Dzisiaj jest: 6 Lutego 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Dorota, Bohdan, Ksenia
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 38.

Protest przeciwko linii wysokiego napięcia

środa, 22 luty 2017 16:34
Dział: Wiadomości
Autor 

Mieszkańcy gminy Magnuszew protestują przeciwko planom inwestycyjnym Polskich Sieci Elektroenergetycznych, związanym z linią energetyczną Magnuszew – Miłosna. Boją się, że inwestycja wpłynie negatywnie na środowisko i gospodarkę. PSE twierdzi, że modernizacja poprawi sytuację mieszkańców.

Chcieli pikietować przed urzędem gminy w Magnuszewie, ale pikiety wcześniej nie zgłosili. Ponieważ byłby to protest nielegalny, przenieśli się do świetlicy gminnej. Mieszkańcy między innymi gminy Magnuszew protestują przeciwko planowanej przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne inwestycji związanej z siecią pomiędzy Magnuszewem a Miłosną. Narzekają przede wszystkim na brak informacji i na dezinformację. - Nikt z nami nie chce rozmawiać, informacje są celowo podawane z opóźnieniem, odwlekane w czasie - twierdzi Marek Drapała, wójt gminy Magnuszew. - My, mieszkańcy nie mamy żadnego dostępu do tego, co się dzieje w naszej gminie. A chodzi o sprawy ważne, które maja wpływ na środowisko, na ludzi – dodaje Katarzyna Miernicka.

Istniejąca tu od blisko 50 lat sieć energetyczna ma zostać zmodernizowana, ale mieszkańcy obawiają się, że modernizacja będzie powiązana także ze zwiększeniem mocy. Teraz jest tu sieć o mocy 400 kV. Niektórzy mówią o tym, że po modernizacji ma być dwa razy więcej. I protestują, bo boją się, że to negatywnie wpłynie nie tylko na środowisko, ale i lokalną gospodarkę. - To obniży walory naszej gminy jako terenu inwestycyjnego. Linie przecinają całą gminę na długości 21 kilometrów. Znajdują się w pobliżu różne instytucje, gospodarstwa rolne – mówi Mariusz Woch ze Stowarzyszenia „Stop linii 400 kV dla gminy Magnuszew”.

Polskie Sieci Elektroenergetyczne tymczasem przekonują, że inwestycja poprawi sytuację mieszkańców. Bo stare zostanie zamienione na nowe, czyli będzie lepiej. - Powstanie nowa, czysta, bezpieczniejsza sieć. Będą nowe konstrukcje słupowe, które zajmą mniej miejsca, a przewody zostaną poprowadzone wyżej niż obecnie – twierdzi Andrzej Kaczmarek, prezes PSE Inwestycje.

PSE zapowiada, że na temat modernizacji będzie osobiście rozmawiali z mieszkańcami podczas spotkań, które planowane są na marzec. Ale w gminie obawiają się, że to może być przysłowiowa musztarda po obiedzie, że na tych spotkaniach mieszkańcy nie będą mogli wnioskować o ewentualne zmiany, bo projekty zostaną wcześniej zatwierdzone. PSE zapewnia natomiast, że modernizacja zostanie przeprowadzona zgodnie z obowiązującymi przepisami, z uwzględnieniem wszystkich, restrykcyjnych norm. Prezes dodaje także, że w najbliższym czasie sieci będą chciały zmodernizować kilkadziesiąt linii wysokiego napięcia w całym kraju.

Etykiety
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Zapomniane warowne wrota Mazowsza. Odtworzą gród?

  Na podstawie zdjęć satelitarnych w miejscowości Trzebień nieopodal Magnuszewa naukowcy odkryli ślady zapomnianego, średniowiecznego grodziska. Są plany, żeby odtworzyć gród.

 • Mieszkańcy protestują w sprawie programu drogowego

  Mieszkańcy ulic, które zakwalifikowano przez władze miasta do utwardzenia w tym roku w ramach Radomskiego Programu Drogowego, a które później zostały z budżetu wyrzucone, protestują. A politycy przerzucają się winą. Platforma Obywatelska obwinia opozycję za to, że drogi nie zostaną utwardzone. Przewodniczący Rady Miejskiej przypomina natomiast, że PO także poparła budżet, z którego wyrzucono program drogowy prezydenta. Przewodniczący dodaje, że lista dróg do utwardzenia w tym roku jest otwarta.

 • Plany Magnuszewa. Na początek budowa targowiska

  Blisko 1 mln złotych dostanie gmina Magnuszew z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na budowę targowiska. To pierwszy etap inwestycji, bo gmina ma znacznie większe plany. Myśli o boisku, a także o budowie przystani na Wiśle.

 • Protest przeciwko S12

  Mieszkańcy gmin Kowala, Skaryszew i Sołtyków protestują przeciwko planom budowy przez ich tereny drogi ekspresowej S12. Ich zdaniem warianty przebiegu trasy, które proponuje GDDKiA spowodują wyburzenie kilkuset domów.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej