Dzisiaj jest: 25 Listopada 2020    |    Dziś imieniny obchodzą: Katarzyna, Erazm, Klemens
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

Umowy podpisane. Koniec prac w 2021 roku

wtorek, 11 kwiecień 2017 16:09
Dział: Wiadomości
Autor 

Ponad 640 mln złotych kosztować będzie modernizacja dwóch odcinków linii kolejowej numer 8: Radom – Warka i Warka – Czachówek Płd. Dziś PKP PLK podpisały umowy z wykonawcami tych inwestycji. Zakończenie prac planowane jest w 2021 roku.

 

Na takie informacje mieszkańcy Radomia i powiatu czekali od lat. Podpisanie umów z wykonawcami inwestycji na dwóch odcinkach linii kolejowej numer 8: Radom – Warka i Warka – Czachówek Południowy odbyło się w budynku radomskiego dworca kolejowego. Do Radomia na podpisanie umów przyjechał minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk. - Musieliśmy czekać aż 5 lat od pierwotnej daty zakończenia realizacji tej inwestycji, żeby dzisiaj móc poinformować o tym, że podpisujemy umowę na przygotowanie dokumentacji technicznej i budowę tego szlaku kolejowego – mówi Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury i budownictwa.
W hali radomskiego dworca, obok przedstawicieli spółki PKP PLK S.A. byli także wicewojewoda mazowiecki Artur Standowicz, radomscy parlamentarzyści PiS, oraz przedstawiciele firm, które zrealizują inwestycje na linii kolejowej numer 8. Koszt modernizacji obu odcinków wyniesie około 670 milionów złotych. Odcinek Radom – Warka o długości 43 kilometrów zmodernizuje konsorcjum 6 firm, którego liderem jest Swietelsky Rail Polska. Koszt modernizacji to blisko 430 milionów złotych. Jak mówi Ireneusz Merchel, prezes spółki PKP PLKL S.A., budowa będzie bardzo trudna technicznie. - To budowa drugiego mostu na Pilicy. Praktycznie wymiana istniejącego mostu i budowa drugiego toru. To wszystko będzie wiązało się z licznymi utrudnieniami – mówi
Ireneusz Merchel, prezes PKP PLK S.A.
Utrudnienia dla podróżnych to konieczność zamykania podczas budowy kolejnych odcinków między Radomiem a Warką i organizowanie komunikacji zastępczej. - Będziemy zamykać tę linię w trzech fragmentach. Najpierw między Radomiem a Dobieszynem na 3 miesiące. Stanie się to w pierwszych kwartałach 2019 roku. Kolejny odcinek to Radom – Warka i trzeci odcinek to ponownie Radom – Dobieszyn, żeby dokończyć prace – wyjaśnia Arnold Bresch, członek Zarządu PKP PLK S.A.
Modernizacja odcinka Radom – Warka ma się rozpocząć w drugiej połowie 2018 roku. - Zakończenie prac budowlanych to rok 2020. Uzyskanie pełnej zdolności i przepustowości, to z kolei początek roku 2012 – dodaje Ireneusz Merchel.
Podczas spotkania podpisano także umowę na modernizację 20- kilometrowego odcinka Warka – Czachówek Południowy. Koszt modernizacji wyniesie ponad 217 milionów złotych, a zrealizuje ją konsorcjum 6 firm, którego liderem jest firma Strabag. - Czas jazdy pociągu w tej chwili między Radomiem a Warszawą wynosi 2 godziny i 15 minut. Po modernizacji ten czas zostanie skrócony do 1 godziny 15 minut – mówi Ireneusz Merchel.
W trakcie modernizacji odcinka od Radomia do Czachówka Południowego wymienionych zostanie około 57 rozjazdów. Ponadto zmodernizowanych zostanie 31 przejazdów kolejowo-drogowych, 8 nowych wiaduktów oraz 3 stacje i 13 przystanków osobowych. Wartość całej inwestycji na linii kolejowej numer 8 między Radomiem a Warszawą Okęcie, to 1 miliard 800 tysięcy złotych.

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Dariusz Osiej

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • 825 milionów na remont linii kolejowej Radom - Warka

  Ponad 825 milionów złotych będzie kosztował remont linii kolejowej numer 8 na odcinku Radom – Warka. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. otrzymają na tę inwestycję dofinansowanie unijne w wysokości prawie 476 milionów złotych. Umowa na dofinansowanie remontu została podpisana w piątek w budynku radomskiego dworca PKP.

 • Rusza budowa I odcinka trasy N-S

  Konsorcjum firm Inżynieria Rzeszów i Budromost Starachowice wybuduje I odcinek trasy N-S. Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji rozstrzygnął przetarg na tę inwestycję. Prace mają ruszyć na przełomie maja i czerwca.

 • Zmodernizują Orliki z radomskiej bazy

  W zakładach PZL Warszawa-Okęcie rozpoczęła się modernizacja samolotów PZL-130 Orlik z 42 Bazy Lotnictwa Szkolnego w Radomiu. 12 samolotów otrzyma między innymi nowe skrzydła, silniki oraz awionikę. Koszt modernizacji, która potrwa do 2020 roku to około 190 milionów złotych.

 • Wjechał na zamknięty przejazd kolejowy w Bartodziejach

  Staranował rogatkę i wjechał na przejazd. Kierowca auta miał bardzo dużo szczęścia na przejeździe kolejowym w Bartodziejach. Ale 99 % wypadków spowodowanych na przejazdach wynika z nierozważnej jazdy kierowców.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej