Dzisiaj jest: 21 Października 2020    |    Dziś imieniny obchodzą: Urszuli, Celiny, Hilarego

Orliki odlecą z Radomia?

wtorek, 28 luty 2017 16:50
Dział: Wiadomości
Autor 

Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, związane od lat z Radomiem Orliki mogą zostać przeniesione do Dęblina. Taką ewentualność rozważa dowództwo w Dęblinie.

 

Przebazowanie samolotów Orlik z lotniska na Sadkowie do Dęblina to jedna z opcji, którą poważnie bierze pod uwagę dowództwo 4 Skrzydła Lotnictwa Szkolnego – wynika z nieoficjalnych informacji. W skład skrzydła wchodzą jednostki w Dęblinie i Radomiu. O tym pomyśle słyszał także Wojciech Skurkiewicz, poseł PiS i jednocześnie wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej. - To informacja zaskakująca i mam nadzieję, że nieprawdziwa. Podejmę interwencję w dowództwie 4 Skrzydła, żebyśmy mieli pełną informację czy rzeczywiście wojsko ma plany przenieść szkolenie na Orlikach do Dęblina – mówi Wojciech Skurkiewicz, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Samoloty PZL 130 Orlik są używane w szkoleniu podchorążych od 1994 roku. Radomska jednostka jest jedyną w Polsce, wyposażoną w te maszyny. Ma ich 16. Ponadto instruktorzy z radomskiej bazy tworzą Zespół Akrobacyjny „Orlik”, który uczestniczy w pokazach lotniczych w całej Europie. Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, przebazowanie Orlików mogłoby mieć związek z wycofaniem z eksploatacji samolotu Iskra, który w szkoleniu używany jest od blisko 53 lat. - Resurs Iskry kończy się w najbliższym czasie. Mamy problem z zakupionymi w ubiegłym roku od Włochów samolotami M-346 Master. Wydaje się, że jest problem ze szkoleniem polskich podchorążych na samolotach odrzutowych – dodaje poseł Wojciech Skurkiewicz.

Iskra zastępowana jest powoli włoskim Aeromacci M-346 Master. Docelowo w Dęblinie ma być 8 tych samolotów oraz – jeżeli plany dowództwa 4 Skrzydła Lotnictwa Szkolnego urzeczywistniłyby się – 16 Orlików z Radomia. Na lotnisko na Sadkowie trafiłoby natomiast z Dęblina kilkadziesiąt śmigłowców Puszczyk. Otwartym pozostaje pytanie co z planami MON dotyczącymi reaktywacji lotniska w Nowym Mieście nad Pilicą. Kilka miesięcy temu MON zapowiadało, że wciągu 2 lat chce w Nowym Mieście uruchomić szkolenie na śmigłowcach.

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Dariusz Osiej

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Radomski ZDZ otrzymał certyfikat MON

  Trzy szkoły z Radomia, Lipin i Białobrzegów prowadzące klasy mundurowe wezmą udział w II edycji pilotażowego programu „Certyfikowanych Wojskowych Klas Mundurowych”. W czwartek wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz wręczył wymienionym szkołom certyfikaty MON.

 • Wojciech Skurkiewicz sekretarzem stanu w MON

  Wojciech Skurkiewicz, poseł PiS i szef radomskich struktur tej partii, został sekretarzem stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej. Będzie odpowiadał między innymi za politykę historyczną i kontakty z parlamentem.

 • Radom i Dęblin zorganizują wspólnie pokazy lotnicze

  Pokazy uświetnią przyszłoroczne obchody 100-lecia polskiego lotnictwa wojskowego. O połączeniu sił Radomia i Dęblina mówił w poniedziałek w Radomiu minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.

 • WOT w Radomiu niepewne. Problem z lokalizacją

  Nie ma pewności czy w Radomiu powstanie 1 z 17 brygad Wojsk Obrony Terytorialnej. Wciąż nie ma porozumienia odnośnie lokalizacji dowództwa radomskiej brygady.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej