Dzisiaj jest: 7 Grudnia 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Agata, Ambroży, Marcin
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 38.

Ks. Edward Poniewierski laureatem nagrody im. Św. Kazimierza

poniedziałek, 06 marzec 2017 16:44
Dział: Wiadomości
Autor 

Kanclerz radomskiej kurii ks. Edward Poniewierski został tegorocznym laureatem Nagrody Św. Kazimierza. Nagroda przyznana została po raz dziesiąty. W niedzielę, w ramach święta patrona miasta odbył się także test wiedzy o Radomiu.

 

Wielki Test Wiedzy o Radomiu, po raz czwarty zorganizowany w ramach radomskich Kazików przez Resursę Obywatelską, wygrały ex aequo drużyny bractwa rowerowego i muzeum im. Jacka Malczewskiego. Na starcie stanęło 29 trzyosobowych drużyn. Każdy zespół musiał odpowiedzieć na 60 pytań z różnych dziedzin. To historia miasta, aktualne wydarzenia, kultura, sport, ważne osoby związane z Radomiem. Trzecie miejsce zajęła drużyna z Pubu „Nasza szkapa”. Zwycięzcy nagrody rzeczowe przeznaczyli na rzecz polskiego progimnazjum im. Jana Pawła II w Wilnie.

Po zakończeniu testu wiedzy o mieście wręczona została nagroda im. świętego Kazimierza. Wśród nominowanych byli Stanisław Kowalski, Barbara Łopyta, ks. Edward Poniewierski, Łukasz Wykrota oraz Stowarzyszenie "Vade Mecum".

Nagrodę otrzymał ks. Edward Poniewierski, kanclerz radomskiej kurii. Podczas swojego wystąpienia ks. Edward Poniewierski przypominał, dzięki komu znów pamiętamy o świętym Kazimierzu. - Wydobył nam tę postać ks. bp. Edward Materski. Przez stulecia myśmy zapomnieli o św. Kazimierzu. On tę postać nam wydobył na nowo z tej niepamięci. Dzięki niemu jest naszym patronem – mówił ks. Edward Poniewierski. - Wielką moją taką radością w związku ze św. Kazimierzem było odnalezienie fotografii, nie wiem czy ktoś jeszcze inny z fotografów zrobił takie zdjęcia, kiedy 11 czerwca 1989 roku sprowadzono do Radomia relikwie św. Kazimierza. Uroczystość odbywała się przed katedrą i wtedy nad wieżami katedry ukazała się tęcza w kształcie koła. Przez całą tę uroczystość tęcza była nad katedrą – wspominał laureat nagrody św. Kazimierza.

Ks. Edward Poniewierski jest autorem ok. 20 książek. Wszystkie dotyczą historii Radomia. Doprowadził także do powstania muzeum katedralnego, nadzorował remont radomskiej katedry, propaguje twórczość ks. Władysława Paciaka. Ma 64 lata. Pochodzi z Radomia. Święcenia kapłańskie przyjął w 1978 roku.

Specjalnymi gośćmi Kazików były dzieci z polskiego progimnazjum im. Jana Pawła II w Wilnie.

Etykiety
Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Promocja przez sport

  Bieg Kazików to okazja do promocji Radomia. Przypomnienia historii miasta, roli jaką odgrywało przed wiekami. Ale to również znana w kraju impreza sportowa i rekreacyjna. XI Bieg Kazików odbył się minioną niedzielę.

 • Na początek wystawa i koncert

  W sobotę pierwszy dzień Kazików 2018. Na początek organizatorzy przygotowali atrakcje dla sympatyków sztuki. Obie imprezy odbędą się w budynku Resursy Obywatelskiej.

 • Zgłoś kandydata do nagrody

  Można zgłaszać kandydatów do X jubileuszowej edycji Nagrody im. Św. Kazimierza. Nagroda wręczona zostanie na początku marca, podczas obchodów święta patrona miasta - „Kazików”.

 • Święto patrona w ten weekend. Co w programie?

  Rekordowa liczba drużyn zgłosiła się do tegorocznego Wielkiego Testu Wiedzy o Radomiu organizowanego w ramach „Kazików”. Święto w ten weekend. Będzie test, ale też wystawy, występy i wręczenie nagrody św. Kazimierza. W tym roku jest pięciu nominowanych.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej