Dzisiaj jest: 7 Grudnia 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Agata, Ambroży, Marcin
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

Święto patrona w ten weekend. Co w programie?

czwartek, 02 marzec 2017 16:24
Dział: Wiadomości
Autor 

Rekordowa liczba drużyn zgłosiła się do tegorocznego Wielkiego Testu Wiedzy o Radomiu organizowanego w ramach „Kazików”. Święto w ten weekend. Będzie test, ale też wystawy, występy i wręczenie nagrody św. Kazimierza. W tym roku jest pięciu nominowanych.

 

W najbliższą niedzielę poznamy tegorocznego laureata nagrody św. Kazimierza. Póki co, wiemy kto do nagrody jest nominowany. To Stanisław Kowalski, prezes stowarzyszenia „Czerwiec'76”, Barbara Łopyta z profilu społecznościowego Radom Retrospekcje, Stowarzyszenie Vade Mecum, ks. Edward Poniewierski i Łukasz Wykrota z radomskiego Towarzystwa Retrocyklistów „Sprężyści”. Nagroda zostanie wręczona ostatniego dnia tegorocznych Kazików, czyli 5 marca. Uroczystość odbędzie się w Resursie, tuż po Wielkim Teście Wiedzy o Radomiu. Będzie to IV edycja testu. W tym roku Resursa otrzymała rekordową ilość zgłoszeń. Ostatecznie z pytaniami testowymi zmierzy się 30 trzyosobowych drużyn. Na wielki finał, czyli już po wręczeniu nagrody wystąpią grupy artystyczne z polskiego progimnazjum im. Jana Pawła II w Wilnie. - Warto zobaczyć dzieci, bo mają one stroje ludowe. Pokazują Kaziki w wymiarze wielokulturowym, czego my raczej nie doświadczamy – przekonuje Małgorzata Gumińska, kierowniczka Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 2 w Radomiu, która widziała już występy młodzieży na Litwie, bo św. Kazimierz to patron nie tylko Radomia, ale i Litwy. Tegoroczne, radomskie Kaziki rozpoczną się w piątek od gry miejskiej i wykładu naukowego. W sobotę - msza odpustowa, finał Muzycznych Kazików i wernisaż wystawy dwóch litewskich artystów. Będzie to wystawa ceramiki autorstwa porf. Arcikauskasa i grafiki prof. Muleviciusa. - To bardzo interesujący artysta, z takim realistycznym podejściem - opowiada prof. Aleksander Olszewski, dziekan Wydziału Sztuki UTH w Radomiu. Podczas Kazików wszyscy chętni będą mogli nabyć kojarzone już chyba właśnie z tym świętem, bo i wypiekane tylko w okolic początku marca Klucze św. Kazimierza. Jak zawsze, w ostanie dzień, odbędzie się Bieg Kazików. W związku z tym w godzinach ok. 11.30 – 14.30 nastąpią czasowe zmiany w organizacji ruchu kołowego w centrum Radomia i objazdy dla autobusów komunikacji miejskiej – przypomina Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Wystawa na 100-lecie polskiego lotnictwa wojskowego

  „Skrzydła z szachownicą” - taki tytuł nosi wystawa, którą od najbliższej środy będzie można oglądać w radomskiej Resursie. Na wystawie zaprezentowane zostaną między innymi modele samolotów ze zbiorów Radomskiego Klubu Modelarsko-Historycznego „Sokół”.

 • 10 „Ślad” rozpoczęty

  Pokaz filmu dokumentalnego „Książę i dybuk” otworzył 10 Spotkania z Kulturą Żydowską Ślad. Obraz przypomina postać słynnego filmowca i reżysera Michała Waszyńskiego.

 • Promocja przez sport

  Bieg Kazików to okazja do promocji Radomia. Przypomnienia historii miasta, roli jaką odgrywało przed wiekami. Ale to również znana w kraju impreza sportowa i rekreacyjna. XI Bieg Kazików odbył się minioną niedzielę.

 • Na początek wystawa i koncert

  W sobotę pierwszy dzień Kazików 2018. Na początek organizatorzy przygotowali atrakcje dla sympatyków sztuki. Obie imprezy odbędą się w budynku Resursy Obywatelskiej.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej