Dzisiaj jest: 25 Listopada 2020    |    Dziś imieniny obchodzą: Katarzyna, Erazm, Klemens

Dziś Środa Popielcowa. Co oznacza popiół?

środa, 01 marzec 2017 15:43
Dział: Wiadomości
Autor 

W kościele katolickim Popielec rozpoczyna czterdziestodniowy okres Wielkiego Postu. To czas, który ma pobudzić katolików do osobistej odnowy i nawrócenia przed Wielkanocą.

 

Najważniejszym obrzędem w liturgii Środy Popielcowej jest posypywanie przez kapłanów głów wiernych popiołem. W kościele katolickim zwyczaj ten obowiązuje od XI wieku. Tradycyjnemu obrzędowi posypania głów popiołem towarzyszą słowa: "Pamiętaj, że jesteś prochem i w proch się obrócisz" lub "Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię". - Z liturgii znikają inne kolory, pojawia się fiolet. Milknie radosne „Alleluja” i pojawia się popiół. To taki przejmujący znak, który przypomina nam, że jesteśmy prochem i w proch się obrócimy – mówi ksiądz Krzysztof Ćwiek, proboszcz radomskiej Katedry. Środa Popielcowa jest pierwszym dniem Wielkiego Postu, który będzie obowiązywał przez czterdzieści dni. Wielki Post to czas pokuty i nawrócenia. - Ten popiół, który jest posypywany na nasze głowy jest ze spalonych gałązek palmowych z Niedzieli Palmowej, z tego triumfu Chrystusa. Przychodzi czas na refleksję. Coś powinno zmienić się w naszym życiu podczas tego Wielkiego Postu – dodaje ksiądz Krzysztof Ćwiek. Okres Wielkiego Postu zakończy Wielkanoc – najważniejsze święto w liturgii kościoła katolickiego.

Etykiety
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Dariusz Osiej

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

  • Rozpoczął się Wielki Post

    Dziś Środa Popielcowa. W kościele katolickim “popielec” rozpoczyna czterdziestodniowy okres Wielkiego Postu. To czas osobistej odnowy i nawrócenia przed Wielkanocą.

  • Środa Popielcowa

    Dziś Środa Popielcowa. W kościele katolickim "popielec" rozpoczyna czterdziestodniowy okres Wielkiego Postu. Uroczystość ma pobudzić katolików do podjęcia drogi osobistej odnowy i nawrócenia przed Wielkanocą.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej