek. W akcji wzięli udział nie tylko pracownicy i studenci WSH, ale także m.in. władze miasta, artyści, sportowcy.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • O skutecznej resocjalizacji

  Co zrobić, aby resocjalizacja była skuteczna? - zastanawiali się uczestnicy konferencji naukowej w radomskim Areszcie Śledczym. Udział w debacie wzięli przedstawiciele służby więziennej, policjanci i naukowcy z Wyższej Szkoły Handlowej.

 • W WSH piszą listy w obronie praw człowieka

  W Wyższej Szkole Handlowej rozpoczął się finał tegorocznego Maratonu Pisania Listów. Każdy może napisać list w obronie praw człowieka do rządów krajów, w których te prawa są łamane. Akcja odbywa się pod patronatem Amnesty International. Będzie trwała przez całą noc. Zakończy się w niedzielę.

 • Napisz list w obronie łamanych praw obywateli

  Finał tegorocznego Maratonu Pisania Listów odbędzie się w ten weekend w Wyższej Szkole Handlowej. Im więcej listów, tym lepiej. Praktyka pokazuje, że mogą one uratować życie.

 • WSH współpracuje z ZUS

  Wyższa Szkoła Handlowa w Radomiu podpisała umowę o współpracy z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. To pierwsza uczelnia na południowym Mazowszu, która zawarła takie porozumienie.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej