Dzisiaj jest: 20 Września 2020    |    Dziś imieniny obchodzą: Renata, Filipina, Eustachy

Caritas i Straż Miejska pomagają bezdomnym

czwartek, 05 styczeń 2017 17:26
Dział: Wiadomości
Autor 

Radomska Caritas przy pomocy Straży Miejskiej rozpoczęła rozwożenie ciepłych posiłków osobom bezdomnym. W czasie mrozów jest to często dla tych osób jedyny, ciepły posiłek w ciągu dnia.

 

W Radomiu w czwartek przed południem termometry pokazywały około minus 6 stopni Celsjusza. Ale odczuwalna temperatura był o wiele niższa, bo około minus 20 stopni. Fala mrozów, która napłynęła do Polski daje się we znaki szczególnie bezdomnym. Dlatego Straż Miejska rozpoczęła dowożenie takim osobom ciepłe posiłki. - My z kolegą jesteśmy praktycznie codziennie u bezdomnych. Staramy się jak najwięcej tych miejsc odwiedzić. Często współpracujemy, że streetworkerami – mówi Agnieszka Wójcicka ze Straży Miejskiej w Radomiu. W Caritas Diecezji Radomskiej pracują dwie streetworkerki. To one na co dzień pracują z osobami bezdomnymi, wykluczonymi i pozostającymi poza systemem pomocy społecznej. - Ta liczba jest ruchoma. Te osoby zmieniają swoje miejsce pobytu. Część z nich niestety umiera ze względu na warunki w jakich przebywają. Ale tak z 60 osobami jesteśmy w stałym kontakcie – mówi Agnieszka Wolszczak, streetworkerka. Ciepłe posiłki dla bezdomnych przygotowuje radomska Caritas. Strażnicy miejscy pomagają je dowieźć do miejsc, w których przebywają bezdomni. To często dla tych osób jedyny, ciepły posiłek w ciągu dnia. - Bardzo dobrze. No z czego mielibyśmy gorące jedzenie? Wszystko to, co znajdzie się na śmietniku, to je się zimne – mówi pan Mirosław, bezdomny. Jedzenie osoby bezdomne znajdują także w osiedlowych śmietnikach. - W śmietniku dużo można znaleźć. Nawet chleb. Znajdujemy także wędlinę – dodaje pan Mirosław, bezdomny. Ale okazuje się, że nie zawsze bezdomni chcą skorzystać z pomocy, którą oferuje Caritas za pośrednictwem Straży Miejskiej. - Jest teraz jadłodajnia przy ulicy Siennej. To fantastyczne miejsce, gdzie można zjeść ciepły posiłek. Szkoda, że nie wszyscy chcą z tego skorzystać. Niektórzy wolą sami coś sobie ugotować. Ale większość jednak pomoc przyjmuje – dodaje Agnieszka Wójcicka ze Straży Miejskiej w Radomiu. Po analizie interwencji i sygnałów od mieszkańców, Straż Miejska stworzyła mapę przebywania bezdomnych na terenie Radomia. Strażnicy mogą w miarę szybko dotrzeć do takich osób z pomocą. Straż Miejska przyjmuje także zgłoszenia o osobach bezdomnych pod numerem alarmowym 986.

 

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
TV Dami

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Interwencje strażników będą rejestrowane ?

  Radomska Straż Miejska przez ostatnie dwa tygodnie testowała nowy sprzęt. Podczas kontroli czy interwencji funkcjonariusze oprócz standardowego wyposażenia, na ulice zabierali ze sobą kamerę.

 • Wolontariusze zbierali żywność

  Ponad 2,5 tony żywności udało się zebrać podczas 13 ogólnopolskiej Zbiórki Żywności Caritas. Zbiórka przebiegała pod hasłem „Tak Pomagam”. Została przeprowadzona 9 i 10 marca.

 • Paweł Górak walczy w sądzie o przywrócenie go do pracy

  Paweł Górak, były komendant Straży Miejskiej w Radomiu, domaga się w Sądzie Pracy przywrócenia go do pracy w Straży Miejskiej. Taką możliwość wyklucza prezydent Radosław Witkowski, która jak mówi: całkowicie utracił zaufanie do Pawła Góraka.

 • Radomianie okazali solidarność z potrzebującymi

  Czapki, kurtki, buty i słodycze trafiły do Schroniska dla Bezdomnych Kobiet Caritas i dwóch radomskich noclegowni. Dary zostały zebrane w ramach akcji „Coś dobrego dla potrzebującego”. Zorganizowali ją wspólnie radomska Caritas i Straż Miejska. Odzew był bardzo duży.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej