Dzisiaj jest: 4 Lutego 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Weronika, Mariusz, Andrzej
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 38.

Duże prace na Mieście Kazimierzowskim. Efekty do 2022 roku

wtorek, 02 maj 2017 15:28
Dział: Wiadomości
Autor 

Kamienica Deskurów, budynki przy Szewskiej i Wałowej, Ratusz, plany związane z zamkiem. Na najbliższe lata szykują się duże prace na Mieście Kazimierzowskim. Jest szansa, żeby ta część miasta odzyskała swój blask.

 

Największe prace, już niemal za chwilę, zaczną się przy Kamienicy Deskurów. To piękny, bardzo zniszczony obiekt. Obiekt, którego już mogło nie być. - Widziałem dokumenty z 2003 czy z 2004 roku, które mówiły o tym, że ten budynek wymaga natychmiastowej rozbiórki bo grozi zawaleniem. Ten budynek, jak państwo widzicie, był wyjątkowo uparty i doczekał się remontu – mówi Tomasz Tyczyński. Tomasz Tyczyński był doradcą prezydenta. M.in. w zakresie tej kamienicy. Teraz umowa z wykonawcą remontu już jest podpisana. - Jestem bardzo wzruszony, bo mam wrażenie, że robimy coś wielkiego, przełomowego dla naszego miasta. Miasto Kazimierzowskie, które powinno być sercem Radomia, od wielu lat nie miało szczęścia do inwestycji – mówił podczas podpisania umowy z wykonawcą remontu kamienicy Deskurów prezydent Radomia Radosław Witkowski.

Łatwo nie będzie. Także mieszkańcom sąsiednich budynków. Bo tak duży remont to także spore utrudnienia. - W pierwszej fazie ta uciążliwość będzie na pewno, dlatego że przede wszystkim muszą być wzmocnione fundamenty i ściany, musi być rozebrany i wymieniony cały dach – informuje Eugeniusz Kaczmarek, dyrektor wydziału inwestycji Urzędu Miejskiego.

Tymczasem na Mieście Kazimierzowskim już trwa remont i budowa kamienic przy ulicy Rwańskiej 17 i Szewskiej 20. To inwestycja spółki Rewitalizacja. Przetarg na wykonanie tych prac wygrała firma Darco z Radomia. - Wykonawca został wprowadzony na budowę w grudniu zeszłego roku, obecnie już są wykonywane nowe stropy w kamienicy Rwańska 17, za chwilę będziemy już widzieć prace od strony ulicy Szewskiej, na patio, czyli będą już wykopy – relacjonuje Mariusz Mróz, prezes spółki Rewitalizacja.

Pierwsze prace już niebawem zaczną się też na nieruchomości między ulicami Wałową a Bóżniczną. Kilka dni temu Rada Miejska zgodziła się na przekazanie spółce Rewitalizacja aportem miejskich udziałów w tych nieruchomościach. Na początek wyburzone zostaną dobudówki i przeprowadzone prace archeologiczne. Rewitalizacja złożyła też wniosek unijny na remont budynku Rynek 12, Wałowa 22. Czeka na rozstrzygnięcia.

Z hukiem swoje działania zamierza rozpocząć społeczny komitet, który za cel stawia sobie rekonstrukcję radomskiego zamku. Z hukiem, bo pod koniec maja na skwerze przy ulicy Wałowej staną armaty. - To będzie ćwierć kolubryna i pół kolubryna. To repliki armat. Jedna ma lufę o wadze 500 kilogramów, a długość całkowita z wózkiem to 4,5 metra, druga ma lufę o wadze 300 kilogramów i 3,3 metra długości – mówi Jarosław Kowalik, przewodniczący kolegium do spraw odbudowy zamku w Radomiu.

Ale nie chodzi o armaty. To tylko dodatek. Dla komitetu sprawą priorytetową jest odbudowa Zamku. - Proszę zwrócić uwagę, jak wyglądają inne miasta tej wielkości, a nawet mniejsze miasta, które zadbały o swoje dziedzictwo, a my zupełnie przespaliśmy ten okres. Plany mamy bardzo szerokie i bardzo ambitne i chcemy to naprawdę w ekspresowym tempie zrobić, bo mamy do nadrobienia 25 lat – mówi Jarosław Kowalik.

Kolejny krok i kolejna planowana inwestycja to Ratusz. Też przy rynku. - Tuż po weekendzie majowym będziemy chcieli ogłosić przetarg, na razie można powiedzieć, że w gronach eksperckich koncepcja tego, co chcemy w Ratuszu wykonać jest dyskutowana i przeglądana – mówi Konrad Frysztak, wiceprezydent Radomia.

Plany władz miasta oraz prace prowadzone przez Rewitalizację powodują, że także prywatni właściciele coraz częściej decydują się inwestować na Mieście Kazimierzowskim. - Te działania już trwają od kilku lat, pamiętajmy o tym, że zanim zobaczymy postępy prac już stricte budowlanych, to wcześniej są prace przygotowawcze, są badania archeologiczne, są projekty, uzgodnienia konserwatorskie, to trwa kilka lat, teraz widzimy efekty – mówi Mariusz Mróz, prezes Rewitalizacji.

Następnym krokiem miasta ma być remont płyty rynku i ewentualna budowa podziemnego parkingu. To wszystko razem – do 2022 roku.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Kamienice Gąski i Esterki doczekają się remontu

  Kamienice Gąski i Esterki stojące na radomskim Rynku, pozostaną w zasobach Muzeum im. Jacka Malczewskiego i zostaną wyremontowane. Takie zapewnienie złożył przebywający w Radomiu marszałek Mazowsza Adam Struzik.

 • MZDiK poczeka na oferty dłużej

  Nie do 8 a do 10 maja Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji w Radomiu czeka na oferty o firm zainteresowanych przebudową alei Wojska Polskiego, Żółkiewskiego i Zwolińskiego. Przesunięcie terminu przyjmowania ofert spowodowane jest dużą ilością zapytań od firm zainteresowanych tym przetargiem.

 • Trwa remont Placu Jagiellońskiego

  Prace wykonuje firma Rosa-Bud. Inwestycja ma zakończyć się w sierpniu. Koszt przebudowy to 6 milionów 400 tysięcy złotych.

 • Trwają roboty drogowe na ulicy Struga

  Uwaga kierowcy i piesi. Na ulicy Struga w pobliżu skrzyżowania z ulicą 25 Czerwca trwają roboty drogowe prowadzone przez Wodociągi Miejskie. Prace spowodowały utrudnienia w ruchu, a także nową jego organizację.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej