Dzisiaj jest: 6 Października 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Petra, Fryderyka, Artur
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

Praca najlepszą formą resocjalizacji więźniów?

poniedziałek, 16 styczeń 2017 16:56
Dział: Wiadomości
Autor 

„Resocjalizacja poprzez pracę” - pod takim hasłem w Areszcie Śledczym w Radomiu odbyła się konferencja poświęcona pracy jako formie resocjalizacji osadzonych.

 

Ministerstwo Sprawiedliwości wyliczyło, że średni koszt utrzymania jednego osadzonego to ponad 3 tysiące złotych. Rocznie daje to kwotę około 37 tysięcy złotych. Koszty te stale rosną. Według statystyk około 70% więźniów nie pracuje. Pod tym względem Polska ciągnie się w ogonie krajów Unii Europejskiej. Ministerstwo Sprawiedliwości, chcąc odwrócić ten trend, przygotowało specjalny program „Praca dla Więźniów”. - Rządowy program „Praca dla Więźniów” to mówiąc wprost wejście rynku pracy do jednostek penitencjarnych. Próbujemy poszerzyć naszą współpracę z podmiotami zewnętrznymi, z przedsiębiorstwami i z samorządowi w tym zakresie – mówi podpułkownik Elżbieta Jankowska, Dyrektor Okręgowy Służby Więziennej w Warszawie.
O pracy jako najlepszej formie resocjalizacji osadzonych, dyskutowano w Areszcie Śledczym w Radomiu podczas naukowej konferencji „Resocjalizacja poprzez pracę”. Z dyskusji zaproszonych gości, płynie jeden podstawowy wniosek: dla osadzonych praca jest szalenie ważna. - Jest to nie tylko antidotum na nudę i alternatywę siedzenia w celi. To jest także przynosząca wymierne korzyści i pozwalająca osadzonemu spłacić zajęcia komornicze i alimentacyjne. Często praca ta pozwala pomóc rodzinie pozostającej na wolności bez środków do życia. Praca jest także wsparciem dla samego osadzonego – dodaje podpułkownik Elżbieta Jankowska.
Oddzielnym tematem pozostaje społeczne postrzeganie zatrudniania więźniów. - Nie spotkałam się z negatywna opinia społeczeństwa. Osadzeni bardzo się starają dobrze wypaść w tym środowisku ponieważ z niego się wywodzą i pracują nad tym żeby tam wrócić – mówi podpułkownik Elżbieta Jankowska.
W konferencji wzięli udział między innymi przedstawiciele aresztów śledczych funkcjonujących w strukturach Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Warszawie, przedstawiciele wyższych uczelni z Radomia i Warszawy oraz firm, które zatrudniają skazanych. Organizatorami spotkania byli: Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Warszawie, Wyższa Szkoła Handlowa w Radomiu i Areszt Śledczy w Radomiu.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Dariusz Osiej

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • O skutecznej resocjalizacji

  Co zrobić, aby resocjalizacja była skuteczna? - zastanawiali się uczestnicy konferencji naukowej w radomskim Areszcie Śledczym. Udział w debacie wzięli przedstawiciele służby więziennej, policjanci i naukowcy z Wyższej Szkoły Handlowej.

 • Niebezpieczna praca pracowników MOPS. Szkolenie w areszcie

  Coraz więcej jest agresji słownej, ale też i fizycznej wobec pracowników MOPS w Radomiu. Być może dlatego ogromnym zainteresowaniem cieszy się szkolenie przeprowadzane w areszcie śledczym m.in. z zakresu samoobrony.

 • Więźniowie w Radomiu chcą pracować

   

  Praca jest - według badań – jedną z najlepszych form resocjalizacji osób skazanych za różnego rodzaju przestępstwa. W radomskim areszcie odpłatnie i nieodpłatnie pracuje ponad 430 osadzonych.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej